Hygiena v koupelně: 5 nejrozšířenějších mýtů
Odmalička se učíme základní hygienická pravidla a děláme vše pro to, abychom správně pečovali o své tělo a vyhnuli se nepříjemným onemocněním. Obzvláště v dnešní době je důraz na pečlivé mytí, dezinfekci a čištění koupelny zřejmý. Možná vás ale překvapí, kolik mýtů panuje v souvislosti s osobní hygienou v koupelně. Vybrali jsme pro vás 5 nejrozšířenějších, které vás navedou k přehodnocení svých návyků.
5. Antibakteriální gel zničí všechny bakterie
Obliba antibakteriálních gelů stoupá. Jsou nepostradatelným pomocníkem na cestách, nachází se v nemocničních zařízeních i koupelnách. Pokud si ale myslíte, že použitím antibakteriálního gelu zničíte všechny bakterie, pak vás zklameme. I když se počet škodlivých bakterií po použití gelu výrazně sníží, bakterie jsou na naší pokožce neustále. Nachází se na celém těle a zcela se jich nezbavíme nikdy. S tím se zkrátka musíme smířit.
Při cestování nebo pohybu po městě antibakteriální gel používejte a nešetřete s ním, doma ale dejte přednost kvalitnímu přírodnímu mýdlu. Odstraní z vašich rukou usazenou špínu a je pro pokožku šetrnější. Řada gelů obsahuje i agresivní a zdraví škodlivé látky, například triclosan, který ničí přirozenou mikroflóru kůže.
Myjte si ruce pečlivě, naučte se správný postup mytí rukou.
4. V koupelně se neusazuje prach
V koupelně je vyšší vlhkost vzduchu a mokro. Mohlo by se tak na první pohled zdát, že se v koupelně neusazuje žádný prach, protože se vlivem vlhkosti a kontaktu s vodou jednoduše spláchne. Bohužel, i v koupelně na prach narazíme. Ukrývá se v méně dostupných částech koupelny, různých zákoutích sanitární techniky, na horních policích či zrcadlech.
Nezapomínejte pravidelně otírat prach a jiné nečistoty i v koupelně. Zaměřte se především na toaletní mísu. Pokud používáte předstěnové instalační systémy se závěsnou toaletou, čištění budete mít mnohem snazší. Závěsná WC umožňují snadný přístup ze spodu i z boku, splachovací systém a další konstrukční části pak zůstávají ve zdi, takže se na ně nepráší.
3. Záchodové prkénko je nehygienické
Máte fóbii ze záchodových prkének a usedáte na ně vždy s jistou dávkou odporu? Pak vězte, že to s jejich znečištěním nebývá zase až tak špatné. To se týká jak záchodových prkének u vás doma, tak těch na veřejných toaletách. Výzkumy mikrobiologů dokonce potvrdily, že na průměrném pracovním stole se nachází až 300krát více bakterií než na záchodovém prkénku veřejného WC. Pokud byste ale chtěli pro své zdraví přece jen něco udělat, pořiďte si WC sedátko s antibakteriální úpravou. Obsahuje sloučeniny stříbra, které přirozeně ničí choroboplodné mikroorganismy. V České republice je vyrábí například firma Alcaplast.
2. Při častém splachování bude koupelna čistější
Ve snaze o dodržení všech hygienických zásad několikrát denně splachujete toaletu naprázdno? Splachování toalety neslouží k odstranění neviditelných choroboplodných bakterií, ale k mechanickému odstranění biologického odpadu. S každým spláchnutím naopak dochází k víření a rozšíření kapiček i samotných mikroorganismů po celé místnosti.
Toaletu proto zbytečně nesplachujte a při každém použití sklopte horní část záchodového prkénka, abyste víření nečistot zabránili. Pokud vás při zavírání štve neustálé bouchání sedátka o mísu, pořiďte si moderní typ s plynulým sklápěním.
Splachujte WC se zavřeným víkem, zabráníte víření bakterií.
1. Správně bychom se měli každý den sprchovat
Také vás doma učili, že byste se měli sprchovat alespoň jednou denně? Asi nejrozšířenější mýtus vychází z předpokladu, že dokonalá čistota těla našemu zdraví prospívá. Je tomu ale právě naopak. Častým mytím totiž z povrchu těla odstraníme kromě škodlivých mikroorganismů i ty zdraví prospěšné. Zbavujete se právě i takových, které vás chrání před různými nemocemi a likvidujete tak přirozenou ochranu těla.
Kůže navíc produkuje maz, díky kterému je vláčná a pružná. Každodenní či dokonce častější sprchování vede k odstranění mazu a způsobuje vysoušení nebo naopak nadměrné maštění kůže. Sprchujte se vždy, když se cítíte špinaví nebo upocení. Během léta je častější mytí na místě, ani tak to s ním ale nemusíte přehánět. Při běžné fyzicky nenáročné práci z hlediska hygieny stačí, když sprchu použijete 3 až 4krát týdně.
Zamyslete se nad tím, které z výše zmíněných mýtů se týkají i vašich hygienických návyků v koupelně a zkuste svůj přístup přehodnotit. Mnohdy si ušetříte spoustu času nebo nákladů a uděláte něco pro své zdraví.
Diskuse k článku