Korkové podlahy - jejich výhody, nevýhody a na co si dát pozor
Ačkoliv korek zdaleka nepatří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější podlahový materiál, stále si i u nás v Česku získává větší a větší oblibu. Doposud byl korek pro mnohé jen symbolem zátky k vínu, dnes má však mnohem pestřejší využití. Korek je totiž ideálním materiálem pro použití na podlahu ze všech ohledů, hodí se do obývacích pokojů, ložnic i kuchyní. Na následujících řádcích se dozvíte, jaké má korek vlastnosti, jak se vyrábí a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.
Korek jako materiál
Korek je přírodní materiál, který se vyrábí z kůry dubu korkového. Tento strom roste především v Portugalsku, Španělsku, Alžírsku a Maroku, právě v těchto oblastech se korek vyrábí v největší míře. Korkový dub se pěstuje na korkových plantážích přímo za účelem sklizně kůry. Kůra se odřezává pomocí speciálních nožů a sbírá se. Získávání korkové kůry je však vcelku náročné, jelikož lze odřezávat kůru z nejméně 25 let starých stromů a po prvním odřezání jen jednou za 9 let. Korkové duby jsou staré i 180 let, proto se často dědí z generace na generaci. Korkové podlahy se vyrábí z kůry, která není vhodná pro výrobu korkových zátek. Taková kůra se rozemele na drť a z ní se následně vyrábí korkové desky.
Vinylové podlahy - výhody a nevýhody
Výhody korkové podlahy
Korek je vhodným materiálem pro výrobu podlah především díky svým vlastnostem. Je lehký, dobře stlačitelný a pružný, odolává vůči plísním a skvěle izoluje. Je také nenasákavý a pevný. Pojďme se komplexněji podívat na jednotlivé výhody, které korková podlaha přináší.
Korek jako ekologický materiál
Korek je obnovitelný přírodní materiál, který nezatěžuje životní prostředí. Vyrábí se z kůry, která se sama obnovuje, nedochází tak ke kácení stromů jako při získávání dřeva.
Tepelná a akustická izolace korku
Hlavním důvodem, proč si korkovou podlahu pořídit, jsou bezpochyby nadstandardní izolační schopnosti. Přirozená struktura korku totiž obsahuje miliony buněk, díky kterým je korek pružný, ale také vyniká izolací zvuku a schopností vytvářet si vlastní teplo. Pokud chcete mít teplou podlahu a rádi chodíte třeba i naboso, volba korkové podlahy je z tohoto hlediska ideální.
Mechanická odolnost
Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, korek je mechanicky odolným materiálem. Běžné namáhání, pokládání těžkých předmětů apod. není pro korkovou podlahu problém. Je však třeba se vyvarovat kontaktu s ostrými předměty. Dlouhodobé zatížení na jednom místě se může také projevit, např. nožky těžkých skříní či křesel mohou po nějaké době vytvořit malé důlky.
Korek je bez alergenů
Korek není alergenním materiálem, bez problémů tak mohou mít korkovou podlahu i alergici. Korková podlaha však ani nepřitahuje prach a nečistoty, které často způsobují alergické reakce. Korek je vhodný pro osoby s dýchacími problémy, stejně tak sám o sobě nepřitahuje srst domácích mazlíčků.
Pružnost korku
Korková podlaha je pružná, a tak šetří naše klouby při chůzi. Pružnost podlahy oceníme také v kuchyni, jelikož díky svým vlastnostem dokáže tlumit i větší nárazy a často zabrání rozbití sklenic, hrnků, talířů a dalšího nádobí.
Jednoduchá údržba korkové podlahy
Údržba korkové podlahy není o nic náročnější než údržba podlahy dřevěné. Podlahu lze běžně zametat, umývat i vysávat. Nemusíte se ani bát použít běžné čisticí prostředky. Na druhou stranu je údržba opravdu nutná, protože nečistoty a prach na korkových dlaždicích mohou působit jako brusivo při kontaktu s pevným předmětem v pohybu (např. s kolečkovým křeslem).
Odolnost vůči plísním a chemikáliím
Pořídíte-li si korkovou podlahu, nemusíte se bát, že by vám zplesnivěla. Pokud náhodou na podlahu rozlijete chemikálii, např. koncentrovaný čisticí prostředkem, nic se nestane, snadno podlahu vysušíte.
Nulová toxicita korku
Korková podlaha není toxická. Je také dobré podotknout, že v případě požáru nedochází při hoření korku ke vzniku nebezpečných emisí.
Odolnost korku vůči vlhku
Korek odolává vůči vlhku a vodě lépe, než většina běžně dostupných dřevin. Proto nachází své uplatnění nejen v obývacích pokojích či ložnicích, ale také v kuchyních, koupelnách a toaletách. Korkové podlaze nevadí ani přímý kontakt s vodou. Výhodou použití v koupelně je pak příjemně teplý kontakt s chodidly.
Nevýhody korkové podlahy
Zatím jsme hovořili jen o výhodách korku, pojďme však upozornit i na některé nevýhody. Jednou z hlavních nevýhod, se kterou je nutné počítat, je světlání vlivem slunečního záření. Ačkoliv probíhá pomalu, pokud po několika letech přesunete nábytek, rozdíly uvidíte. Barvu lze obnovit přebroušením. Zmiňme také, že ačkoliv není korková podlaha náchylná na vlhko, je třeba ji správně přilepit. Korek se totiž musí lepit na suchý podklad, jinak se může po nějaké době začít zespod odlepovat.
Výběr vzorků korkové podlahy
Pryč jsou časy, kdy byly korkové podlahy odmítány kvůli své nevzhlednosti. Dnes je na trhu k dispozici celá řada druhů struktur, ale také barevných odstínů. Díky tomu je možné jednotlivé typy kombinovat a vytvořil např. barevnou šachovnici. Vybrat si můžete také jemnější nebo drsnější vzor. K dispozici jsou korkové dlaždice s hotovou povrchovou úpravou, ale také bez ní. Ty je poté třeba následně nalakovat. Stejně tak jsou dnes velmi oblíbené plovoucí systémy korkových podlah.
Korek a podlahové topení
Spousta zájemců o korkovou podlahu si myslí, že pod ni nelze aplikovat podlahové topení. Opak je pravdou, díky tepelněizolačním vlastnostem je použití korkové podlahy více než vhodné. Doporučujeme používat spíše tenčí korkové pláty, tloušťka kolem 4 mm je ideální. U tlustších desek by se teplo nešířilo tak dobře. Použití korkové podlahy v kombinaci s podlahovým topením je ideální do koupelen i toalet.
Zatímco dříve byla korková podlaha spíše okrajovou záležitostí díky nedokonalé výrobě a omezenému výběru vzorů, dnes je tomu právě naopak. Korkovou podlahu naleznete i v luxusních domech a bytech. Korek zkrátka nabízí svým uživatelům takové vlastnosti, které se doposud nepodařilo dosáhnout běžně používaným syntetickým materiálům.
Diskuse k článku