Jeden z nejodolnějších izolačních materiálů. Dřevovlákno vyniká v mnoha směrech

Jeden z nejodolnějších izolačních materiálů. Dřevovlákno vyniká v mnoha směrech

Při zateplování domu přírodním materiálem, který nezatěžuje životní prostředí, máte několik možností. Zatím, co sláma představuje nejlevnější alternativu, dřevovláknité (MDF) nebo cementovláknité desky stojí na opačném pólu. Jejich životnost se však počítá na desítky let, protože nehrozí nebezpečí hniloby ani škůdců.


Jako izolační materiál se používají dřevovláknité desky s nízkou hustotou vláken dřeva, tedy měkké. Rozdíl mezi dřevotřískou a dřevovláknem spočívá právě v pevnosti.


Dřevovláknité desky jako přírodní izolační materiál

První přírodní tepelné izolace měly podobu sena, slámy či lišejníků. Fungovat musely v zimě i v létě: jednou teplo držely uvnitř, jindy venku. Množství paliva bylo značně omezné, a tak zejména v zimně bylo třeba udržet teplo z cenného paliva uvnitř.

Přírodní izolace byly vždy po ruce, a i když neznali všechny vlastnosti, ideální způsob použití, předchozí generace si poradily intuitivně. Postupně nabyté zkušenosti se dnes promítají do technologickypropracovaných izolací, které zabezpečí komfortní prostředí bez nepříjemné vlhkosti nebo tepla.

Slibnou variantou zateplení je pak například i polyuretanová pěna, která nepodléhá plísním a splňuje hygienické standardy, které zaručují příjemné prostředí i pro alergiky. Její montáž ale nezvládnete svépomocí. Novinkou na trhu jsou panely založené na technologii PUR, které snadno aplikujete na dům či jiné budovy.

Přírodní materiály si nic nezadají s průmyslově vyrobenými. Polystyren nebo vata našly konkurenci třeba ve slámě nebo konopí. Existují ale i další možnosti jako je ovčí vlna, lněná vlákna nebo rákosové výrobky.

4389908502_19918815a2


Ekologie anávrat k přírodním materiálům jsou hlavní důvody, proč se přírodní izolace používá v tak hojné míře. Objevuje se u nízkoenergetických i pasivnchí domů. Dřevostavby s přírodní tepelnou izolaví nezatěžují okolí a podílí se na zdravém bydlení.

Živočišný, rostlinný nebo minerální původ

Existují tři typy orgnického izolačního materiálu. Živočišný původ má ovčí vlna, z rostlin se využívá rákos, korek, kokosová vlákna, bavlna, dřevní vlákna, konopí, len, sláma (důležitá je celulóza a, třetí skupinu tvoří minerální zrilace (hlína, jíl, keramzit, pěnové sklo, pemza, perlit). Každý z materiálů má specifické vlastnosti a hodí se tak pro konkrétnímísto a úkol.

Ekologicky a zdravotně nezávadný materiál izoluje stejně, jako průmyslové výrobky. Příliš se neliší ani životností nebo odolností proti plísním a škůdcům. V obou případech záleží spíše na technologickém postupu a primárním ošetření materiálu. V rušném prostředí, třeba v blízkosti rychlostních silnic, výrobních areálů nebo podobných rušných míst se domy neobejdou bez pořádné akustické izolace. I těmto požadavkům vyhovují zdravotně nezávadné přirodní materiály.

Kritickým okamžikem izolací bývá regulace vlhkosti. To však právě přírodní materiály zvládají výborně.

Proti vedru i chladuVýhodou cementu jako pojiva je právě nehořlavost a také odolnost v tlaku, také přidává vlastnosti jako voděvzdorný materiál. V této kombinaci zí

Dřevovláknitá tepelná izolace se vyrábí lisováním krátkých jemných vláken měkkého dřeva. Zafixovány jsou pojivem, zpravidla přirozeně obsaženou pryskyřicí nebo jí podobnými na stejné bázi. Zásadní vlastnost, vodoodpudivost, zajišťuje hydrofobizace už přímo ve hmotě. Výrobci kladou v současnosti zřetel na ekologickou povahu izolace, což se při tak progresivním materiálu nabízí.
Ceněná je nejen ekologičnost, ale dalším důvodem, proč se dřevovlákno stalo progresivním materiálem, je tzv. fázový posun. Tepelný komfort zajistí v létě zabráněním pronikání horkého vzduchu dovnitř, a v zimě zase jeho přesunu ven.

Požadovaných vlastností hmota dosahuje díky různým příměsím. Do vlhkého prostředí se obohacuje o vosk nebo jiné hydrofobní látky. Problém není ani nehořlavá úprava.

Ani tříska nazmar

Ekologického materiálu není na zbyt a je třeba využít vše bezezbytku. Do dřevovláknitých desek se tak využívá i odpadový materiál, který se tak stává ceněným artiklem.
Desky mají využití na stěny, střechu i podlahu. Dají se umístit z interiéru i exteriéru. Snadno se s nimi manipuluje a lehce se upraví na potřebný tvar nebo velikost. Různá síla desek vyhoví i náročným podmínkám. Vedle desek je možné využít dřevovlákno ve formě foukané izolace.

Dřevovláknité desky od ostatních izolaí odlišuje vysoká hmotnost, což ale není vždy na škodu. Horší je to s reakcí na požár. Reakce na na oheň je řadí do třídy E a to znamená, že jsou schopny odolávat působení malého plamene pro krátký časový interval bez významného rozšíření plamene.

Dřevovláknité i cementovláknité desky mají přes všechna pozitiva jedno ale. Problémem může být jejich vyšší pořizovací ceně. Jako investice se však vyplatí, spolehlivě izolovat totiž zvládnou desitky letních a zimních měsíců. Izolují akusticky, nezaberou příliš prostoru a ceněí se jejich ekologičnost.

Kudy se v zimě ztrácí teplo?

Cement a dřevo - pevnost na druhou

Za zmínku stojí další materiál využívající dřevěných třísek: cementotřískové desky. Výhodou cementu jako pojiva je právě nehořlavost a také odolnost v tlaku, také přidává vlastnosti jako voděvzdorný materiál. V této kombinaci získávají vlastnosti nehořlavého materiálu, nenapadají je plísně ani hmyz a navíc neobsahují formaldehyd.

Uplatnění mají například pro podlahové systémy, půdní vestavby, střešní nadstavby, odvětrané fasády, protipožární aplikace, podhledy nebo stěny a příčky.
Pokud vám přišly na mysl OSB desky nebo sádrokarton, pak pozor – cementřískové desky je nenahradí. Kvůi vlhkosti ale představují řešení pro koupelny, kde by zmíněné materiály neobstály.

Další přírodní izolační materiál

Dřevovláknité i cementovláknité desky mají přes všechna pozitiva jedno ale. Problémem může být jejich vyšší pořizovací ceně. Jako investice se však vyplatí, spolehlivě izolovat totiž zvládnou desitky letních a zimních měsíců. Izolují akusticky, nezaberou příliš prostoru a ceněí se jejich ekologičnost. 

 

Zařiďte si příjemné bydlení:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...