Koupelna v podkroví – jak ji zařídit a na co si dát pozor
Pokud plánujete výstavbu koupelny v podkroví, čeká vás skutečná výzva. Realizace podkrovních koupelen je totiž oříškem i pro profesionální bytové designéry. I když přináší spoustu výhod v čele s dostatkem přirozeného světla, vyžaduje celou řadou kompromisů. Rozmístění nábytku a sanitární techniky musíte přizpůsobit výšce stropu a zapomenout nesmíte ani na vhodnou pokládku podlahy. Jak si takový prostor nejlépe zařídit a na co si dát pozor?
Podkrovní koupelna může být skvostem vašeho bydlení
Plánujete-li rekonstrukci podkroví a máte v plánu zde vybudovat koupelnu, rozhodně vás od toho nechceme odrazovat, ba právě naopak. Pokud si s realizací dobře poradíte, bude nová koupelna tou nejkrásnější místností v celém domě. Se zkosenými stropy se střešními okny a přiznanými trámy se dá skutečně čarovat.
Při plánování takového prostoru však přestává platit vše, co by platilo v případě výstavby standardní koupelny. Rozmístění každého kusu nábytku i sanitární techniky musíte pečlivě promyslet. Špatné rozhodnutí nebude jen otázkou nepromyšlení designu, ale také funkčnosti. Uvědomíte si to ve chvíli, kdy se do hlavy praštíte o strop pokaždé, kdy budete vstávat z toalety nebo vany.
Koupelnové vybavení rozmístěte podle zkosených stěn
Pokud si myslíte, že je nejlepší umístit vanu, sprchový kout, umyvadlo či toaletu do míst, kde je strop nejvyšší, jste na omylu. Mnohaletá praxe designérů a přešlapy mnohých z nich potvrdily, že v místech, kde je strop nejvyšší, nemá být nic. Pohyb po celé místnosti totiž musí být pohodlný a bez potřeby se jakkoliv krčit či ohýbat.
Při plánování koupelny v podkroví začněte se zaplněním míst, kde je zkosení největší a prostoru je nejméně. Tato nenápadná zákoutí jsou ideální pro instalaci pračky či sušičky s předním plněním, do míst s nízkým stropem pak můžete umístit i nábytek a jiné úložné prostory.
Pozor si dejte zejména při výběru vhodné pozice pro sprchový kout nebo vanu. Pod stropy s velkým úhlem zkosení je nikdy neumísťujte. Jednak se budete pravidelně bouchat do hlavy, jednak začnou stropy vzdálené jen kousek od vany či sprchového koutu brzy vlhnout a plesnivět.
Bezvaničkové provedení sprchového koutu je ideální
Pozor si dejte také na výběr sanitární techniky. Dáváte-li přednost vaně, vsaďte na volně stojící vany, které mohou být kdekoliv, třeba i uprostřed místnosti. Pokud si do nové podkrovní koupelny chcete pořídit sprchový kout, rozhodněte se pro moderní bezvaničkové provedení. Přístup do sprchy bude jednoduchý, díky absenci vaničky navíc ušetříte několik centimetrů na výšku.
Sprchové kouty bez vaničky musí mít zajištěný kvalitní a rychlý odtok s využitím podlahových žlabů. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství různých typů, od klasických s perforovaným roštem přes modely s možností vložení dlažby az po speciální rohové typy. Zajímá vás, jaké různé designové podlahové žlaby se vyrábí? Nahlédněte například do aktuální nabídky českého výrobce ALCAPLAST, který se dodávkou zmińovaného sortimentu zabývá již řadu let.
Montáž sprchového koutu do zkosených částí koupelny pak bude vyžadovat individuální úpravu. Skleněnou zástěnu si budete muset nechat ve sklenářství zaříznout do požadovaného tvaru, nebo si můžete nechat vyrobit sprchový kout na míru, což se ale výrazně prodraží.
Řiďte se pravidly, které ukládá stavební zákon
Pokud se pustíte do realizace podkroví, nezapomeňte na to, že musí odpovídat přísným pravidlům stanoveným stavebním zákonem. V opačném případě vám nemusí být provedena kolaudace a vy budete muset provést dodatečné úpravy.
Podle normy ČSN 734301 by měly být místnosti v podkroví vysoké alespoň 230 cm, v místě zkosení pak alespoň 160 cm. Při stavbě koupelny v podkroví musíte zajistit i napojení na rozvody. Stupačka má být kvůli spádu odpadu vzdálená od toalety maximálně 1,5 metru.
Závěsné toalety podkrovním koupelnám sluší
Při výběru nové sanitární techniky do podkrovní koupelny se porozhlédněte po pestré nabídce závěsných toalet a bidetů, které jsou stále oblíbenější. Montují se s využitím předstěnových instalačních systémů, které zajistí bezpečně a pevné ukotvení. V případě závěsných toalet zůstává splachovací mechanismus skrytý ve zdi.
Pokud je ve vaší podkrovní koupelně v místě největšího zkosení strop velmi nízký, můžete tuto část oddělit sádrokartonovou deskou a do ní namontovat předstěnový instalační systém. Dosáhnete tak požadované minimální výšky stropu a prostor za deskou využijete k ukrytí splachovacího mechanismu toalety.
Přirozené světlo: jedna z hlavních výhod koupelen v podkroví
Ačkoliv je realizace podkrovních koupelen náročná, přináší jejich uživatelům i celou řadu výhod. Jednou z nich je bezpochyby dostatek přirozeného světla. Koupelny v podkroví jsou téměř vždy doplněny střešními okny, přes které do místnosti proniká spousta denního světla. Pokud pod okna umístíte vanu, sprchový kout nebo umyvadlo, přes den nebudete muset umělý zdroj světla vůbec používat. V koupelně prosvětlené slunečními paprsky se budete cítit dobře. Velkou výhodou je také možnost rychlého okamžitého větrání, takže nároky na systém odvětrávání místnosti nejsou tak velké.
Vyrovnáte-li se se zkosenými stěnami a poradíte si s technickými náležitostmi a stavebními předpisy, pobyt v podkrovní koupelně si budete užívat každý den. Pokud si s rozmístěním nábytku a sanitární techniky nevíte rady, obraťte se na profesionální designéry. Investice se vám v podobě pohodlného bydlení vrátí velmi brzy.
Diskuse k článku