K odstranění řas z okrasného jezírka si na pomoc přizvěte žabí armádu
Řasy v jezírku vznikají jako přirozená součást vodního společenství za určitých podmínek. Nejspolehlivější metodou je tedy bránit jejich vzniku tak, aby tyto procesy vůbec nezačaly. Lahvičku s koktejlem chemikálií ale nemusíte otvírat, pokud zvolíte některou ze šetrnějších metod. Jinou cestou je účinná kombinace filtrace, UV záření a pulců, která množství řas minimalizuje.
Vodní ekosystémy na zahrádkách
Tajemství průzračných jezírek s bohatou zelení a pestrým životem spočívá ve vyváženosti prostředí. Udržovat vodu v menší umělé nádrži dá práci, ať k tomu využíváte chemických přípravků nebo jen spoléháte na schopnost přírody poradit si bez zásahu lidské ruky.
Zahrádky s jezírkem vytváří malý ekosystém, který pro své fungování potřebuje rovnováhu. Poznáte ji díky průzračné vodě, k níž směřují všechny snahy při údržbě. Ve zdravém prostředí se pak daří rostlinám, které bohatě vykvétají a zelenají se, nebo dalšímu suchozemskému a vodnímu životu.
Na tvorbě ideálního prostředí se podílí kyslík ve vodě, oxid uhličitý, sluneční energie a proces fotosyntézy.
Řasy v jezírku jsou přirozenou součástí
Slunečné a teplé počasí mají kromě lidí rády i vodní organismy, zejména pak řasy, kterým se pak nebývale daří. S dlouhodoběji teplejším počasím se kvalita vody kontinuálně zhoršuje. Přibývá množství řas i kalu, voda se ohřívá a rychleji vypařuje. Všechno je to sice přirozenou součástí vodního biotopu, řasy si ale uzurpují velké množství kyslíku, který pak chybí ostatním. Tak se nekontrolovatelně rozrůstají, zabírají prostor, zamezují pronikání světla a v neposlední řadě způsobují zápach vody.
Takové jezírko není ozdobou zahrady a je třeba vyrazit do boje s nenápadnou zelenou zkázou. Řasy se rozrůstají rychlým procesem, který podporuje teplo a dostatek živin. Omezení jejich růstu ocení jak ostatní utlačované rostliny, tak ryby, jimž omezují životní prostor.
Eso v rukávu: kyslík
Řasy jsou schopny rozrůstat se závratnou rychlostí. Vhodné je tedy začít nejrychlejším mechanickým
odstraněním. U stojaté vody je pak dílčím řešením zajištění její cirkulace. V některých místech je to ale neřešitelný problém, proto existuje stabilizátor kyslíku. Dostatečné množství kyslíku aktivuje přírodní mikroorganismy, které se starají o průzračnou vodu. Kyslíkové čističe předchází vzniku kalových plynů, podporují biologické rozkladné procesy, zvyšují účinnost bakteriálních přípravků a přípravků proti vláknitým řasám. Lze je aplikovat třeba jen lokálně v místech, kde je výskyt nejproblematičtější.
Přípravky zamezující vzniku řas fungují lépe v mírně prohřáté vodě, nevyplatí se je tedy aplikovat ihned na jaře, ale až s příchodem letních teplot.
Průzračná voda bez mikroskopických řas
Nejdrobnější řasy způsobují neprůzračnou vodu a ani u plytkých jezírek tak po čase nedohlédnete na dno. K tomuto účelu slouží UV světlo, které se přirozeně vyskytuje i ve slunečním záření. Silnější koncentrace se dosáhne použitím UV lampy, díky čemuž se vyhnete používání dalších chemických přípravků.
Voda proudí skrze zařízení s filtrem a tím se čistí od drobných částic.
Odstraňování nejmenších řas se musí provádět průběžně a ideální je, když voda protéká skrze zařízení nonstop. Životnost filtrace je asi jeden rok, poté se účinky obnoví výměnou zářivkové trubice.
O velikosti vhodné zářivky zrovna pro vaše jezírko je vhodnější poradit se s odborným personálem. Platí ale, že vyšší výkon je potřeba tam, kde jsou součástí jezírka ryby. Záření nemůžete přehnat, takže pokud si nevíte rady, volte raději co nejvýkonnější zařízení.
Slizká vlákna na hladině
Dobře známé zapáchající neprůhledné shluky řas se ponejvíce objevují v horkých dnech. Jejich vzniku zamezují mikroskopické řasy a problém s nimi tedy nastává v okamžiku, kdy jsou ty drobnější odstraněny. Bez konkurence začínají bujet a pokrývat jinak konečně čistou vodu. V éto situaci už UV lampa nepomůže a zapomeňte i na chemii v podobě sava nebo jiných chlorových přípravků. Spory se do vody dostanou během několika následujících dní zpět. Vláknitá řasa je důmyslnější problém, jehož řešení je náročné.
- Příčinu vláknitých řas hledejte ve velkém množství živin. Látky se neustále hromadí a těžko tomu zabránit, protože padají třeba i s dešťem nebo přilétají s prachem.
- Zvolte výkonnou filtraci, která bude velkým pomocníkem.
- Startovací živé bakterie neuvidíte, ale výsledek jejich práce ano. Bývají aerobní nebo anaerobní a postarají se o další krok ve filtrování. Udržovací dávka se doplňuje jednou za dva týdny. Nenahrazují UV lampu, ale v době jejich aplikace je vhodnější vypínat ji.
Armáda půlců ve službách čistoty
Žabí vajíčka v jezírku předznamenávají, že se můžete těšit na armádu malých pulců, později produkujících noční koncerty, ale také na čistší vodu. Žáby v larválním vývojovém stadiu vyhledávají volné stojaté vody, kterých je v současných podmínkách nedostatek. Živí se řasami a stávají se tak přirozenou cestou, jak dosáhnout čisté vody.
Žáby se každoročně vrací. U zahradních jezírek se ponejvíce objevují skokani a ropuchy, jejichž samičky dokáží naklást až 4000 vajíček. Takové množství malých žab je schopné nadělat pořádný rámus. Noční klid neznají a proto v jejich společnosti zapomeňte na tichou romantika letních nocí. Pokud si na jejich noční koncertování zvyknete, odměnou bude přirozeně čistá voda v jezírku.
Diskuse k článku
Radek Nebir