Koupelna bez obkladů – vzdušný prostor s minimální údržbou
Prošli jste snad všechny katalogy a vzorníky obkladů, ale nenarazili jste na žádný, který by odpovídal představám o vaší vysněné koupelně? Zkuste na to jít jinak. Návrhy mnoha architektů a bytových designerů už nějakou dobu potvrzují, že obklady v koupelně rozhodně nemusí hrát prim. Dají se elegantně nahradit speciální voděodolnou barvou nebo stěrkou, která se s dalšími materiály i sanitární keramikou dobře doplňuje a snadno se udržuje. Koupelny bez obkladů navíc působí vzdušně a moderně.
Zapomeňte na náročnou údržbou spár
Jedním z důvodů, proč začít uvažovat nad koupelnou bez obkladů, je její snadná a rychlá údržba. Jednolitý celistvý povrch stěn bez jakýchkoliv spár snadno omyjete pomocí běžných čisticích prostředků. Na nátěrech se vodní kámen tvoří jen minimálně. Právě spáry obkladů bývají v prostorách koupelny na údržbu nejnáročnější. Po nějaké době zajdou a zešednou, původní zářivě bílý vzhled jim často nevrátí ani speciální čističe na spáry. Jedinou možností je pak obklady kompletně přespárovat. V případě koupelny bez obkladů tento problém nikdy řešit nebudete.
Kvalitní hydroizolace jako předpoklad úspěchu
Při použití speciálních nátěrů a stěrek je třeba dodržet několik základních pravidel, která zajistí dokonalou přilnavost a dlouholetou životnost. Předpokladem úspěšné realizace je kvalitní hydroizolace podkladu, která zabrání pronikání vlhkosti do struktury stěny. Nátěry a stěrky proto nanášejte až na předem připravený a očištění povrch ošetřený hydroizolačním nátěrem.
Do starých domů a bytů se realizace bezobkladových koupelen doporučuje jen v případě, kdy je stavba dokonale suchá. Po nanesení nátěru se totiž povrch stěny uzavře a zaizoluje. Při montáži obkladů může vlhká stěna „dýchat“ právě přes spáry, u celoplošných nátěrů tomu tak není. Zeď by tak mohla pracovat zevnitř. Na druhé straně můžete stěrky a nátěry snadno aplikovat i na křivé zdi a koupelny nepravidelných tvarů. Na nerovné stěny totiž nemusíte použít tolik materiálu jako při obkládání, kde byste museli plochu stěny nejprve precizně vyrovnat.
Design stěn zkombinujte s podlahou
Při navrhování nové koupelny postupujte komplexně a vždy zvažujte možnosti vzájemných kombinací. Barvu a konkrétní materiál na stěny v koupelně bez obkladů vybírejte tak, aby se dobře doplňoval s dalšími částmi prostory, především s podlahou. I ta může být realizována s využitím stěrky, oblíbenější alternativou je však stále použití dlažby. Dobrým řešením je například velkoformátová dlažba, která prostor opticky rozšíří a díky menšímu počtu spár se o poznání lépe udržuje.
Chcete, aby podlaha a stěny v prostoru vynikly a nebyly z velké části zakryty sanitární technikou nebo koupelnovým nábytkem? Zvažujete-li montáž sprchového koutu, dejte přednost bezvaničkovému provedení. Prosklená zástěna provzdušní prostor, který se propojí s celou koupelnou. Bezvaničkový sprchový kout vybavte kvalitním podlahovým žlabem, který zajistí rychlý a bezproblémový odtok vody. Zvýšený zájem o sprchové kouty bez vaničky vede výrobce k vývoji nových modelů, který zaujmou precizním zpracováním a moderním designem. V českém prostředí patří mezi přední výrobce podlahových žlabů břeclavská společnost Alcaplast, která kromě klasických typů s perforovaným roštem nabízí i podlahové žlaby pro vložení dlažby nebo plného roštu.
