Kolik vás stojí splachování a jak na něm ušetřit
Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik vody se spotřebuje ve vaší domácnosti pouhým splachováním? Splachování toalety patří mezi jednu z mnoha činností, které v domácnostech provádíme automaticky a ani nad nimi nepřemýšlíme. Vzhledem k četnosti využití toalety však spotřeba vody rozhodně není zanedbatelná. Pokud se na spotřebu vody na splachování blíže zaměříte a uděláte základní kroky, které povedou k úspoře, ušetříte i tisíce korun ročně. Víme, kolik vás splachování stojí a jak na něm ušetřit.
Podle statistik splachujeme i sedmkrát denně
S narůstající cenou vodného a stočného je otázka možností úspory vody stále aktuálnější. Obyvatelé domácností tak hledají možnosti úspory při sprchování, umývání nádobí či praní, na splachování však často zapomínají. Podle statistik spláchne jedna osoba průměrně sedmkrát denně. U čtyřčlenné domácnosti se tak dostáváme k číslu kolem 28 spláchnutí za den, což nám za jediný měsíc dělá více než 800 spláchnutí. Při takovém čísle se na ceně za vodu pozitivně projeví každý litr vody, který se vám podaří uspořit na splachování.
Cenu za splachování si propočítáte snadno
Chcete si propočítat, kolik za splachování utratíte ve své domácnosti? Budete k tomu potřebovat tři údaje, ze kterých budete při výpočtu vycházet, a to spotřebu vody na jedno spláchnutí, přibližný počet spláchnutí za den a cenu za vodné a stočné.
Uveďme si jednoduchý příklad výpočtu. Počítejme s tím, že čtyřčlenná domácnost tráví doma jen část dne, a tak každý ze členů spláchne jen čtyřikrát denně. Tato domácnost používá starý splachovací systém se spotřebou vody na velké spláchnutí 9 litrů. Žije v Praze, kde je cena za vodné a stočné téměř 90 Kč za m3. Za měsíc tak na splachování WC spotřebuje neskutečných 4320 litrů, za které zaplatí necelých 400 Kč. Kdyby přitom domácnost využívala moderní a úsporný systém se spotřebou jen 4 litry na velké spláchnutí, za měsíc by za vodu zaplatila jen přes 170 Kč. Co z toho plyne? Jen výměnou starého splachovače za nový moderní by tato čtyřčlenná domácnost ušetřila za rok více než 2600 Kč za vodu!
Pořiďte si ekologické splachovací systémy a ušetříte
Z výše uvedeného příkladu výpočtu spotřeby a ceny za splachování je zřejmé, že nejjednodušším způsobem úspory je pořízení splachovače, který spotřebuje výrazně méně vody. Na trhu stále častěji narazíte na ekologické systémy splachování, které spotřebují jen minimum vody při dostatečné kvalitě spláchnutí. Mezi přední české výrobce patří společnost Alcaplast, která již několik let vyrábí splachovací systémy ECOLOGY. Jsou zkonstruované pro použití s běžně dostupnými předstěnovými instalačními systémy, se kterými se setkáte u stále oblíbenějších závěsných toalet.
Pokud vyměníte staré splachovače za moderní úsporné, ze dne na den vám spotřeba vody na splachování klesne na víc než polovinu. Konkrétně zmiňované splachovací systémy ECOLOGY od břeclavské společnosti Alcaplast vynikají spotřebou jen 2 až 4 litry na malé spláchnutí a 3,5 až 6 litrů na velké spláchnutí. Jedná se současně o normou povolené minimum, na splachování tak už víc ušetřit nelze.
Přemýšlejte, kdy použít malé a kdy velké spláchnutí
Pokud máte u toalety splachování s dvojtlačítkem, naučte se vy i další členové rodiny rozlišovat, kdy je namístě použít spláchnutí malé a kdy velké. Po vykonání „malé“ potřeby je spláchnutí plnou nádržkou zbytečným přepychem. Z velké části chodíme na toaletu právě „na malou“. Naučíme-li se používat pravidelně malé splachování, snížíme spotřebu vody téměř o polovinu.
Splachujte toaletu s využitím dešťové vody
Pokud používáte na splachování pitnou vodu, pořízení ekologických splachovačů je nejlepším řešením. Další možností je změnit zdroj vody a začít ke splachování používat užitkovou dešťovou vodu. Dosáhnete tím dlouhodobé úspory. Počítejte však s poměrně vysokými náklady na pořízení systému pro zadržování dešťové vody, zejména retenčních nádrží a čerpadla, které dopraví vodu na požadované místo.
Na využití dešťové vody zažádejte o dotaci
Pokud nad využitím dešťové vody pro splachování či zavlažování zahrady už delší dobu přemýšlíte, zjistěte si informace o aktuálně probíhajících dotačních programech. Už nějakou dobu jsou spuštěné oblíbené dotace z programu Dešťovka, které vám mohou pokrýt až 50 % způsobilých výdajů na nákup zařízení, instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů. Na akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady můžete dostat až 30 000 Kč plus 3500 Kč za každý m3 nádrže. Dotace je určena pro novostavby i rekonstrukce.
Šetrným zacházením s pitnou vodou a zodpovědným přístupem ke spotřebě ušetříme nemalé finanční prostředky. V případě splachování toalet to platí dvojnásob. Pořízení moderního splachovacího systému vás vyjde na několik stokorun a zajistí úsporu v řádech tisíců, což se rozhodně vyplatí. Pokud byste chtěli splachovat „zadarmo“, popřemýšlejte nad možností využití dešťové vody. V takovém případě si však nechejte vypracovat posudek a propočty, jestli se vám investice do akumulačních zařízení z dlouhodobého hlediska vůbec vyplatí.
Diskuse k článku