Zářivky: Zdroj světla, ne problémů
Možností, jak prosvětlit objekt je mnoho. Na trhu je dnes nespočetně variant různých zdrojů, ovšem ne všechny jsou vás ty pravé. Úspora? Slovo, které se pojí se zářivkovým osvětlením, napříč kategoriemi.
Síla zářivek
Zářivkové LED trubice patří k úspornějším variantám, po kterých sáhnete, když potřebujete zdroj světla, nejen do průmyslových či kancelářských prostorů. Mezi nejpoužívanější typ zářivkových trubic patří typ T5, který zároveň patří mezi nejúspornější.
Výhoda zářivkových trubic spočívá především v měřítku kvalita x cena, ale potěší vás zajisté i svým výkonem. I dlouhá životnost a možnost volby chromatičnosti či indexu barevného podání patří mezi silné stránky tohoto zdroje. Určitě oceníte i fakt, že díky elektronickému předřadníku u trubic typu T5 nedochází k hororovým efektům v podobě blikání či pískotu.
Kompaktní zářivky s klidem nahradí vaší neúspornou žárovku v každé situaci. Oproti klasickým žárovkám si jejich životnosti užijete až 10x déle a bez ztrátového výkonu, který je pro klasické žárovky typický. I u kompaktních zářivek budete moci ovládat teplotu chromatičnosti, dle toho, jak se vám to hodí a nestane se vám, že byste čekali na náběh plného výkonu, tak jako u jejich předchůdkyň.
Úsporné zářivky, které bývají s kompaktními často zaměňovány, vám pak poskytnou podobné možnosti, jak v délce životnosti, tak v poměru cena x výkon.
Trubicovým zářivkám, předchůdci zářivkových LED trubic, podle některých už odzvonilo. Jejich místo obsadily právě úspornější LED trubice, které se zahřívají až o 30 °C méně a namísto výroby tepla se tak opravdu soustředí na to, abyste prostřednictvím nich prosvítili, mnohdy rozměrnější, prostor. Výhodou trubicových, či lineárních, zářivek zůstává stupeň úhlu, ve kterém vám světlo nabízí. Na rozdíl od LED trubic svítí trubicové zářivky po celém svém obvodu. 360° prosvětlení vám LED trubice, s ohledem na rozmístění čipů pouze na jedné straně zdroje, nenabídne.
Zatímco zářivka vám tak prosvítí prostor přesně tak, jak si budete přát, žárovku lze, vzhledem k jejímu přehřívání, dnes využívat spíše jako drahý zdroj tepla se světleným efektem.
Diskuse k článku