Zahradní krb pro malou zahradu – jak na to?
Mohlo by se na první pohled zdát, že zahradní krb je doménou výhradně velkých zahrad náležících k rozlehlejším sídlům. Že ani menší zahrady nejsou odkázány pouze na plechové přenosné grily a že i na menším pozemku lze nainstalovat plnohodnotný zahradní krb se pokusíme dokázat v následujících odstavcích.
Již při výběru zahradního krbu je nutno brát ohled na velikost prostoru, který máme k dispozici. Běžné stavebnicové betonové zahradní krby jsou vyráběny v různých sestavách s různou náročností na prostor. Existují i menší varianty venkovních krbů, které zaberou plochu většího přenosného nebo mobilního grilu. Ty nejúspornější se blíží rozměrům cca 80 cm šířka a 60 cm hloubka. Je však třeba počítat s nějakým stabilním místem. Zahradní krb, i když jsou k dispozici rozebíratelné verze se suchou montáží, je primárně určen k trvalé instalaci a s kompletním rozebráním a opětovným sestavením je počítáno pouze z důvodu zásadních změn dispozic. Pokud je z nějakého důvodu nutno hledět i na hmotnost celku, nabízí se varianta krbu s lehčí plechovou (nerez, měď, ocel) střechou. U celobetonových krbů je hmotnost výrazně vyšší i u těch nejmenších verzí. Existují celobetonové krby z lehčeného betonu (Liaporbeton apod.), ale u tohoto betonu je často trochu nižší odolnost vůči povětrnostním vlivům i vůči žáru a případná povrchová úprava nebývá součástí dodávky a vyžaduje trochu zručnosti.
V případě instalace zahradního krbu je třeba rovněž počítat s bližší přítomností sousedů. Stejně jako u běžného grilování na přenosném grilu může být voňavý kouř příjemný pro obsluhu grilu, ale soused nemusí tento bonus sdílet se stejnou radostí. Na dobré sousedské vztahy je třeba dbát i v tomto případě. Následné spory nebývají jednoduše řešitelné. Instalace zahradního krbu v menší zahrádce také vyžaduje vyšší pozornost z bezpečnostního, především požárního hlediska. Zahradní stavebnicový krb by měl být instalován na volném prostoru v dostatečné vzdálenosti od hořlavých předmětů, křovin a budov. Stále se totiž z tohoto hlediska jedná o otevřený oheň.
Sestavení prefabrikovaného betonového zahradního krbu bývá jednoduché a s pomocí návodu a dalšího páru pomocných rukou nezabere příliš času. Jako podklad stačí zpevněná plocha pod krbem např. dlažba, beton apod. Pod krb, který má vlastní základovou desku, pak stačí jako zpevnění zhutněný štěrkový podsyp v síle cca 10 cm. Montáž bývá často nasucho, tzn. bez použití jakýchkoliv spojovacích materiálů.
Ukázka montáže prefabrikovaného krbu s nerezovou střechou
|
|
|
I u krbu v prostoru s menšími dispozicemi je možno využít širokou škálu příslušenství. Např. grilovací jehlu s motorem např. na rožnění drůbeže, soupravu držáku s kotlíkem na dobroty vařené v kotlíku, grilovací kamennou desku umožňující docílení grilovaných steaků bez vysušení a se zachováním šťavnatosti. Vybírat příslušenství se doporučuje nejlépe dodatečně, poté až si základní funkci krbu – grilování na roštu vyzkoušíte a zjistíte Vaše nároky a potřeby. Jen tak se vyhnete nákupu zbytečných a následně nevyužitých dílů, které musíte někde skladovat a udržovat.
Nosič jehly úhlopříčný + jehla 65 cm + motor na baterii
Kotlík v zahradním krbu na otočném držáku a nerezovém nosiči
Žulová grilovací dělená deska na speciálním držáku
Údržba menšího zahradního krbu se příliš neliší od běžné údržby ostatních podobných výrobků z betonu. Použít je možno tlakovou vodu, případně saponát k odstranění mastných skvrn. Na odolné skvrny a různé cementové výkvěty či usazeniny, případně i na „měděnkový“ odkap z měděných krbových střech lze zkusit použít nějaký chemický čistič přírodního kamene nebo betonu. Překrytí po sezoně krycí plachtou nebo speciálním vakem ochrání zahradní krb před vlivem povětrnostních vlivů, ochrání před znečištěním padajícím listím, prachem atd. a usnadní nám tak následnou přípravu na sezonu.
Diskuse k článku
Radek, redakce Chytré bydlení
David Kompelík