Opatření pro každodenní bezpečnost v koupelně pro děti i seniory
Bezpečnost v koupelně znamená pro každou věkovou skupinu něco odlišného. Pokud ale všechna rizika zohledníte hned při projektování koupelny, ušetříte si spoustu práce. Bezpečná koupelna neznamená rezignaci na designové prvky a moderní zařízení. Spíš naopak. Přizpůsobit koupelnu pro jistější a pohodlný pohyb bez rizika úrazu pro děti i seniory pomohou speciální výrobky a doplňky.
Nebezpečí, co číhá za domovními dveřmi
Každé místo v domě má svá specifika různého druhu. Lékaři každoročně ošetří na stovky domácích úrazů. Z toho se pak snadno zjistí, že existují hlavně dva kritické body – kuchyň a koupelna. Pojítko tvoří nebezpečí pádu, opaření nebo zasažení elektrickým proudem. V koupelně se pak přidáví riziko utonutí, které se ale týká spíše dětí.
Bezpečnost v koupelně musí řešit ale všechny věkové skupiny. Kromě dětí jsou to pak i senioři, které umí podmínky těchto místností nepěkně potrápit. Nemotornost pohybu, nedostatek síly nebo špatný zrak potom udělají z koupelny zónu plnou záludností.
Nejčastější úrazy v domácnosti:
- Za třetinou ošetřených úrazů jsou nehody v domácnosti
- Až 44% úrazů je způsobeno pády
- 16% pořezání
- Muži jsou ohroženi elektřinou více, než ženy
Bezpečnost se zvýší, jakmile využijete možností pro snížení rizika. Kolem dítěte vytvoříte bezpečné prostředí (zábrany schodů, jištění oken, dveří a skříněk, chrániče ostrých rohů, kryty elektrických zásuvek, protiskluzové povrchy, řešení dopravní situace v okolí škol a hřišť, frekventovaných komunikací a křižovatek, bezpečná dětská hřiště, zajištěné rizikové prostory a další).
Protiskluzová dlažba
Prvním předpokladem pro jistý a spolehlivý pohyb v koupelně je vhodný povrch. Volte tedy dlažbu s protiskluzovou úpravou povrchu nebo reliéfem. Bezpečnstní stupně jednotlivých typů poznáte podle značení písmeny A, B nebo nejvyšším stupněm C.
Velkou měrou se na bezpečnosti v koupelně podílí zvolený způsob vytápění. Podlahové topení nabízí výhody ve více směrech. Kromě toho, že zajišťuje rychlé schnutí vlhké podlahy, je skryto pod povrchem a nikoho neohrožuje ostrými hranami nebo přivodními kabely.
Protiskluzový povrch van a sprchových koutů
Hladký povrch vany zajišťuje čistotu, ale současně je tak kluzký, že znamená velké riziko při jakémkoliv pohybu. Pokud tento prvek vaně chybí, můžete jej doplnit dodatečně. Podložky do vany dosáhnou spolehlivosti jen se spolehlivým upevněním. Při pořizování nové vany se můžete zaměřit rovnou na pevnou úpravu dna. Strukturovaný smaltovaný povrch zabraňuje uklouznutí a objevuje se na řadě van. Znáte ho možná ze sprchových vaniček. Právě ty jsou dalším rizikovým místem.
Vanička sprchového koutu totiž představuje vyvýšený prvek, kterýmůže pro seniory představovat obrovskou překážku. Proto se vyplatí budovat sprchový kout bez vaničky. Tajemstvím jsou odtokové podlahové žlaby, kanálky a perfektně zvládnutá hydroizolace. V kombinaci s dobře provedeným spádem bude koupelna naprosto bezbariérová. V tomto místě rozhodně neškodí spárová podlaha, spíše naopak. Spáry odvádí přebytečnou vodu a vytvoří hrubší povrch. Sprchový kout v úrovni podlahy předejde mnoha bezpečnostním rizikům.
Nerovnosti, schody a stupínky představují nenápadné hrozby při chůzi . Jejich použití v koupelně není vhodné. Pkuste se nalézt jiná řešení. Místo prahu to znamená třeba pozvolné svažování terénu.
Regulace teploty vody
Zastaralé kohoutky, z nichž průběžně odkapává voda, jsou ty tam. V moderních koupelnách si pustíte vodu díky moderním bateriím. Teplota vody se reguluje přímo na nich a vyhovující teplota se dá nastavit pro každé zdvihnutí páky. Termostatické bezpečnostní baterie zajišťující konstatní teplotu vody, kterou lze navíc nastavit jen po stisknutí bezečnostního tlačítka. Moderní baterie umožňují předsnatvit i intenzitu průtoku. Omezovač průtoku vody je ostatně praktickým doplňkem nejen do koupelny. V případě dětí a seniorů není od věci použití baterií ovládaných bezdotykově.
V koupelně si dejte pozor na popáleniny, otravu, poranění ostrými předměty nebo poranění elektrickým proudem. Vyhněte se skleněným doplňkům a ostrým hranám.
Úrazy elektrickým proudem v koupelně
Bez elektřiny to v současnosti nejde. Pro koupelnu platí zvláštní omezení, která je třeba brát vážně, protože úrazy elektrickým proudem patří mezi ty nejvážnější. Voda a elektrické napětí zkrátka nejdou dohromady. Děti ochráníte použitím krytů zásuvek, u dospělých ale k poraněním dochází spíše skrze elektrické přístroje. Dochází k elektrickým poraněním, tepelným poraněním nebo druhotným – mechanickým. Zástava dýchaní a oběhu je vážným rizikem. Úrazy elektrickým proudem způsobují v organismu vážné změny. Mohou se projevit až po chvíli, takže lékařský zásah je nezbytný.
Jednou věcí je perfektní vzhled vyladění k dokonalosti, druhou pak bezpečnost v koupelně. Zajistit život bez úrazů není možné, ale pro minimalizování rizika je třeba udělat maximum. Předcházení úrazům bývá snažší, než jejich řešení a znamená polovinu úspěchu. Společně s vytvořením správných návyků bude domov opravdu bezpečným místem.
Podlahové žlaby a další špičkové vybavení koupelny od českého výrobce
Zařizujete-li prostory koupelny a toalety, rozhodně se vyplatí vsadit na kvalitní a osvědčené provedení. V oblasti podlahových vpustí, předstěnových instalačních systémů, WC modulů a mnoha dalších produktů hraje významnou roli břeclavská společnost Alcaplast.
Diskuse k článku