Chcete mít stále čistou koupelnu? Naučte se správně udržovat všechny druhy povrchů
Koupelna je oázou klidu. Každé ráno se v ní připravujeme na náročný den, který zde i zakončujeme. Její čistota je proto naprosto zásadní. Bohužel je díky neustálému styku s vodou náchylná ke znečištění, stejně jako ke vzniku plísní a srážení vlhkosti. V koupelně se nachází řada prvků z nejrůznějších materiálů, kdy každý vyžaduje trochu jinou péči. Pojďme se společně podívat, jak pečovat o různé druhy povrchů v koupelně a docílit tak čistého, voňavého a hygienicky nezávadného prostředí, ve kterém se budeme cítit dobře.
Čištění koupelny – odshora dolů
Pokud jste se rozhodli vrátit své koupelně lesk, jaký měla před několika lety, postupujte při čištění vždy odshora dolů. V opačném případě byste již vyčištěnou část koupelny znovu znečistili špínou z horních částí. Začněte úklidem horních polic, setřete prach ze světel a horní hrany zrcadla.
Budete překvapeni, kolik prachu se usadí právě koupelně. Poté pokračujte níže, vyčistěte umyvadlo, sprchový kout, vanu, obklady. Podlahu si nechejte úplně na konec. Ve většině případů vám k čištění postačí mokrý hadr, správný čisticí prostředek a suchý hadr pro vyleštění.
6 tipů pro čistou koupelnu
Při dodržení základních pravidel a rad je čištění koupelen vcelku jednoduchou záležitostí. Přinášíme vám 6 důležitých tipů, které vám pomohou k čisté a hygienicky nezávadné koupelně:
- Používejte citlivé univerzální přípravky – pokud koupelnu čistíte pravidelně, agresivní chemické prostředky nebudete potřebovat. Moderní materiály nesnesou drsné zacházení, zbytečně riskujete jejich poškození. Používejte univerzální jemné čisticí prostředky, vyvarujte se abraziv a chloru.
- Nezapomínejte na obklady a dlažbu – na čištění obkladů, dlažby a spár se velmi často zapomíná. Pokud tyto prvky nebudete pravidelně čistit, po několika letech usazené nečistoty odstraníte velmi těžko. Obklady a dlažbu stačí opláchnout vodou a čas od času použít univerzální čisticí prostředek. Spáry vyžadují čištění bělicím přípravkem pomocí kartáčku.
- Odstraňte plísně – díky vlhkému prostředí se plísním v koupelnách opravdu daří. Nejčastěji se objevují kolem vany a sprchových koutů. Proto dbejte zvýšené pozornosti při čištění těchto částí. Použijte kvalitní dezinfekci.
- Používejte suchý hadr – chcete, aby se vaše koupelna krásně leskla? Všechny povrchy musíte vyleštit dosucha hadrem nebo papírovými utěrkami. Jedině tak se na povrchu neobjeví nevzhledné zaschlé kapky vody.
- Používejte běžně dostupné prostředky – při čištění všech povrchů vám pomohou i běžně dostupné prostředky z kuchyně. Vyzkoušejte použít ocet, sůl, sodu nebo citronovou šťávu.
- Čištění skel a zrcadel – zvláštní péči věnujte čištění skleněných částí (dvířek, poliček) a zrcadel. Používejte speciální prostředky pro jejich čištění, obvykle však postačí i čistá voda a pečlivé čištění do sucha. Většina lidí si neuvědomuje, že spoustu povrchů lze vyčistit i bez použití speciálních přípravků - skla a zrcadla jsou toho jasným důkazem.
Postup při čištění nerezu
Vodovodní baterie, žlaby a odvodnění, vpusti a části sifonů jsou obvykle vyráběny z vysoce lesklého nerezového materiálu. Čištění nerezu vyžaduje zvláštní péči, v opačném případě zmatní a zajde. Právě krásně lesklé nerezové prvky v koupelně dokážou opticky celý prostor rozzářit a vytváří dojem, že je o koupelnu opravdu dobře pečováno.
Společnost Alcaplast, největší český výrobce sanitární techniky, který do moderních koupelen dodává řadu nerezových prvků, upozorňuje na časté chyby při čištění nerezu. Největší riziko hrozí při použití kartáčů a drátěnek v kombinaci s abrazivními přípravky. Takový způsob čištění vede zpravidla k poškrábání nerezového výrobku a k jeho nenávratnému poškození. Rovněž použití bělicích a dezinfekčních prostředků není ideální, hrozí ztráta původní barvy a trvalé zmatnění.
Pro čištění nerezových částí koupelny jsou nejvhodnější speciální tekuté přípravky, pasty, gely nebo pěny. Odstraní usazené nečistoty a zaschlé kapky vody, navíc obsahují lešticí složky, které na nerezu zanechají ochrannou vrstvu. Po použití přípravku opět vytřete dosucha papírovou nebo textilní utěrkou. Nerezové části budou čisté, lesklé a chráněné před dalším znečištěním.
Při čištění koupelny mějte na paměti, že rozdílné povrchy a materiály vyžadují rozdílnou péči. Zatímco při čištění spár můžete sáhnout po drsnějším kartáčku a agresivnější desinfekci, čištění nerezu vyžaduje maximálně jemné zacházení a použití šetrných přípravků.
Pokud dodržíte všechny postupy, které jsme vám doporučili, pevně věříme, že si už brzy užijete pobyt v lesklé, čisté a voňavé koupelně.
Diskuse k článku