Jak prát funkční prádlo: Čtyřicet stupňů je na zničení bakterií málo
Ať už mezi vaše oblíbené sporty patří běh, squash nebo rádi chodíte do posilovny, pravděpodobně máte v šuplíku hromádku funkčního oblečení. Takové oblečení má jednu velkou výhodu, pracuje totiž tak, jak se to hodí sportovci. A tak nás dovede spolehlivě zahřát nebo třeba odvést pot, kdy je to potřeba. Aby vám ale funkční oblečení vydrželo co nejdéle, je potřeba vědět, jak se o něho starat. A na otázku jak prát funkční prádlo, vám odpoví právě tento článek.
Dnešní doba funkčnímu oblečení přeje, a tak můžeme v obchodech vybírat z nekonečné nabídky sportovních bund, mikin, triček, kalhot, legín a dalších oděvů. Oproti minulosti se také hodně zlepšila kvalita jednotlivých přírodních i umělých materiálů. Takže zatímco dříve se funkční oblečení podobalo látce na stan, dnes jsou výrobní technologie skutečně na úrovni.
Umělé materiály na tři P
Funkční prádlo možná denně používáte a ve sportovních obchodech vás znají jménem, ale víte, z čeho se nejznámější funkční prádlo vyrábí? Pro výrobu funkčního oblečení se nejčastěji používají tři umělé materiály, které se označují počátečními písmeny P. Konkrétně se jedná se o:
- polyester
- polyamid
- polypropylen
Polyester perte na šedesát stupňů
Pokud se rozhodnete pro koupi funkčního oblečení z polyesteru, nachystejte si víc peněz. Polyester (PES) má totiž řadu kvalit, za které si u pokladny připlatíte. Mezi jeho největší přednosti patří nemačkavost, nízká nasákavost, dobrá tvarovatelnost nebo relativně jednoduchá možnost obarvení. Naopak spokojení určitě nebudete s váhou oblečení nebo s tepelnou vodivostí materiálu.
A konečně k samotnému praní sportovního prádla. Pokud váháte, jak prát funkční prádlo z polyesteru, tak si pamatujte, že snese teplotu až na 60 stupňů. Na značce pracího prášku v tomto případě tolik nezáleží a zapomenout můžete také na aviváž.
Zázračný polyamid neboli nylon
Polyamid (PAD) se poprvé vyrábět ve třicátých letech minulého století a od té doby se technika jeho výroby neuvěřitelně zdokonalila. Materiál známý také pod názvem nylon má dlouhou životnost i velkou pevnost. Proto se používá všude tam, kde je u oblečení vyžadovaná zvýšená pevnost, například u výztuží ponožek, mikin nebo kalhot. I v tomto případě ale platí, že si za kvalitu připlatíte.
Pro praní funkčního prádla z polyamidu se stejně jako v předchozím případě doporučuje teplota 60 stupňů. A i tady platí, že ušetříte za aviváž.
Polypropylen hřeje i chladí
Třetím nejznámějším umělým vláknem na P je polypropylen (PP). Z něho se u nás šilo už za socialismu, a to pod značkou Climatex. Dnes polypropylen hojně využívá hlavně společnost Moira. Oblečení z polypropylenu bývá lehké a má nízkou tepelnou vodivost. Vlákna se ale hůře barví a navíc mají nižší odolnost vůči vysoké teplotě. Proto se textil z polypropylenu doporučuje prát jen na čtyřicet stupňů, což ale není ideální teplota pro zničení všech bakterií.
Jak prát funkční prádlo z merina? Jen na čtyřicet stupňů
A za zmínku stojí určitě merino vlna. Tahle speciální příze se vyrábí z ovčí vlny. Ovcí, které dávají merino vlnu, je poměrně málo, chovají se jen v chladnějších a vlhčích oblastech v Austrálii a na Novém Zélandu. A technicky a časově náročný je i chov a zpracování této vzácné vlny. Proto je funkční oblečení z merina vlny dost drahé. Například za tričko s dlouhým rukávem z merina vlny v obchodě dáte od 1000 do 1500 korun. Tričko vás zahřeje a je proto vhodné například na dlouhé zimní pochody nebo na lyžování. Jelikož funkční oblečení z merina vlny je ale tak drahé, je potřeba se o oblečení i dobře starat.
Pro merino vlnu platí praní na čtyřicet stupňů bez aviváže. Ta by totiž v pračce slepovala jednotlivé vlákna k sobě a ničila by tím jejich unikátní vlastnosti. Prací prášek byste pak měli zvolit speciálně určený pro praní vlny, případně můžete vyzkoušet prací emulzi z mýdlových ořechů.
Další tipy jak prát funkční prádlo
Při praní funkčního prádla byste se vždy měli řídit pokyny výrobce, které se uvádějí přímo na textilu. Některé bundy se musí prát naruby a se zataženými suchými zipy, stejně jako určité tipy kalhot nebo funkčních triček. Vždy proto sledujte jednotlivé značky a těmi se řiďte.
Pokud při sportu funkční oblečení hodně propotíte, přemáchněte ho hned po výkonu. Agresivní pot nebo deodorant by totiž na oblečení mohl nechat nehezké stopy, kterých už byste se tolik nezbavili. Pokud ale nebude oblečení příliš propocení, není třeba ho prát po každém sportování, ale jen podle vaší potřeby.
Na závěr si tedy pamatujte tyto jednoduché poučky, které jsou uvedení na konci článku. A užívejte si výhod funkčního prádla, kterých máme v současné době velký dostatek.
- při praní funkčního prádla nepoužívejte aviváž
- bakterie se ničí při praní od 60 stupňů výše
- některé materiály (merino, polypropylen) snesou jen teplotu 40 stupňů
- vždy pozorně sledujte pokyny výrobce
- praní funkčního prádla není nutné po každém sportovním výkonu
Funční koupelna je důležitá
Plánujete-li kromě pořízení kvaitní pračky či sušičky také celkovou rekonstrukci koupelny, spolehněte se na předního českého výrobce sanitární techniky Alcaplast. Ta na trh dodává kvalitní podlahové žlaby a vpusti, předstěnové instalační systémy, ovládací WC tlačítka a mnoho dalších zajímavých produktů.
Diskuse k článku