Chcete mít stále čistou koupelnu? Naučte se správně udržovat všechny druhy povrchů

Chcete mít stále čistou koupelnu? Naučte se správně udržovat všechny druhy povrchů

Koupelna je oázou klidu. Každé ráno se v ní připravujeme na náročný den, který zde i zakončujeme. Její čistota je proto naprosto zásadní. Bohužel je díky neustálému styku s vodou náchylná ke znečištění, stejně jako ke vzniku plísní a srážení vlhkosti. V koupelně se nachází řada prvků z nejrůznějších materiálů, kdy každý vyžaduje trochu jinou péči. Pojďme se společně podívat, jak pečovat o různé druhy povrchů v koupelně a docílit tak čistého, voňavého a hygienicky nezávadného prostředí, ve kterém se budeme cítit dobře.

Čištění koupelny – odshora dolů

Pokud jste se rozhodli vrátit své koupelně lesk, jaký měla před několika lety, postupujte při čištění vždy odshora dolů. V opačném případě byste již vyčištěnou část koupelny znovu znečistili špínou z horních částí. Začněte úklidem horních polic, setřete prach ze světel a horní hrany zrcadla.

Budete překvapeni, kolik prachu se usadí právě koupelně. Poté pokračujte níže, vyčistěte umyvadlo, sprchový kout, vanu, obklady. Podlahu si nechejte úplně na konec. Ve většině případů vám k čištění postačí mokrý hadr, správný čisticí prostředek a suchý hadr pro vyleštění.

Pro čištění nerezových částí koupelny jsou nejvhodnější speciální tekuté přípravky

6 tipů pro čistou koupelnu

Při dodržení základních pravidel a rad je čištění koupelen vcelku jednoduchou záležitostí. Přinášíme vám 6 důležitých tipů, které vám pomohou k čisté a hygienicky nezávadné koupelně:

  • Používejte citlivé univerzální přípravky – pokud koupelnu čistíte pravidelně, agresivní chemické prostředky nebudete potřebovat. Moderní materiály nesnesou drsné zacházení, zbytečně riskujete jejich poškození. Používejte univerzální jemné čisticí prostředky, vyvarujte se abraziv a chloru.
  • Nezapomínejte na obklady a dlažbu – na čištění obkladů, dlažby a spár se velmi často zapomíná. Pokud tyto prvky nebudete pravidelně čistit, po několika letech usazené nečistoty odstraníte velmi těžko. Obklady a dlažbu stačí opláchnout vodou a čas od času použít univerzální čisticí prostředek. Spáry vyžadují čištění bělicím přípravkem pomocí kartáčku.
  • Odstraňte plísně – díky vlhkému prostředí se plísním v koupelnách opravdu daří. Nejčastěji se objevují kolem vany a sprchových koutů. Proto dbejte zvýšené pozornosti při čištění těchto částí. Použijte kvalitní dezinfekci.
  • Používejte suchý hadr – chcete, aby se vaše koupelna krásně leskla? Všechny povrchy musíte vyleštit dosucha hadrem nebo papírovými utěrkami. Jedině tak se na povrchu neobjeví nevzhledné zaschlé kapky vody.
  • Používejte běžně dostupné prostředky – při čištění všech povrchů vám pomohou i běžně dostupné prostředky z kuchyně. Vyzkoušejte použít ocet, sůl, sodu nebo citronovou šťávu.
  • Čištění skel a zrcadel – zvláštní péči věnujte čištění skleněných částí (dvířek, poliček) a zrcadel. Používejte speciální prostředky pro jejich čištění, obvykle však postačí i čistá voda a pečlivé čištění do sucha. Většina lidí si neuvědomuje, že spoustu povrchů lze vyčistit i bez použití speciálních přípravků - skla a zrcadla jsou toho jasným důkazem.

Čištění nerezu vyžaduje speciální péči

Postup při čištění nerezu

Vodovodní baterie, žlaby a odvodnění, vpusti a části sifonů jsou obvykle vyráběny z vysoce lesklého nerezového materiálu. Čištění nerezu vyžaduje zvláštní péči, v opačném případě zmatní a zajde. Právě krásně lesklé nerezové prvky v koupelně dokážou opticky celý prostor rozzářit a vytváří dojem, že je o koupelnu opravdu dobře pečováno.

Společnost Alcaplast, největší český výrobce sanitární techniky, který do moderních koupelen dodává řadu nerezových prvků, upozorňuje na časté chyby při čištění nerezu. Největší riziko hrozí při použití kartáčů a drátěnek v kombinaci s abrazivními přípravky. Takový způsob čištění vede zpravidla k poškrábání nerezového výrobku a k jeho nenávratnému poškození. Rovněž použití bělicích a dezinfekčních prostředků není ideální, hrozí ztráta původní barvy a trvalé zmatnění.

Pro čištění nerezových částí koupelny jsou nejvhodnější speciální tekuté přípravky, pasty, gely nebo pěny. Odstraní usazené nečistoty a zaschlé kapky vody, navíc obsahují lešticí složky, které na nerezu zanechají ochrannou vrstvu. Po použití přípravku opět vytřete dosucha papírovou nebo textilní utěrkou. Nerezové části budou čisté, lesklé a chráněné před dalším znečištěním.

Při čištění koupelny mějte na paměti, že rozdílné povrchy a materiály vyžadují rozdílnou péči. Zatímco při čištění spár můžete sáhnout po drsnějším kartáčku a agresivnější desinfekci, čištění nerezu vyžaduje maximálně jemné zacházení a použití šetrných přípravků.

Pokud dodržíte všechny postupy, které jsme vám doporučili, pevně věříme, že si už brzy užijete pobyt v lesklé, čisté a voňavé koupelně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...