Pomůcky pro invalidy do koupelny zařídí místnost bez bez hendikepu
Koupelna a kuchyň mají nálepku nejrizikovějších místností domova. V koupelně se bez madel postupem času neobejde nikdo a ještě obtížněji se tam pohybuje osobám s pohybovým omezením. Existují však pomůcky do koupelny pro invalidy, které i lidem s hendikepem zpříjemní každodenní hygienu. Kde jinde než doma by se lidé měli cítit příjemně.
Bydlení bez bariér se stává aktuálním tématem také pro seniory. Omezená pohyblivost postupně začíná ztěžovat běžné činnosti. Mějte proto vše po ruce a usnadněte si všechny činnosti.
Pohodlný přístup a pomůcky pro invalidy do koupelny
Úprava koupelny začíná hned u dveří. Vchod bez vysokého prahu by měl být dostatečně široký, aby se do něj vešla nejen osoba na invalidním vozíku, ale bez zbytečných manévrů i lidé, kterým dodávají oporu berle. Obvyklých 60 centimetrů k pohodlnému vstupu nestačí, proto se vchod rozšiřuje o 20 centimetrů.
Prahy nahrazují pozvolné přechodové lišty. Není třeba vysoko zvedat nohy a nerozí zakopnutí. Vedle vstupu je možno nainstalovat madla ve výšce, která invalidní osobě vyhovuje.
Minimalizace rizika
V koupelnách najdete spoustu věcí a vybavení, častokrát ale zbytečně. Riziko představují ostré hrany, které jsou při pádu velmi nebezpečné, stejně jako příliš mnoho věcí na podlaze. Dostatečný prostor znamená pohodlí při hygieně a oblékání.
Protiskluzová podlaha do koupelny
Osoby s omezenou schopností pohybu mají specifické požadavky na podlahu v koupelně. Zvláštní nároky na podlahy vyžadují lidé slabozrací a nevidomí. V nabídce dlažby slouží k vhodnému výběru hodnota protiskluzovosti, která se řídí požadavky stanovenými v normách. Jako zákazník se zorientujete podle symbolů na obalech: otiskluzovost vyjadřuje symbol chodidla.
Už položenou dlažbu, která přestala vyhovovat, je možno upravit pomocí protiskluzových prvků. Díky nim nebude docházet k uklouznutí nebo jen pouhé nejistotě při pohybu. Výhodu představuje podlahové vytápění, díky němuž povrch chleji schne.
Pro dodatečné vylepšení slouží převážně samolepící prvky: dlaždice a pásy s hrubým povrchem.
Kromě klasické dlažby se dají dodatečné protiskluzové prvky aplikovat na vinylové, laminátové nebo korkové podlahy.
Praktické pomůcky pro invalidy do koupelny
Pro usnadnění očisty těla existuje mnoho pomůcek denní potřeby, o jejich existenci možná ani nevíte.
- Sehnout se na zem pro spadlý ručník nebo se natáhnout pro šampon do vyššího regálu? Pomůže vám tzv. podavač – tyč, která sevřením rukojeti uchopí předmět. Kromě koupelny najde prodloužená ruka využití v kuchyni, kde s ní dosáhnete pro hrnky na nejvyšších místech.
- Vydrhnutí chodidel se časem stane nepředstavitelným problémem. Bez ohýbání je lze umýt a navíc promasírovat s pomocí jemného kartáče, který se přisaje na dno nebo stěnu vany.
- Frizuru upravíte hřebínkem s extra dlouhou rukojetí. Nebude tak potřeba zvedat ruku a vlasy učešete bez namáhání ramen a zad. Ve stejné úpravě jsou k sehnání také houby na mytí zad.
- Stabilní pracovní stoličky s vyšším sedákem, než jaký bývá u běžných židlí, využijete u umyvadla, u jídelního stolu a při jakékoliv další činnosti, u které se chcete posadit.
Úrazy v koupelnáchKoupelna, to je nebezpečná místnost! Statisticky jí může konkurovat už jen kuchyň se všemi ostrými noži a vidlicemi na maso. |
Bezpečný prostor pro koupel
Úpravě se nevyhne ani samotný prostor vany a sprchového koutu. Vana představují pro invalidy nepřekonatelnou překážku, seniorům se zase ve sprše obtížně drží rovnováha.
Vany se pro jejich potřebu usazují níž, než obvykle. Znamená to však, že vystupování je o něco obtížnější, i když je po ruce madlo, kterého se chytí. Pokud však lidé s omezenou hybností trvají na vaně, zapuštěná varianta jim bude jistě příjemnější.
Nesmí se však zapomenout na další bezpečností prvek do koupelny, kterým je protiskluzová podložka do vany. Bývá průhledná i barevná, důležitá je však členitost povrchu. Ten umožňuje „přisátí" k podkladu a bezpečný výstup z lázně nebo sprchy. Rozhodně se hodí i pro děti, které naopak ocení nápadné barevné motivy. Pro výstup jsou pak nutná madla.
Úprava sprchového koutu
Dodatečné úpravy sprchového koutu spočívají v přimontování sklopného sedátka. Okraj vaničky zarovnaný s podlahou sníží riziko zakopnutí a výstup bude jednodušší.
Stabilní, ergonomická a pevně uchycená madla nepatří jen mezi koupelnové pomůcky pro invalidy. Využití najdou kdekoliv v bytě pro jistější pohyb. Jejich nosnost by měla být minimálně 150 kg.
WC pro invalidy
V domácích podmínkách není potřeba dodržovat rozměry místnosti stanovené normou, ale pouslouží jako užitečné vodítko, když si nevíte rady. Dostatečný prostor byl stanoven na 180 x 215 cm. Pro horní hranu sedátka se lze orientovat výškou 46 cm.
Umyvadlo by mělo umožňovat pohodlný přístup na invalidním vozíku, tedy možnost podjetí vozíkem. Druhou variantou je zřízení malého omývátka.
Kombinují se svislá a vodorovná madla. Vodorvné madlo se připevňuje vedle mísy ve výšce 80 cm nad podlahou. Výhodné je využívat sklopné madlo, které přesahuje toaletu o 10 cm. Nemělo by se zapomenout na alespoň půlmetrové svislé madlo vedle umyvadla.
Využijte vše, čím zajistíte bezpečnost a zpříjemníte pobyt v koupelně. Jedno z nejrizikovějších míst se pak stane bezpečnější pro všechny členy domácnosti.
Tip na vybavení WC a koupelny od českého výrobce
Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete kupříkladu na předního českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - společnost Alcaplast z Břeclavi.
Diskuse k článku