Kdy a proč je při malování důležité pamatovat na penetrační nátěr?
Při výmalbě zdí spousta lidí podceňuje jeden z nejdůležitějších kroků celého procesu, a tím je dostatečná úprava podkladu. Protože chtějí uspořit čas, vynechávají penetrační nátěr, který je ovšem jedním z hlavních faktorů toho, jak bude výsledek vypadat. Když se barva nadměrně odlupuje, vypadá na stěně jinak, než jste si představovali, může být jednou z hlavních příčin právě to, že jste savost podkladové plochy nikterak neupravili. A k tomu slouží právě penetrační nátěr.
Nejen důkladná příprava stěn penetrací před výmalbou však ovlivňuje výsledek. Pokud váháte, jaké pomůcky při této činnosti použít, pak si určitě přečtěte zajímavý článek „Je na malování lepší stříkací pistole, váleček, nebo štětka?“, kde jsou tyto nejběžnější nástroje porovnány. A nezapomeňte se také podívat na rady a tipy, jak si doma vymalovat s co nejlepším výsledkem. Na řádcích níže se pak dozvíte, kdy byste určitě neměli penetrační nátěr vynechat.
Penetrační nátěr a jeho funkce
Hlavní funkcí penetračního nátěru není ochrana zdí před vlhkem, jak se někteří domnívají, ale jejich důkladná příprava na nanášení dalších vrstev nátěru, tedy barev. Penetrační nátěr zpevní podklad a sjednotí jeho nasákavost. Nestane se pak, že se barva v jednom místě uchytí dobře a na jiném ne. Penetrací se tedy zvyšuje přilnavost povrchu. Nátěr obvykle proniká do hloubky okolo 1 mm, a tak nelze u starých a zvětraných zdí počítat s tím, že problém narušené struktury zcela vyřeší. V takových případech je třeba se postarat ještě o další stavební zásahy.
Kdy penetrační nátěr nanést?
Nejčastěji se penetrační nátěr aplikuje na povrchy, ze kterých byla seškrábána původní vrstva barvy či jiného nátěru. Nebo naopak když se jedná o zcela nové zdivo, novou omítku, kterou je nutno opatřit barvou, a to jak v interiéru, tak i v exteriéru. U starších staveb se proto doporučuje nanášet penetraci alespoň ve dvou vrstvách a vždy je velice důležité dodržet pauzy na vyschnutí dle návodu na daném penetračním přípravku. Samotný typ penetračního nátěru je nutné volit nejen dle stavu podkladu, ale také typu nanášené barvy, která může být například silikonová, disperzní apod. I když jsou v dnešní době oblíbené stříkací pistole, penetrační nátěr je lepší aplikovat pomocí štětce či válečku.
Čemu penetrací podkladu předejdete?
Je tedy zřejmé, že nanesením penetračního nátěru se vyhnete spoustě problémů, které se mohou po výmalbě bez patřičných úprav podkladu vyskytnout. Jedná se především o následující nepříjemnosti:
- loupání barvy
- skvrny a nerovnoměrné rozložení nátěru
- komplikace při nanášení (často nabalování původní omítky na váleček)
- nutnost opakované výmalby
Penetrační nátěr pomůže ve výsledku ušetřit nejen čas, ale i peníze. Nedokonalé vymalování může znamenat nutnost celý proces opakovat, tedy opětovně nakoupit barvy. Pokud se tedy chcete těmto nepříjemnostem vyhnout, určitě na penetrační nátěr nezapomínejte. Necháváte-li si obydlí vymalovávat odborníkem, ptejte se na jeho postup, ve kterém by penetrace neměla chybět. Penetrační nátěr také zajistí, že pěkný výsledek dlouho vydrží.
Diskuse k článku