Jaký kotel vybrat?
Konec topné sezóny přináší do mnoha domácností otázku, zda modernizovat kotel či nikoli. Vytápění tuhými palivy patří stále k nejlevnějším způsobům vytápění. Na pořízení moderního kotle můžete získat dotaci ze zdrojů Evropské unie.
Čím topit aneb druhy paliv
1. Dřevo
Dřevo je jako palivo určitě nejlevnější a poradí si s ním většinou všechny typy kotlů na tuhá paliva. Lze přitom využít různé druhy dřevěného paliva jako je např:
• kusové dřevo získané z péče o krajinu či z lesního hospodářství,
• dřevní brikety
• zbytky dřeva
• dřevní štěpka
• dřevěné peletky
Pokud nebudete využívat dřevěné peletky či brikety, je nutné dřevo ke spalování náležitě připravit – tj. nechat ho vysušit na chráněném místě po několik let. Výhřevnost pak bude opravdu vysoká.
Dřevěnou kulatinu, která má v průměrů více než 10 cm je potřeba rozštípat a polena pak skladovat na slunném a dobře větraném místě, které by zároveň bylo chráněno proti dešti. Dřevo naskládejte na sebe, ovšem s dostatečným prostorem mezi jednotlivými kusy, aby proudící vzduch mohl pojmout unikající vlhkost ze dřeva. Určitě nepoužívejte ke skladování sklep – sušení vyžaduje přístup slunce a vzduchu.
Kotle na tuhá paliva jsou velmi komfortní, kvalitní a spolehlivé. Zpravidla ani nevyžadují žádné změny na komíně, navíc je možné je kombinovat s topnými systémy na lehký topný olej či plyn. Následně se proto můžete rozhodnout sami, které palivo použijete.
2. Plyn
Osvědčené a komfortní řešení, zvlášť pokud zvolíte kondenzační plynový kotel, jehož provoz, hovoříme-li o technologii ohřevu vody, se jeví jako ekonomicky zajímavý. U starších kotlů je třeba sledovat emisní normy Evropské unie – existuje nařízení Evropské komise, které zakazuje používat konvenční plynové turbokotle a to od roku 2015.
3. Elektřina
Pokud vlastníte nízkoenergetický dům, pak pro vás vytápění elektřinou může být dobrou volbou. Energeticky úsporné domy mají totiž nízkou tepelnou ztrátu a velmi dobře izolovanou obálku budovy. Elektrokotel se pak snadno reguluje a není nutné ho napojovat na komín. Tento typ kotle se používá jako doplněk k tepelnému čerpadlu typu voda/vzduch a může být přímo jeho součástí. V mrazivých dnech se tedy postará o vytápění domu, protože tepelnému čerpadlu klesá výkon.
Nad čím se ještě zamyslet
Ať už v moderních kotlích na tuhá paliva budete spalovat dřevo či dřevní peletky, musíte počítat s připojením kotle do elektrické sítě. Většinou totiž tyto kotle využívají takzvanou zplyňovací technologii spalování a obsahují ventilátor, který se stará o přísun čerstvého vzduchu do hořáku a zabezpečuje plnou kontrolu nad spalovacím procesem. Regulační elektronika a pohon přikládacího systému v případě automatických kotlů také vyžaduje elektřinu.
Konstrukci kotle a výměníku, který je jeho nejvíce namáhanou částí byste měli věnovat zvýšenou pozornost – má totiž na životnost kotle velký vliv. Měl by být vyroben z kvalitního kotlového plechu. Dobrou volbou je vertikální výměník, který má nižší nároky na údržbu a prodlužuje životnost kotle velmi výrazně.
Diskuse k článku