Jak vybrat správný materiál terasy? Liší se cenou i kvalitou
Terasa u vašeho domu musí být pěkná nejen chvíli po pořízení, ale i po letech. Vybírat můžete z řady materiálů: dřeva, betonu, keramiky nebo kompozitu. Na které z nich se můžete spolehnout?
Materiály, které se na terasy používají, se liší v ceně, vzhledu, výdrži a dalších parametrech. Přečtěte si, jaké mají jednotlivé materiály pro a proti.
Keramické dlaždice – levné řešení
Dlaždice volí řada lidí kvůli jejich nízké ceně a snadné údržbě – zvlášť cenou mezi ostatními materiály vynikají. Dlaždice nepotřebují speciální údržbu ani nátěry, snadno se omývají a (pokud nejsou nekvalitní) nemění barvu. Pozor si ale dejte především na jejich protiskluzovost a mrazuvzdornost.
Především kolem bazénů nejsou dlaždice vhodné. I když u některých jejich výrobci uvádí, že jsou protiskluzové, v kombinaci s vodou na dlaždicích uklouznete snadno. Problémová je i mrazuvzdornost – dlaždice, které nejsou mrazuvzdorné, přes zimu popraskají. Protože jsou populární především v jihoevropských zemích, kde se často také vyrábějí, nemusí být ani dlaždice označené jako mrazuvzdorné dostatečně odolné pro naše zimy.
Beton a přírodní kámen
K levným řešením patří i beton, který se používá buď v podobě zámkové dlažby, nebo moderních velkých dlaždic. Ani beton nepotřebuje zvláštní údržbu, na rozdíl od dlaždic není náchylný k praskání. Použití na terasách se ale lidé často vyhýbají jednoduše proto, že beton nevypadá tak dobře jako například dřevo.
Přírodní alternativa je kámen. Ten je dražší než beton, záleží ale na typu použitého kamene. Nevýhoda je snadné rozpálení kamene v létě.
Dřevo – krásné, ale náročné
Velmi oblíbené jsou dřevěné terasy, které se co do ceny pohybují ve velkém cenovém rozpětí. Mezi levnější varianty patří český modřín, smrk a borovice (používá se především skandinávská), u levných dřevin je ale problém jejich měkkost a malá výdrž. Dražší a kvalitnější jsou exotické dřeviny.
Dřevo vypadá nádherně, je ale velmi náročné na údržbu. Jeho cena proto nekončí pořízením, každý rok se navyšuje výdaji na oleje, nátěry a broušení. Bez nich (a bohužel často i s nimi) dřevo časem šedne, drolí se a tvoří třísky.
Odolnější alternativa: kompozit
Jako alternativa dřeva se nabízí kompozitní materiál. Ten se skládá z dřevěných pilin a plastu, a tak kombinuje plusy obou materiálů. Nepotřebuje údržbu, nešedne a netvoří třísky.
Kompozit patří mezi dražší materiály, jeho cena odpovídá exotickým dřevinám. V porovnání se dřevem je ale z dlouhodobého hlediska levnější, protože nepotřebuje nátěry ani oleje. U nás vyrábí kompozit například firma Inoutic. Na její kompozitní materiál Twinson navíc dostanete 25letou záruku.
Protože kompozit netvoří třísky ani se v létě nerozpaluje a je protiskluzový, je vhodný pro rodiny s dětmi. Kompozit Twinson je dokonce prověřený stejnými testy, jakými prochází dětské hračky.
Diskuse k článku