Náhradní díly do koupelny, které je dobré mít po ruce
Závada v koupelně či na toaletě se často objeví v té nejhorší možné chvíli. Pokud se tak stane o víkendu nebo během svátků, na opravu či nákup instalačního materiálu si budete muset nějakou dobu počkat. Připravte se na krizové situace s předstihem a nakupte do zásoby komponenty, které nejvíce trpí a mohou se kdykoliv poškodit. Stačí mít po ruce náhradní těsnění, sifon či kartuši. Problém odstraníte během chvilky. Přinášíme vám přehled náhradních dílů do koupelny, které je dobré mít po ruce.
Těsnění a kartuše vodovodních baterií
Pokud v koupelně používáte vodovodní baterii už nějaký ten pátek, je jen otázkou času, kdy začne kapat či protékat. Těsnění pákových i kohoutkových baterií má omezenou životnost, může popraskat nebo změnit své vlastnosti. Nejjednodušším řešením je provést výměnu poškozeného těsnění, nebo rovnou vyměnit všechny těsnicí prvky. Pořiďte si sadu těsnicích kroužků a nechejte si je na horší časy. Až začne kohoutek kapat či protékat, těsnění vyměníte kdykoliv během několika minut.
U modernějších pákových vodovodních baterií se používají kartuše, které mohou být keramické, nebo termostatické. Při vzniklé závadě na baterii je tak nejrychlejším a často jediným řešením výměna kartuše za novou. I tu si můžete pořídit do zásoby. Na dodání některých méně obvyklých typů byste mohli čekat i týdny, což by vám v případě protékání či samovolného kapání mohlo způsobit zbytečné nepříjemnosti.
Náhradní sifon na umyvadlo
Umyvadlové sifony jsou extrémně zatěžovány, používají se denně, jejich životnost navíc klesá při používání louhu a jiných agresivních chemických čističů. Sifon se může ucpat, v horším případě ale může prasknout a způsobit velké nepříjemnosti. Výměna celého sifonu či jeho jednotlivých komponentů nezabere příliš času, je však dobré je mít vždy po ruce.
Pokud vám pořízení náhradního sifonu přijde zbytečné, co nejdříve nahraďte starý sifon za nový, který vám poslouží řadu let. Například břeclavská společnost ALCAPLAST vyrábí kvalitní polypropylenové umyvadlové sifony, které jsou atestovány na teplotu 95 °C. Firma vyrábí různé druhy včetně nerezových mřížek a dodává i sifony pro dřezy, vany, pračky či bidety.
Protékající záchod opravíte s náhradními díly během chvilky
Na přední příčky hitparády závad v koupelnách, které se objeví bez předchozího varování, patří protékání toalety. Za jednu minutu může protékající nádržkou protéct i litr vody, proto je důležité na nic nečekat a závadu odstranit co nejdříve. K protékání dochází často kvůli poškození či opotřebení těsnění. Pořizovací cena náhradního těsnění se přitom pohybuje v řádu desítek korun, navíc vám nezabere příliš místa při uskladnění.
Chcete-li se vyhnout případným nepříjemnostem, které s protékáním záchodu souvisí, postarejte se o preventivní ošetření. Pokud jste splachovací zařízení toalety pořizovali před mnoha lety, vyměňte napouštěcí a vypouštěcí ventily za nové. Při výběru se zaměřte zejména na typ tlačítka, který potřebujete. Zmiňovaná společnost ALCAPLAST upozorňuje, že jsou na trhu k dispozici i ventily s dvoutlačítky, STOP tlačítkem, nebo třeba ekologické vypouštěcí ventily.
Při pořízení obkladů a dlažeb počítejte s rezervou
Na riziko poškození sanitární techniky a koupelnového vybavení byste měli myslet už při zařizování nové koupelny. Plánujete-li rekonstrukci včetně instalace nových obkladů a dlažeb, nezapomeňte na rezervy. Prodejci obkladů doporučují počítat s alespoň 10% rezervou. Stačí pád těžkého předmětu a keramická dlaždice se naštípne či praskne během vteřiny.
Objíždění všech hobby marketů s cílem najít co nejpodobnější dlažbu je nešťastným řešením. Náhradní obklady a dlažby uložte do krabice a uschovejte do sklepa či garáže. Možná budete mít pocit, že vám zbytečně zabírají místo, až ale k poškození dlažby skutečně dojde, budete za rezervy opravdu vděční.
Nářadí a stavební chemii mějte vždy po ruce
Zásoba náhradního těsnění, sifonů, kartuší i obkladů vám bude k ničemu, pokud nebudete mít k dispozici kvalitní nářadí, případně stavební chemii. Majitelé rodinných domů s dílnou budou mít pravděpodobně vše potřebné k dispozici, ne vždy to však platí i pro osoby, které žijí v bytech. Je ale nutné si uvědomit, že opravy a běžné závady se často týkají malých i velkých bytů. Pořiďte si alespoň základní vybavení, které zahrnuje sadu šroubováků, instalatérské kleště, a klíče různých velikostí.
Nakupte do zásoby i základní stavební chemii, která vám pomůže v mnoha krizových situacích. Kromě různých typů lepidel nezapomeňte na silikonové tmely, které při opravě koupelnového vybavení budete rozhodně potřebovat. Chystáte-li se na opravu obkladů a dlažeb, bez speciálního lepidla a spárovací hmoty se neobejdete.
Pokud nemáte nově zrekonstruovanou koupelnu a sanitární techniku používáte už několik let, nečekejte, až se něco pokazí. Na riziko havárie se připravte s dostatečným předstihem a vybavení pravidelně udržujte, abyste problémům předcházeli. Pořiďte kvalitní těsnění, ventily i sifony a mějte vždy po ruce alespoň základní nářadí a stavební chemii, díky které vzniklý problém alespoň provizorně ihned vyřešíte.
Diskuse k článku