Jak vyčistit pračku: nic složitého, stačí jen pravidelnost
Málokterý spotřebič je namáhaný tak, jako pračka. Navíc stojí na pokraji zájmu a údržba se často odbývá. Přitom nánosy prášku, aviváže a dalších agresivnějších čistidel nebo jen vodní kámen umí nadělat pěknou paseku. Poznáte to nejen na vzhledu samotné pračky, ale také na kvalitě vyprání. Po nějakém čase přestanou čistě vyprané věci vonět a až pak se majitelé začnou zajímat, kde je problém...
Také o pračku je potřeba pečovat a věnovat jí pozornost. Životnost pračky se v posledních letech jen výjimečně přehoupne přes 13 let. Staří však jen tři roky, aby se v zásobnících vytvořily odolné nánosy, filtr byl zanesený a navíc se začal tvořit vodní kámen.
Kde všude může být problém
Usazeniny v zásobnících
V ideálním světě je dávkovací šuplík vyčištěn po každém praní. Jenže v takové galaxii nežijeme, a proto se nespotřebovaná zrníčka prášku postupně hromadí. Nečistoty v zásobníku nemají na svědomí poruchy pračky, avšak mohou zanechat nepěkné stopy na oblečení. Bývají také zdrojem nepříjemného zápachu.
Usazeniny v hadicích
Kde se chytrá rada vzala nikdo neví - perte oblečení na 15°C, ušetříte! Že se jedná o teplotu šetrnou k materiálu je bez debaty. Faktem zůstává i nižší spotřeba elektrické energie, ovšem za jakou cenu... Prací prášky potřebují pro dokonalé rozpuštění teploty minimálně jednou tak vysoké, a pokud se řádně nerozpustí, nejenže ulpí na oděvu a mohou dráždit pokožku, ale zároveň se usazují i v hadicích, které se postupně stávají neprůchodnými. Kde jinde by se také dařilo bakteriím a plísním...
Zanesený filtr
Dle pokynů výrobců by se měl čistit alespoň dvakrát do roka, aby dobře sloužil i po letech. Největším nebezpečím jsou dlouhé vlasy v kombinaci se žmolky a chlupy domácích mazlíčků. Většinou je dobře dostupný a stačí jej propláchnout pod tekoucí vodou.
Vodní kámen
Jak říká známá parafráze už legendární reklamy – je to prevít. Ohrožuje buben pračky a celkově se jedná o největší problém, protože dlouho není rozpoznatelný a očím viditelný. Moderní stroje tak již disponují programy, které mají zabránit usazování.
Nečistoty na těsnění
Ani těsnění kolem dvířek nebude nečistotám odolávat věčně. Pod úzkou gumou se schová spousta špíny a bakterií, které také mohou způsobovat zápach. Úkol to není jednoduchý a vyžaduje notnou dávku trpělivosti, generální čištění jednou za čas však na kvalitě praní poznáte.
Jak vyčistit pračku?
Ze surovin, které má každý doma, vyžijete ocet, kyselinu citronovou či jedlou sodu. Množství jednoho hrnku vyklopte do bubnu a nechte spolu s hadrem nebo starým ručníkem vyprat na 90°C na nejdelší cyklus. V drogeriích pak můžete koupit i speciální přípravky, které třeba rovnou i šetrně dezinfikují.
Trubky od nánosů vyčistí půl litru octa taktéž použitého současně s nejteplejším a nejdelším programem.
Zásobníky se nechávají odmočit a poté vyzbrojeni malým kartáčkem trpělivě odstraníme vše, co přebývá. Stejně se postupuje také u těsnění.
Nezapomínejte na to, že také v pračce je vlhko, což znamená ideální prostředí pro vznik plísní. Tomu zabráníte důkladným větráním – dvířka i zásobník by měly být stále pootevřené.
Diskuse k článku