Jak odstranit vodní kámen z WC
Pokud máte ve své domácnosti tvrdou vodu, problémy s usazováním vodního kamene jistě dobře znáte. Vodní kámen se však v určité míře vyskytuje všude, kde dochází k častému kontaktu s vodou. Do čištění záchodové mísy a splachovací nádrže se nikomu moc nechce, ale právě v těchto místech se vodní kámen často usazuje. Jeho odstraňování ale nemusí být tak těžké. Práci vám usnadní čisticí chemické prostředky, stejně tak i ocet a další domácí přípravky.
Proč dochází k tvorbě vodního kamene
Vodní kámen je pevný povlak obvykle bílého zabarvení, který je tvořen usazeninami obsaženými ve vodě. Hlavní složkou vodního kamene je zpravidla uhličitan vápenatý. Usazeniny se ve větší míře nachází zejména v tvrdé vodě, proto je vodní kámen častým problémem těch domácností, kterým tečem z kohoutku voda tvrdá. Vodní kámen se obvykle objevuje tam, kde voda stojí delší dobu. Do této kategorie spadají záchodové mísy i splachovací nádržky. Vodní kámen se pak tvoří i tam, kde voda mění svou teplotu, proto se vyskytuje i v rychlovarných konvicích či bojlerech.
Pořiďte si toaletu, která se snadno čistí
Na problém s odstraňováním vodního kamene byste měli myslet už ve chvíli, kdy budete pořizovat novou toaletní mísu a splachovací systém. Keramická mísa by měla být tvarovaná tak, abyste se při jejím čištění dostali do každého zákoutí. Při výběru se zaměřte zejména na splachovací systém. Demontáž splachovací nádržky by měla být snadná, abyste mohli vyčistit všechna těsnění.
Závěsné toalety – volte typ se snadnou demontáží
Stále častěji se v koupelnách používají závěsné toalety, u kterých je splachovací mechanismus ukrytý ve zdi. Pro montáž závěsných toalet se používají instalační předstěnové systémy, které umožňují pevné zabudování splachovacího mechanismu a zavěšení toalety do jakékoliv stěny včetně sádrokartonu.
Pokud se rozhodnete pro pořízení závěsného WC, volte takový typ, který umožňuje bezproblémový přístup k napouštěcím a vypouštěcím ventilům skrz otvor ve zdi pod ovládacími tlačítky. Například břeclavský výrobce sanitární techniky Alcaplast vyrábí předstěnové instalační systémy s jednoduchou demontáží. Po vycvaknutí tlačítek snadno vyndáte jednotlivé ventily a očistíte je od vodního kamene.
Přečtěte si náš starší článek s videem, ve kterém jsme způsob demontáže, čištění a opravy podrobně popsali.
Jak odstranit vodní kámen v WC pomocí chemie
Na trhu narazíte na celou řadu chemických čisticích přípravků, které jsou určeny pro odstraňování vodního kamene. Jsou dostupné v různých cenových hladinách a s různou účinností. Chemický prostředek se jednoduše nalije do mísy s vodním kamenem a nechá se určitou dobu působit. Po spláchnutí by měl být vodní kámen pryč. Při výběru chemie se snažte vyhýbat čističům obsahujícím chlornan sodný, který je účinný, ale může způsobovat postupné naleptávání keramiky a degradaci povrchy WC mísy.
Při čištění vodního kamene pomůže ocet i kyselina citronová
Ne vždy je nutné sahat po drahých a agresivních chemických prostředcích. Často si vystačíte s přípravky, které máte doma v kuchyni. Známým pomocníkem v boji proti vodnímu kameni je lihový ocet. Zastavte přívod vody a celou lahev octa nalijte do toaletní mísy, případně splachovací nádržky. Nechejte působit několik hodin, třeba i přes noc. Poté vodu opět otevřete a několikrát spláchněte. Po vodním kameni nebude ani památka.
Dalším domácím prostředkem pro odstraňování vodního kamene z WC je kyselina citronová. Čisticí účinek má kyselina v tekuté i práškové formě. Kyselinu nanese na hrubou stranu houbičky a krouživými pohyby čistěte v místě s výskytem vodního kamene. Výhodou kyseliny citronové je absence zápachu. Ocet i kyselina citronová jsou cenově dostupné, bezpečné, šetrné a ekologické prostředky, který jsou ale až překvapivě účinné. Než sáhnete po chemii, vyzkoušejte přípravky, které máte v kuchyni.
Při poškození glazury musíte WC čistit častěji
Pokud má vaše toaletní mísa v některé části poškozenou glazuru, doporučujeme čistit WC mnohem častěji. K poškození glazury může dojít obvykle mechanicky nebo chemicky vlivem agresivních čisticích prostředků. Tam, kde je glazura poškozená, dochází k nadměrnému usazování nečistot a k tvorbě vodního kamene. Proto toaletní mísu preventivně čistěte, i když v ní nebudou žádné viditelné nečistoty či usazeniny. Vyhnete se dalším problémům s odstraňováním nečistot z místa poškození glazury, které nebývá zrovna jednoduché.
Jak odstranit vodní kámen z WC? Pomocí chemie i domácích přípravků z kuchyně. Nezapomínejte však na prevenci a výběr kvalitní sanitární techniky, která vám čištění usnadní. Pokud se rozhodnete pořídit si do koupelny závěsnou toaletu, vyberte si kvalitní předstěnový instalační systém, který umožní bezproblémový přístup k napouštěcím i vypouštěcím ventilům.
Diskuse k článku
Jiří Zdeněk
Kontakt na mne //reklama odstraněna//