V koupelně bez obkladů vynikne závěsná toaleta
Pokud budete mít v prostoru koupelny i toaletu, byla by škoda zakrýt působivou stěrku nebo kvalitní nátěr nevzhlednou splachovací nádržkou. Dnes už standardním řešením jsou proto závěsné toalety, které se připevňují k předstěnovým instalačním systémům. Splachovací mechanismus pak zůstává ukrytý ve zdi a stěrka vynikne i v okolí toalety.
Možnosti realizace koupelny bez obkladů
A jakým způsobem tedy koupelnu bez obkladů realizovat? Nabízí se hned několik možností. Nejekonomičtější variantou je aplikace speciálního voděodolného nátěru. Do honosnějších koupelen se pak úspěšně využívají epoxidované stěrky nebo cementové nátěry. Samostatnou kategorii pak tvoří vinylové tapety dostupné v mnoha dekorech.
Voděodolné interiérové nátěry
Vodovzdorné nátěry pořídíte v různých barevných odstínech v každém obchodě s barvami a laky. Pro zajištění jednolité odolné plochy doporučujeme nanést nátěr v minimálně 2 vrstvách. Po zaschnutí je možné stěnu snadno omývat vlhkým hadrem nebo houbičkou. Aplikace voděodolného nátěru můžete použít i jako dočasné řešení. V budoucnu na něj můžete nanést další vrstvu barvy v jiném odstínu, případně překrýt stěrkou nebo klasickým obkladem.
Epoxidová stěrka do koupelny
V prostorách moderních koupelen se často setkáte s využitím pryskyřičných a epoxidových stěrech, které svým vzhledem připomínají betonový povrch. Vyznačují se vysokou pevností a odolností vůči vodě a vlhkosti. Proto jsou ideální volbou i pro aplikaci do prostoru sprchových koutů nebo v bezprostřední okolí van. Epoxidové stěrky jsou dostupné v různých barevných odstínech, zpravidla nevyžadují dodatečnou povrchovou úpravu. Na stěnu se nanáší v tenké vrstvě a po zaschnutí vytvoří pevnou voděodolnou plochu bez spár. Problém může nastat v domácnostech, kde je voda hodně tvrdá a kde se rychle usazuje vodní kámen. Ten se totiž brzy začne tvořit i na stěně s epoxidovou stěrkou. Jeho odstranění pak zabere nějaký čas a úsilí.
Cementová stěrka
Dalším typem stěrek, které moderním koupelnám sluší, jsou ty cementové. Povrch cementové stěrky vyniká velkou pevností v tlaku i taku, stejně tak i odolností vůči otěru a mechanickému poškození. Vyrábí se ze speciálně zušlechtěného cementu s tekutým polymerem, který se nanáší zpravidla ve dvou vrstvách. Aby byla zajištěna vodopropustnost materiálu, musí se povrch stěrky přestříkat ochrannou impregnací. Kromě základní šedé barvy cementové stěrky můžete sáhnout i po jiném odstínu, a to přimícháním barviva do základní směsi. Tloušťka cementové stěrky nepřesahuje 4 mm.
Vinylové tapety do koupelny
Aplikace cementových nebo epoxidových stěrek vyžaduje znalost řemesla, které se na výsledku odráží zásadním způsobem. Chtěli byste si stěnu v koupelně realizovat sami? Nejjednodušším řešením je použití speciálních tapet na zeď, které jsou vyrobeny z vinylového materiálu. Jsou odolné vůči vodě, vlhkosti i páře a při správném montážním postupu vydrží na stěně koupelny řadu let. Snadné je i čištění – stačí povrch vinylové tapety omýt vodou s trochou mýdla a dočistit jemným kartáčkem. Zatímco klasické papírové tapety nemají v koupelnách co dělat, ty vinylové jsou zajímavou alternativou do prostorů bez obkladů.
Možností, jak realizovat koupelnu bez obkladů, je nespočet. Ať už se nakonec rozhodnete pro voděodolný nátěr, cementovou či epoxidovou stěrku nebo vinylovou tapety, vždy vybírejte odstín, strukturu i materiál s ohledem na design podlahy a koupelnového vybavení.koup
Diskuse k článku