Klíče ke vchodovým dveřím: od tradičních klíčů k moderní elektronice
Často je hledáte, občas ztratíte, ale určitě se bez nich neobejdete. Klíče za sebou mají dlouhou historii bez radikálních změn, ale ani ony neodolávají inovacím. Dveře zamčené na dva západy rozhodně nejsou v rámci bezpečnostních opatření minulostí. Nezapomínejte na pořádný zámek, který je stále základním atributem zabezpečení domova.
Lidské obydlí je nedotknutelné a bez souhlasu obyvatel do něj nesmí nikdo vstoupit. Tak to ostatně stojí v Listině základních práv a svobod. Zabezpečení domu mechanickými ochrannými systémy, tedy zámky a klíči, se ale ani přesto nesmí podcenit. Výjimky z pravidla nedotknutelnosti zahrnují pouze mimořádné situace jako požár nebo záchrana osob.
Bezpečnostní dveře s bezpečnostním klíčem
Vchodové dveře představují kritické místo mnoha domů a bytů. Kvalitnějšího zajištění proti vloupání dosáhnete s pořízením bezpečnostních dveří. Jsou vybaveny souborem technických úprav, mezi které patří speciální závěsy, pancéřování, vyšší protipožární odolnost, systém bezpečnostních zámků a závor, zpevnění zárubní, speciální závěsy, pancéřování, vyšší protipožární odolnost, systém bezpečnostních zámků a závor, zpevnění zárubní atd. Výrazně proto snižují riziko nežádoucího překonání. Zvýšená odolnost proti destrukci platí za spolehlivý prvek při ochraně majetku. Pomohou vám s tím různé typy klíčů a třeba i nejmodernější způsob zamykání pomocí elektorinckých klíčů.
Bezpečnostní klíč
Nezbytnost pro každé bezpečnostní dveře. Ovládá systém, díky kterému jsou tak spolehlivé.
Dozický systém se neobejde bez dozického klíče. I když pochází z roku 1818, používá se u zadlabacích zámků dodnes. Rozšířenější a známější je však Yaleho uzamykací systém. Určitě jej znáte pod označením cylindrická vložka. V průběhu let prošla velkou změnou a dnes už jejímu odemčení nepotřebujete ani klíč, protože vše ovládá elektronika.
Moderní cylindrický zámek funguje na stejném principu jako ten Yaleův. Cylindrické klíče jsou navíc nedílnou součástí také automobilového průmyslu.
Správným výběrem cylindrické vložky zajistíte odpovídající bezpečnostní stupeň zámku. U vchodových dveří bezpodmínečně volte nejvyšší možnou ochranu. Použití vhodné cylindrické vložky zohledňuje také pojištění.
Bezpečnostní kování
Nejčastější způsob poškození vložky představuje její rozlomení nebo vytržení. Jako ochrana se proto používá kování pro vchodové dveře. Chrání vložku zámku proti mechanickému poškození a v případě překrytí také proti odvrtání. Samotné bezpečnostní kování se pak dá demontovat pouze z vnitřní strany.
Ztráta bezpečnostního klíče
Občas se to stane dětem i dospělým. Náhodou nebo z nepozornosti vytratí klíč a je potřeba vyřešit zhotovení nového. V horším případě za jeho zmizením stojí odcizení, kdy je potřeba jednat o to rychleji. Je v takové situaci potřeba měnit zámek? Výměna cylindrické vložky bývá nejčastějším řešením, není však tím jediným.
Vlastnictví sady 2v1 je při ztrátě klíče záchranou. Při koupi zahrnuje dvě sady různých klíčů. Nejprve funguje jen jedna, ale po zasunutí klíče ze sady číslo dva se změní nastavení a následně funguje už zase jen ta druhá. Nevratná změna znamená, že se k původním klíčům už nelze vrátit. Pokud by se tedy klíč objevil v rukách někoho, kdo by si dělal zálusk na nezvanou návštěvu vašeho bytu, už by s ním rozhodně neodemknul. Není třeba zámečnických znalostí a jedním otočením to zvládne každý.
Duplikáty klíčů se dají pořídit jen s bezpečnostní kartou, toho se tedy obávat nemusíte. Při ztrátě je tento druh ochrany ale bezvýznamný. Navíc záleží na lidském faktoru, a tak není zcela stoprocentně účinný.
Odemykání zámků jako koníček
Jak různé mohou být zájmy, dokazuje obliba otevírání zámků. Odemykání bez originálního klíče bylo od pradávna doménou zlodějů a mistrů zámečníků. Tato schopnost dnes nese označení lockpicking a patří mezi neobvyklé záliby. Běžně jsou k nalezení návody, jak takové zámky překonat jen s pomocí běžně dostupných pomůcek.
Lockpicking a bumping jsou metody, které tato neobvyklá záliba využívá. V pravdě zajímavá záliba má své příznivce po celém světě a ukazuje, že každý zámek je překonatelný. Pro bumping se využívá speciálně upravený klíč, lockpicking si zase zakládá na tom, že nepotřebuje originální klíč.
Jak zajistit balkonové dveře
Balkonové dveře nemají důmyslný zabezpečpvací systém, proto působí jako pozvánka pro zloděje. Podle statistiky přes ně dokonce míří do domů až 89% zlodějů!
Základem by proto měla být klika se zámkem. Jako další doplňková opatření jsou nabízeny bezpečnostní folie skel, rolety anebo pak v interiéru detektory pohybu v případě nepřítomnosti.
Elektronika místo klíčů – čtečky otisků prstů
Dveře, skříně nebo visací zámky vyžadují různé typy klíčů. Ty si vyvíjeli podle potřeb lidstva od nejjednodušších, až do současné podoby. Ona to vlastně není podoba jako taková, protože fungují elektronicky.
Nemusíte hledat klíč po kapsách, protože stačí přejet prstem přes čtečku a dveře máte dokořán. Otisky prstů s oprávněním ke vstupu lze přizpůsobit i určitému časovému horizontu, kdy je vstup povolen. To už možná spíše využití firmy, než rodinné domy, avšak v některých případech se hodí i tato funkce.
Diskuse k článku