Marocký štuk: ekologický materiál, který ve vaší koupelně vynikne
Nudí vás klasické koupelny s obklady nebo moderními betonovými stěrkami? Nebojte se sáhnout po méně používaných materiálech, které vyniknou luxusním vzhledem i svými vlastnostmi. Patří mezi ně marocký štuk neboli tadelakt, na který se pomalu zapomnělo. Zhotovení stěn, umyvadel či dekorativních předmětů je totiž pracné, časově náročné a vyžaduje dokonalou znalost řemesla. Výsledek ale stojí za to.
Hlavní charakteristika marockého štuku
Marocký štuk je označení pro omítkovou vrstvu složenou z vápna, jílovité zeminy, pigmentů a dalších přísad, která po zaschnutí zkamení. Marocký štuk je velmi tvrdý a chemicky se podobá mramoru. Po nanesení na libovolné ploše vzniká velmi tvrdá až kamenná vrstva, která může mít libovolný tvar i tloušťku. Proto se uplatňuje v luxusních koupelnách, které mají být výstřední a jedinečné. Designér může pracovat s libovolným tvarem a z marockého štuku navrhnout nejen stěny, ale i koupelnové vybavení. Narazit můžete například na poutavá umyvadla v mnoha tvarech, která jsou tvrdá a zhotovená právě z marockého štuku.
Tadelakt je lesklý, voděodolný a antibakteriální
Použití marockého štuku neboli tadelaktu je do koupelen ideální, a to zejména pro své vlastnosti. Při správné a pečlivé aplikaci je marocký štuk na pohled lesklý, přesto neklouzavý. Proto se hodí i na podlahy. Marocký štuk odolává vlhkosti a přímý kontakt s vodou mu nijak neublíží. Materiál má navíc antibakteriální vlastnosti a navyšuje hygienickou úroveň koupelny. Údržba materiálu je jednoduchá, stačí jen štuk omýt běžnými čisticími prostředky. Tadelakt snese i hrubší zacházení, a tak se hodí do velmi namáhaných míst včetně koupelen luxusních hotelů.
Marocký štuk je známý více než tisíc let
Možná vás překvapí, že materiál podobný marockému štuku využívali lidé už ve starověkém Římě. Po zániku Římské říše upadla tato technika na území Evropy v zapomnění. V jejím používání však pokračovali obyvatelé bývalých římských provincií, zejména v Maroku, konkrétní v Marrakéši. Právě odtud získala pozoruhodná technika omítání svůj název. Rozhodně nepatří mezi běžně využívané typy omítek, najdete je však v některých luxusních koupelnách zdůrazňujících návrat k tradici, použití přírodních materiálů i prvek ozvláštnění.
Realizace marockého štuku vyžaduje zkušenosti
Najít zkušeného řemeslníka, který se na práci s marockým štukem zaměřuje, není vůbec jednoduché. Omítání se skládá z řady náročných kroků, u kterých je dodržení správného technologického postupu velmi důležité. Na práci s tadelaktem se pořádají i různé kurzy a školení, které jsou určené nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti. Pokud se chcete hlouběji ponořit do tajů marockého štuku a naučit se s tímto materiálem pracovat, určitě některý z kurzů absolvujte.
Jak se vyrábí marocký štuk
Zajímá vás, jak probíhá realizace marockého štuku? Proces štukování rozdělme do 2 samostatných částí:
Nanesení a úprava materiálu
Marocký štuk se nanáší na stěny, podlahy a další podkladové materiály pomocí ocelových špachtlí a hladítek. Materiál se musí po povrchu důkladně rozetřít a uhladit speciálními dřevěnými destičkami. Následuje proces zaleštění, který se dnes provádí s využitím plastových špachtlí. V další fázi se marocký štuk utláčí tvrdými kameny nebo keramikou. Pro dosažení vysokého lesku štuku se musí materiál znovu několikrát přeleštit.
Povrchové úpravy marockého štuku
Poté, co je tadelakt na ploše nanesený, přitlačený a dokonale vyleštěný, musí zaschnout. Doba schnutí trvá až 24 hodin v závislosti na klimatických podmínkách. Až bude marocký štuk zaschlý a tvrdý, provádí se povrchová úprava – tzv. zamydlování. Na štukovou omítku se nanáší mýdlová voda na bázi čistého olivového oleje, který se vsakuje do tvrdé kamenné vrstvy. Po cca 2 dnech od prvního zamýdlování se celý proces opaku. Výsledkem je dokonale tvrdý a lesklý povrch, který odpuzuje vodu a je antibakteriální.
Zkombinujte marocký štuk s moderní sanitární keramikou
I když se marocký štuk využívá zejména v rustikálních a přírodně laděných interiérech, vypadá skvostně i v moderně pojatých luxusních koupelnách. V takovém případě je třeba zohlednit vzhled štuku při výběru sanitární keramiky a koupelnových doplňků. Pokud chcete, aby marocký štuk vynikl v plné kráse a nebyl překrytý zbytečnými konstrukcemi, místo volně stojící toalety upřednostněte toaletu závěsnou. Ta se instaluje na předstěnové instalační systémy, které jsou dostupné v provedení pro zazdívání i suchou instalaci. Splachovací nádržka a mechanismus zůstává ukrytý ve zdi, takže se WC snadno udržuje a vypadá elegantně a čistě.
Mezi přední české výrobce předstěnových systémů patří společnost Alcaplast, která klade důraz na ekologii. Proto vyvinula oblíbené instalační systémy ECOLOGY, které vynikají nízkou spotřebou vody – 2 litry na malé a 4 litry na velké spláchnutí. Vzhledem k tomu, že se pro marocký štuk rozhodují příznivci přírodních materiálů a šetrnému přístupu k životnímu prostředí, jsou pro ně tyto úsporné ekologické systémy jasnou volbou. Po zazdění modulu zůstane vidět jen splachovací tlačítko, které společnost ALCAPLAST dodává v mnoha dekorech. Díky tomu jej sladíte s jakýmkoliv povrchem včetně marockého štuku.
Nadchla vás přirozená krása marockého štuku a jeho skvělé vlastnosti? Nenechte se odradit vyšší cenou za jeho realizaci. Koupelna s tadelaktem vám vydrží desítky let a na rozdíl od designových módních výstřelků vás jen tak neomrzí.
Diskuse k článku