Koupelnový ventilátor – základ účinného větrání
S přicházejícím sychravým a deštivým podzimem a začínající topnou sezónou je téma plísní v domech či bytech stále častěji připomínáno. Přispívá k tomu i samotný fakt, že letošní léto bylo neobvykle deštivé, tudíž vlhkost se v obydlí tvořila a držela i v období, které je jinak v tomto ohledu přívětivější. Vhodný koupelnový ventilátor dokáže s výměnou vzduchu a odstraňováním vlhkosti značně pomoci.
Plíseň v bytě není nic příjemného a mnohdy dokáže bydlení pořádně zkomplikovat. Zvláště v případě, že její přítomnost vyvolává zdravotní obtíže. Jednou z nejčastěji postihnutých místností je jednoznačně koupelna, kde je koncentrace vlhkosti a velkého tepla přímo úměrná intenzitě, s jakou je tato místnost využívána. Nejlepším řešením je tvorbě plísně předcházet správnými návyky, mezi které se řadí především dostatečné větrání. To lze provádět pouhým vyvoláním průvanu otevřením dveří a oken či dostupnými větracími systémy. Pokud však stávající řešení nestačí, je možná na čase poohlédnout se po dalších možnostech. Jednou z nich je právě i koupelnový ventilátor.
Vhodný koupelnový ventilátor odpovídá dispozicím prostoru
Aby koupelnový ventilátor pracoval tak, jak se od něho očekává, je třeba jeho výběr odvíjet od rozměrů koupelny. Je tedy jasné, že zde platí pravidlo – čím větší koupelna, tím výkonnější ventilátor do ní přijde. Koupelnový ventilátor musí totiž nakumulovaný vzduch odvádět, ale také přivádět nový - čerstvý. Nejsou vítané ani opačné extrémy, tedy pro malou koupelnu velký ventilátor. Nejen, že by takový přístroj nevypadal kvůli svým rozměrům v omezených prostorových možnostech dobře, ale také by byl příliš hlučný a při jeho zapnutém stavu by mohlo být nepříjemné nacházet se v jeho blízkosti. V běžných koupelnách se tak požadovaný vzduchový výkon pohybuje v rozmezí 35 až 110 m3 za hodinu s tím, že koupelna, kde se nachází například dva sprchové kouty či dvě umyvadla apod., vyžaduje koupelnový ventilátor s hodnotou výkonu pohybující se u horní hranice uvedeného rozmezí.
Koupelnový ventilátor lze ovládat ručně i automaticky
Z hlediska uživatelského komfortu je jedním ze stěžejních parametrů i otázka ovládání ventilátoru. Je tedy možné spouštět koupelnový ventilátor manuálně v případě potřeby, nebo si pořídit takový, který se spustí například při rozsvícení světla, přičemž dobu, po kterou bude koupelnový ventilátor pracovat, je možno navolit dle osobních preferencí uživatele. Zvláštní kategorií je pak koupelnový ventilátor s hydrostatem, který se spustí, pokud vlhkost v místnosti dosáhne předem určených hodnot. Poté, co se vlhkost v prostoru větráním opět sníží, dojde k automatickému vypnutí.
Nad čím se zamyslet, než koupelnový ventilátor vyberete?
Výběr ventilátoru je možno korigovat na základě různých aspektů. Někoho zajímá cena, jiného zase vzhled. Následující výčet však připomíná primární parametry, které byste určitě neměli opomenout. Koupelnový ventilátor nakupujte dle:
- hodnot vzduchového výkonu
- množství potřebné energie k jeho chodu
- bezpečnosti provozu
- způsobu ovládání
- hlučnosti
- kvality provedení
- potřeby a způsoby údržby
- dispozic koupelny a interiéru
Koupelnový ventilátor napomáhá v boji proti plísním, jejichž nebezpečnost tkví zejména v „neviditelnosti“, s níž útočí na lidský organismus. I malé plísňové těleso dokáže produkovat spousty škodlivých látek, které se uvolňují do ovzduší. Koupelnový ventilátor je schopen bourat pro plísně příznivé prostředí tím, že odvádí vlhký a vydýchaný vzduch. Vždy však pamatujte na bezpečnost, která úzce souvisí s umístěním ventilátoru. Vždy tedy pátrejte po informacích výrobce, které by měly být součástí návodu k použití a které jasně udávají, do jaké zóny může být koupelnový ventilátor nainstalován.
Diskuse k článku