Vana versus sprcha? Co když to není o boji, ale o spolupráci?
Je mnoho témat, která vzbuzují emoce. Paradoxně mezi ně patří i rozhodnutí, zda do koupelny umístit vanu nebo sprchu. Co když ale otázka zní úplně jinak? Jak využít výhod a minimalizovat úskalí, jež obě varianty mají?
Sprcha: pohodlně a úsporně
Hlavní výhodou sprchy je snadný přístup. Obzvlášť, zvolíte-li sprchovou vaničku z litého mramoru, která lícuje s dlažbou. V koupelně taktéž zabere o trochu méně místa než klasická vana. Jako další přednost se jí připisuje úspora vody. Pětiminutové sprchování (při běžné spotřebě vody ca 5–9 litrů/minutu) spotřebovává přibližně 30–45 litrů vody. Svět ale není černobílý, a tak je třeba si připustit, že málokdo je vysprchován opravdu za pět minut, obzvlášť je-li na pořadu dne mytí hlavy. Navíc máme tendenci sprchovat se 2× denně a v teplých měsících i častěji. Rázem je tedy výhodnost trošku v jiných číslech. Sprchový kout se rozhodně doporučuje osobám s hendikepem nebo starším osobám s pohybovými obtížemi, přičemž do sprchového koutu se doporučuje instalovat sklopné sedátko a madla.
Vana: nenahraditelné uvolnění
Vana nabízí úplně jiné „potěšení“. Její hlavní předností je, že pomůže prohřát organismus a navodit příjemný pocit uvolnění. Ten lze zintenzivnit přidáním bylinných koupelových solí nebo několika kapkami vybraného éterického oleje. Toho ve sprše jednoduše nedosáhnete. Pobyt ve vaně podporuje prokrvení organismu, čímž jemně, ale důrazně uvolňuje svaly (a tím ulevuje i kloubům), zpomaluje naši mysl (a připravuje tělo na kvalitní spánek) a v neposlední řadě aktivuje detoxikační procesy těla. Pokud jsou v domácnosti děti, je pro ně vana velkým dobrodružstvím. Bolestivým tématem je samozřejmě spotřeba vody. Na jednu koupel v běžné vaně obvykle spotřebujete 100–150 litrů vody.
Vana nejen obdélníková
Mezi další argumenty, proč do koupelny pořizovat jen sprchový kout, je nedostatek místa pro vanu. Malé koupelny bývají na prostor trošku výzvou, a ne každý máme čas a fantazii k tomu hledat méně tradiční řešení. Dobrou zprávou je, že ani zde se nemusíte vany vzdát. Stačí zvolit některou z variant atypických van. Nejčastěji se jedná o zkosenou variantu k jedné straně, případně variantu ve tvaru slzy. Rozhodně nepřijdete o pohodlí. I atypické vany nabízí různé délky i šířky.
Vana se sprchou má svá pravidla
Nejčastější variantou je volba vany, do které se umístí ruční sprcha. Na první pohled se to může zdát jako skvělé řešení, ale je třeba si uvědomit, že i tuto kombinaci, aby byla opravdu funkční, je potřeba promyslet.
-
První otázkou je, kdo se ve vaně bude koupat? Podle toho je třeba zvolit odpovídající délku. Paradoxně na tom mohou být hůř menší osoby, které, pokud je vana příliš dlouhá, nepohodlně zajíždí do vody, neboť se nemohou nohama opřít o protější stranu.
-
Co by u vany se sprchou nemělo chybět je sprchová zástěna. Výrobci často nabízí konkrétní produkt k dané vaně. Nemusí být instalována napevno, existuje i sklopná varianta. Pro opticky čistší prostor zvolte průhledné sklo. Údržby se nebojte, zástěny bývají ošetřeny speciálními vrstvami, které podporují odtok vody a tím zajišťují snadné čištění.
-
Vanová baterie. Je důležité, abyste na ovládání pohodlně dosáhli i zvenku vany! Zvažte také napouštění přepadem, které vám ušetří místo. Bezpečnost zvýšíte výběrem termostatické vanové baterie. Možnosti rozšíříte podomítkovými variantami. Sprcha například nemusí být umístěna u ovládání!
-
Ruční sprcha. Pokud si chcete dopřát opravdu kvalitní sprchování, zvolte sprchovou hadici s více proudy. Nejčastěji bývá jemný, masážní a kombinovaný. Existují sprchy s ekologickým proudem. Nezapomeňte na sprchovou tyč, případně držák ruční sprchy, který vám umožní nasměrovat proudy na potřebná místa. Samotná hadice by měla být dostatečně dlouhá a ideálně se systémem zabraňujícím jejímu zamotání.
-
Pokud máte pohybové obtíže nebo chcete zvýšit bezpečnost, pořiďte do vany také madla, která pomohou při vstupu a výstupu. Vhodným krokem je také zvážit protiskluzovou podložku.
Diskuse k článku