Skimmerový nebo přelivový bazén? Jaký je pro vás ten pravý?
Pokud přemýšlíte o pořízení zapuštěného bazénu, jednou z prvních otázek, na kterou narazíte, je: skimmerový nebo přelivový? Každý z těchto typů má své specifika, výhody a nevýhody. Poradíme, který bude ten pravý právě pro vás.
Skimmerové bazény: klasika, která nezklame
Skimmerové bazény jsou klasickou volbou, která se v českých zahradách objevuje nejčastěji. Jak to celé funguje? Skimmer – tedy nasávací otvor těsně pod hladinou bazénu – vtahuje povrchovou vodu do filtračního systému. Tento proces čistí vodu od nečistot plovoucích na hladině, jako jsou listy nebo hmyz. “Skimmerové bazény jsou naší doménou. Zjistili jsme totiž, že skimmer v kombinaci s povrchovou úpravou našich bazénů a chytrému proudění vody zajistí křišťálově čistou vodu a není potřeba investovat do dražších filtračních řešení,” říkají odborníci na zapuštěné bazény z Bazénů Relax.
Výhody skimmerových bazénů:
-
Nižší náklady a jednodušší instalace: Jednou z největších předností skimmerových bazénů je jejich příznivá cena. Ať už plánujete malý bazén na zahradu, nebo něco většího, skimmerový systém je z konstrukčního hlediska jednodušší a tudíž levnější.
-
Flexibilita designu: Skimmerové bazény mohou mít libovolný tvar a velikost.
-
Úspora vody: Voda v těchto bazénech nedosahuje až k okrajům, takže i když se v bazénu hodně pohybujete, tolik jí nevycákáte. Celková spotřeba vody je u skimmerových bazénů nižší.
-
Jde o prostorově úsporné řešení: K bazénu není třeba kvůli filtraci přidávat žádné přelivové kanálky a akumulační nádrž.
Nevýhody skimmerových bazénů:
-
Méně efektní vzhled: Hladina vody není na úrovni okraje bazénu, což může působit méně elegantně a moderně. Viditelný okraj bazénu se nemusí líbit všem.
-
Možnost tvorby tmavé linky na úrovni hladiny: Tuto linku způsobují jemné nečistoty z kůže a krémů, dnes už si s ní velmi snadno poradí bazénový vysavač.
-
Jde o ideální řešení pro bazény do délky 10 m
Přelivové bazény: Luxus a čistota na první pohled
Na přelivový bazén nejčastěji narazíte v exotických dovolenkových destinacích a v hotelech. Voda je zde na úrovni okraje bazénu a přetéká do speciálního přelivového žlabu, odtud je odváděna do filtračního systému, kde se čistí a vrací zpět do bazénu.
Výhody přelivového bazénu:
-
Luxusní vzhled: Vodní hladina splývající s okrajem bazénu působí luxusně a navozuje dojem nekonečna. Díky tomu se tyto bazény často objevují v designových magazínech a u prestižních resortů.
-
Klidnější hladina: Na hladině se díky její výšce tvoří menší vlny.
Nevýhody přelivového bazénu:
-
Vyšší náklady: Luxus má svou cenu. Přelivové bazény jsou náročnější na výstavbu a provoz, což se promítne i do konečné ceny.
-
Více vody a vyšší náklady: Přelivový systém potřebuje větší objem vody, což s sebou nese také vyšší provozní náklady.
-
Náročnější údržba: I když je přelivový bazén napojený na automatiku, manuálnímu čištění přelivového žlabu po obvodu se nevyhnete. A u bazénu o velikosti 6 x 3 m se připravte na čištění přelivového kanálku o délce 18 m.
-
Posezení na okraji bazénu: Na to rovnou zapomeňte, na mřížce přelivového žlabu se pohodlně sedět nedá.
Jaký bazén si tedy vybrat?
Přelivový bazén je na pohled atraktivnější, ale krása je v tomto případě vykoupena náklady: na pořízení, provoz i váš čas. Skimmerový bazén je o něco málo líbivější, ale mnohem praktičtější na údržbu i náklady. Pokud tedy vybíráte bazén pro vlastní zahradu, nejspíš budete preferovat řešení, které vás časově i finančně méně zatíží, zvlášť, když výsledkem je křišťálově čistá voda.
Diskuse k článku