Domácí čištění odpadů: Zaměřte se na sifony i podlahové žlaby a vpusti
Zdá se vám, že voda odtéká z umyvadla příliš dlouhou dobu a že se při sprchování na podlaze hromadí podstatně déle, než kdy dříve? Pak je nejvyšší čas pustit se do domácího čištění odpadů! Předejdete tak kompletnímu ucpání, které by vám přineslo zbytečné starosti a finanční výdaje. Odpady doporučujeme čistit pravidelně, a to i v případě, kdy je průtok vody dostatečný. Při čištění se přitom nezaměřujte jen na sifon u umyvadla, ale také na vanové sifony, podlahové žlaby nebo vpusti. I ty se mohou po nějaké době ucpat a způsobovat potíže s odtokem vody.
Odpady v koupelně se zanáší postupně
Kromě použité vody putuje do odpadního potrubí i spousta biologického odpadu, který se v kanalizaci hromadí a nabaluje se na sebe. Ve vaně, sprše nebo umyvadle se nejčastěji usazují zbytky vlasů, chlupů a vousů. Společně s tukem z kosmetiky, pracím práškem nebo jinými mastnotami vytváří v odpadech hmotu, která se usazuje na stěnách potrubí.
Známkou zanášejících se odpadů je postupné snižování průtoku vody, které se projevuje prodlužováním doby odtoku. V této chvíli je nejvyšší čas zasáhnout a pustit se do domácího čištění před tím, než dojde k ucpání. Pokud začnete problém řešit už v jeho zárodku, zpravidla si vystačíte s domácími čisticími prostředky, případně můžete jednou za čas preventivně sáhnout i po chemii.
Než sáhnete po chemických přípravcích, vyzkoušejte jedlou sodu
Univerzální čisticím prostředkem, který využijete nejen při údržbě koupelny, ale také kuchyně, je jedlá soda. Spolehlivě zlikviduje nánosy mastnoty a zanesené odpadní trubky opět zprůchodní. I při čištění s jednou sodou byste však měli být opatrní, může totiž prskat. Doporučujeme při čištění používat gumové rukavice a případně i ochranné brýle.
Chcete pomocí jedlé sody vyčistit odpad rychle a o nic se dále nestarat? Pak do odpadu nasypte sklenici sody a přibližně minutu počkejte. Následně do kanalizace vlijte sklenici octa a nechejte 5 až 10 minut působit. Mezitím dejte vařit 1,5 litru vody, kterou odpady následně propláchněte. Pokud na čištění nepospícháte, můžete do odpadů nasypat sklenici jedlé sody a nechat ji působit přes noc. Až se ráno vzbudíte, jen sifon propláchněte šálkem octa a dvěma šálky teplé vody. Uvidíte, že problémy s odpady okamžitě zmizí. Místo jedlé sody můžete sáhnout i po komerčních ekologických přípravcích, například aktivátorech septiků nebo enzymatických čističích.
Čištění odpadů s využitím louhu
Při větším znečištění odpadů v koupelně budete muset sáhnout po silnějších, ale také agresivnějších prostředcích. Klasikou v oblasti čištění je louh (hydroxid sodný), který je na trhu prodávaný pod mnoha komerčními názvy. Postup použití je podobný jak při čištění odpadu sodou – hydroxid nasypete, necháte chvíli působit a zalijete horkou vodou. Při manipulaci s louhem buďte obezřetní a místnost dostatečně odvětrávejte.
Sifony čas od času demontujte a případně vyměňte za nové
Pojďme se zaměřit na konkrétní sanitární prvky, které vyžadují pravidelné čištění. Mastnotou, vlasy a vousy se pochopitelně nejčastěji zanáší umyvadlové sifony. Doporučujeme je jednou za čas demontovat, ručně vyčistit a zkontrolovat kvalitu těsnění. Staré sifony vyměňte za nové, které jsou zhotoveny z odolných materiálů a zajistí vám bezproblémový odtok po dlouhou dobu. Standardem jsou umyvadlové sifony z polypropylenu, které u nás vyrábí například břeclavská společnost Alcaplast. Vedle nich však naleznete v nabídce i sifony celokovové, které nejen že vypadají honosněji, ale také se snadněji čistí a vynikají větší odolností a životností. Nezapomeňte ani na domácí čištění odpadu u toaletních umývátek, van nebo sprchových vaniček.
Podlahový žlab – zdvojená zápachová uzávěra usnadní údržbu
Trendem moderních koupelen jsou bezvaničkové sprchové kouty, u kterých odtok vody zajišťuje podlahový žlab. Ani ten se neobejde bez pravidelného čištění. Žlaby jsou vybaveny roštem z nerezové oceli nebo jiného materiálu, který se dá demontovat. Odkryje se tak samotná část sifonu, která je bez problémů čistitelná – ručně, ekologicky i chemicky.
Náročnost čištění závisí i na konstrukci podlahového žlabu. Zatímco standardní žlaby jsou vybaveny jednou zápachovou uzávěrou, zmiňovaný výrobce Alcaplast vyvinul moderní podlahové žlaby se systémem 2 odtokových komor. Výsledkem je sifon se zdvojenou zápachovou uzávěrou, který umožňuje bezproblémové čištění obou komor, a to až po odpadní trubku. Pořídíte-li si tento typ žlabů, prodloužíte rozestupy mezi potřebným údržbovým čištěním až na dvojnásobek.
Žlab Alcaplast se systémem 2 odtokových komor se čistí jednoduše
Preventivní čištění odpadů v koupelně nepodceňujte. Chcete-li mít s údržbou co nejméně starostí, investujte do kvalitní sanitární techniky. Je vyrobená z odolných materiálů a zkonstruovaná s ohledem na co nejjednodušší čištění, které vám zabere jen pár minut.
Diskuse k článku