Bezdotyková baterie - vysoká funkčnost a elegantní design
U vodovodní baterie je prioritní její funkčnost, pak teprve estetika. Pokud ale požadujete obojí, je tu bezdotyková baterie, která plní všechny nastolené požadavky. Elegantní a hygienické řešení najde uplatnění hlavně v kuchyni, ale umístit ji lze kamkoliv, kde je potřeba, tedy i do koupelny nebo k WC.
V nedávné době byly bezdotykové baterie jen ve veřejných budovách. Díky cenové dostupnosti se ale začaly čím dál častěji objevovat i v kuchyních a koupelnách běžných domů a bytů. S tím jde ruku v ruce navrhování stále příjemnějších designů, které jsou nadčasové a nikdy nevyjdou z módy.
Jak funguje bezdotyková baterie
Princip je jednoduchý. Díky senzoru umístěnému pod nebo před kohoutkem se vyšle signál do baterie, čímž se uvolní ventily pro přívod studené a teplé vody. Jakmile čidlo přestane zaznamenávat pohyb, voda se automaticky vypne. Právě kvůli úspoře se stávají tyto vodovodní baterie tolik oblíbené a žádané. Čidlo funguje na baterii zpravidla 2 až 4 roky a před tím, než se napájení zcela vybije, upozorní rozsvícením diody (nebo jiným způsobem, záleží na modelu).
Kam se bezdotyková baterie hodí
Ačkoliv se jedná o výbornou praktickou baterii, nelze ji namontovat úplně všude. Její místo je hlavně v kuchyni, kde si často potřebujete rychle umýt špinavé ruce, aniž byste sahali na kohoutky. V koupelnách ji ocení třeba starší a handicapovaní lidé, stejně jako děti, které nemají ještě tolik síly k otočení kohoutků. Teplota vody bývá stanovena pomocí regulátoru, takže nehrozí nepříjemné opaření při neopatrné manipulaci.
Úspora jako hlavní devíza
Dalším argumentem, proč dát přednost bezdotykové baterii, je její schopnost úspory vody, a tím pádem i vašich financí. U kvalitních zařízení můžete nastavit nejenom to, jak dlouho voda poteče, ale také to, s jakou intenzitou průtoku. Nemusíte se bát, že by z kohoutku vytékal jen slabý pramínek vody. Na objemu to nijak nepoznáte, protože voda "získá na objemu" bublinkami.
Na trhu se dají najít různé typy baterií (přečtěte si, jak vybrat tu nejlepší pro vás) v širokém cenovém rozptylu a záleží jen na vás, jakou variantu zvolíte. Klasické (kohoutkové, pákové) patří mezi ty dostupnější, ovšem právě s nimi souvisí častý problém kapajících kohoutků a zbytečného množství vody. Naopak investice do bezdotykové varianty zajistí moderní vzhled, který bude trendy ještě dlouhá léta, a hlavně úspornost, která je v současné době tolik žádaná. V případě odjezdu na dovolenou, kdy nebude umyvadlo dlouho nikdo používat, můžete regulátor jednoduše uzavřít.
Rozhodnete-li se pro moderní řešení do kuchyně i koupelny, pak vězte, že nebudete zklamáni. Bezdotykové systémy se ale nevyužívají jen u tohoto zařízení, čím dál častěji se začínají objevovat třeba i místo klasických splachovadel u toalet.
Diskuse k článku