Jak nejlépe ochránit domov před alergeny?
Podzim je sice období, kdy alergici trpí nejvíce, ale chránit je před nebezpečnými alergeny bychom měli každodenně. V takovém případě je nejvhodnější zabezpečit domácnost proti škodlivým látkám. Zdržujeme se zde přece jen nejvíce. Podívejte se na několik tipů, které vám pomohou ochránit domov před plísněmi, roztoči a dalšími nechtěnými prvky.
Alergeny a nebezpečné látky se vyskytují prakticky všude kolem nás. Patrně největší líhní těchto látek jsou plísně. Často jim dáváme velký prostor pro život, aniž bychom si to uvědomovali. Škodliví jsou také roztoči, nebo i takové látky jako jsou formaldehydy, či další škodlivé látky.
Roztoči a jiná havěť
Pokud se budeme bavit konkrétně o zdraví dětí, měli bychom brát v potaz hračky, které jsou jim nejblíže. To jsou především "plyšáci". Alergologové doporučují nechávat dětem v postýlce maximálně tři. Ostatní zavírejte do plastových boxů. Plyšové hračky jednou za měsíc vyperte, nebo alespoň vložte do sušičky na 20 minut. Červotoče to vyhubí.
Doporučuje se rovněž bytový textil, matrace, ložní prádlo přikrývat přehozy z mikrovlákna. Tyto přehozy je dobré jednou za měsíc vyprat při vysokých teplotách.
Braňte se plísním
Největším domácím zdrojem plísní jsou jednoznačně koupelny. Právě tady se zdržuje vlhkost nejvíce. Doporučujeme koupelnu větrat. Pokud nemáte v této místnosti okno, nevadí. Měli byste nechávat alespoň otevřené dveře. Vydatné větrání ale nestačí. Vlhkost a kapky vody se budou držet v rozích kolem umyvadla i nadále. Je dobré tato místa otírat do sucha.
Plíseň se drží také v lednicích. I tady je dobré kondenzovanou vodu otírat a nedat plísni šanci. Kontrolujte místa kolem květináčů. Pokud občas přelejete květiny, zůstává kolem nich vlhko, které dá vzniknout plísni. Otírejte také trubky, na kterých se sráží voda (odpad, vodovody), alespoň jednou za čas.
Škodlivé látky kolem nás
Asi nejnebezepečnějšími návštěvníky našich domácností jsou formaldehydy, těkavé látky a další nebezpečné látky, které nás obklopují v každodenním životě. Najdeme je v nábytku, v kobercích, v látkách, ve stěnách – zkrátka všude. Ani tady nejsme bez možností, pokud chceme chránit domácnost. V poslední době jsou v oblibě například stěny ze sádrokartonových desek Rigips s technologií Activ'Air, která pohlcuje formaldehydy. Tato technologie nebezpečné látky pohlcuje a přemění na neškodné inertní látky, které již nevypouští zpět. Také proto se tyto desky dávají především do dětských pokojů.
Jak funguje technologie Activ'Air v sádrokartonových deskách Rigips
Nebezpečné látky jako jsou třeba i ftaláty mohou obsahovat také vinylové závěsy v koupelnách. Vyměňte je za nějaké, které půjdou vyčistit, nebo úplně nejlépe vyprat.
Drobnosti, které pomáhají
K ochraně domova před alergeny slouží i celá řada drobností v každodenním životě. Například na podrážkách bot je spousta nežádoucích látek, které bychom měli nechávat za dveřmi. Když už musíme mít boty v chodbě domu, nebo bytu, raději je nejprve omyjte, aby na nich nezůstaly nečistoty.
Zajímavé je, že nebezpečné látky mohou vypouštět i lékárny. Pokud tu svou nemůžete umístit v jiné místnosti, doporučuje se držet ji alespoň 130 cm od svého pracovního místa.
Doporučení a pravidel jak ochránit domov před alergeny je mnoho, ovšem ne vždy je možné dodržovat všechny. Alespoň jejich zlomek ale může pomoci ke zdravějšímu bydlení nejen alergikům, kteří právě nyní prožívají své nejhorší roční období.Pokud někdo objevil alergii na domácí mazlíčky, zřejmě je již doma nechová. Prokázáno ale bylo, že chovatelé mazlíčků jsou k alergiím náchylnější. V tomto případě se doporučuje vymezit mazlíčkům místa, kam nesmějí chodit. Typickým příkladem je v tomto případě ložnice, dětský pokoj nebo kuchyně.
Diskuse k článku