6 tipů na domácí čištění odpadu
Ucpávání odpadu patří mezi nejčastější problémy, se kterými se v našich domácnostech setkáváme. Zbytky jídla a vlasů, oleje a mastnoty dokážou odpady pořádně znečistit. Pokud pravidelné preventivní čištění podceňujete, bezpochyby přijde den, kdy voda z dřezu, umyvadla nebo vany přestane odtékat. Zachovejte chladnou hlavu, s velkou pravděpodobností si s odstraněním takového problému poradíte sami bez pomoci instalatéra. Máme pro vás 6 jednoduchých tipů, díky kterým vyčistíte ucpaný odpad během několika minut.
1. Pořiďte si ruční pumpu
Ucpané odpady se v první fázi obvykle řeší použitím gumového zvonu. Ne každý ale ví, že jsou na trhu dostupné i plastové ruční pumpy, které jsou stejně účinné a jejich použití je výrazně snazší. Po gumovém zvonu sáhněte v případě ucpání toalety, pokud vás však trápí znečištěné odpady ve dřezu, umyvadlu či vaně, dejte přednost ruční pumpě. Jak pumpu používat? Pokud voda odtéká pomalu, umyvadlo či dřez zašpuntujte a napusťte do něj trochu vody. Ve chvíli, kdy špunt odstraníte, rychle na odtok nasaďte gumovou část ruční pumpy a začněte plynulým pohybem tahat za rukojeť. Vytvoříte velký podtlak, díky kterému se průchod trubek začne postupně uvolňovat.
Pomocí pumpy však zprůchodníte jen místo nahromadění nečistot, uvědomte si však, že potrubí jako takové pravděpodobně zůstane zanesené. Je proto možné, že během krátké doby dojte k opětovnému ucpání. Proto je dobré přistoupit k jedné metod chemického či biologického čištění odpadu.
2. Vyměňte starý sifon za nový
K ucpávání odpadu dochází velmi často v konstrukčních částech sifonu. Proto byste jej měli rozebrat a jednotlivé komponenty pečlivě vyčistit. Pokud už používáte sifon nějaký ten pátek, je možné, že bude jeho čištění velmi náročné. U starých sifonů doporučujeme provést jejich kompletní výměnu. Nové dřezové i umyvadlové sifony jsou vyrobeny z kvalitního polypropylenu, který vydrží řadu let. Nové sifony se navíc snadno čistí a jsou dostupné v mnoha provedeních.
Mezi přední české výrobci sifonů patří společnost Alcapast, která kromě klasických plastových sifonů vyrábí i sifony kovové. Ty zaujmou svým jedinečným vzhledem, jsou odolné vůči poškrábání, navíc se snadno rozebírají a čistí. Nezapomínejte, že kvalitní sifony musí být pro bezproblémovou funkčnost odpadu nainstalovány nejen u umyvadel a dřezů, ale také praček, vaniček, pisoárů, hydromasážních van či bidetů.
3. Pomůže jedlá soda, sůl i ocet
Než se pustíte do čištění odpadů pomocí agresivních chemických přípravků, vyzkoušejte některé z účinných látek, které běžně používáte v kuchyni. Na ucpaný odpad dobře působí ocet, sůl, jedlá soda či kypřicí prášek. A jak postupovat, aby bylo čištění co nejúčinnější? V první řadě si dejte vařit vodu, a až bude vřít, nalijte ji do odpadu. Ve druhé fázi nasypejte do ucpaného odtoku sůl, kypřicí prášek nebo jedlou sodu. Nechejte několik minut působit. Následně si dejte vařit horkou vodu nebo ocet a opět nalijte do odpadu. S velkou pravděpodobností usazené nečistoty povolí a odpad se opět zprůchodní.
4. Síla v podobě chemických přípravků
Pokud jste vyzkoušeli pumpování s ruční pumpou, mechanické čištění sifonu i použití kuchyňských přísad, ale odpad je stále ucpaný, budete muset sáhnout po chemických přípravcích. Nejúčinnější jsou přípravky na bázi hydroxidu sodného, který má schopnost takřka okamžitě rozpouštět usazeniny organického původu. Po použití takového přípravku se v podstatě okamžitě zlikvidují nánosy vlasů, tuků i dalších nečistot. Při manipulaci s chemií však nepodceňte zásady bezpečné manipulace. Hydroxid a další chemikálie jsou velmi agresivní a mohou vám způsobit vážné zdravotní problémy. Doporučujeme používat rukavice a při použití přípravků místnost důkladně odvětrávat.
5. Biologické čističe jsou šetrné a funkční
Kromě chemie nebo domácích čisticích prostředků můžete vyzkoušet i některý z biologických čističů, které jsou na trhu dostupné. Jedná se o čističe na bázi enzymů, které postupně likvidují nečistoty a přispívají ke zprůchodnění odpadu. Hodí se především tam, kde odpad ústí do jímky nebo do septiku. Biologické čističe si však obvykle neporadí se silnými nánosy nečistot, slouží spíše k preventivnímu čištění odpadů.
6. Nezapomínejte na prevenci
Snažte se ucpávání odpadů předcházet. Dřezové i umyvadlové sifony čistěte pravidelně, ideálně jednou za měsíc. U kuchyňských dřezů používejte sítko a pravidelně jej proplachujte, aby se zbytky jídel nedostávaly do odpadního potrubí. Nezapomínejte ani na čištění podlahových žlabů a vpustí.
Možností, jak si poradit s ucpaným odpadem, je celá řada. Ve většině případů je ucpání odpadu způsobeno nahromaděním nečistot organického původu, které zprůchodníte mechanicky nebo chemicky. Jen v ojedinělých případech nefunguje ani jeden z výše uvedených tipů. Pak vám nezbyde nic jiného, než se obrátit na profesionální firmu, které se postará o tlakové čištění a ucpanou kanalizaci opět zprůchodní.
Diskuse k článku