Japonské stěny: současný trend stínění v interiérech
Pokud máte doma velké prosklené plochy, jistě řešíte, jakým způsobem zajistit jejich stínění. Ne každému oknu či proskleným dveřím sluší žaluzie či rolety. Umístěním závěsů pak ne vždy dosáhnete tak velkého zastínění, jak byste si představovali. Zajímavou alternativou jsou japonské stěny, které jsou snadno posouvatelné a prodávají se v průhledném i neprůhledném látkovém provedení. Pojďme si představit hlavní výhody a nevýhody japonských stěn, které se stávají oblíbeným současným trendem stínění v mnoha interiérech.
Japonské stěny – shoji a fusuma
S japonskými stěnami se na českém trhu setkáte už delší dobu, až v posledních letech však zájem o tento typ stínění roste významným způsobem. Jak je z názvu zřejmé, posuvné stěny tohoto typu pochází z Japonska, kde má jejich využití bohatou tradici. Tradiční japonské stěny se vyrábí z rýžového papíru, i takové provedení si můžete pořídit i u nás. Usazují se do dřevěného či bambusového rámu, existují i v kombinaci s moderními materiály. Japonské stěny se dle typu krycího materiálu dělí na dva typy, a to na shoji a fusume.
Shoji
Shoji je název pro průhledné japonské stěny. V tradiční japonské architektuře se pojmem shoji označují dveře, stínění oken či příčky stěn, které jsou složeny z průhledného papíru a dřevěného či bambusového rámu. Původně se používal tradiční japonský průhledný papír washi, dnes se však používají i běžné průmyslově vyráběné druhy papíru. Setkáte se i se shoji japonskými stěnami vyrobenými z plastu.
Fusuma
Druhým nejrozšířenějším typem japonských stěn je typ fusuma, který je charakteristický neprůhledností, a tedy i schopností zastínit jakýkoliv prostor. Fusuma posuvné stěny jsou dostupné v různých velikostech, nejčastěji se konstruují o šířce 90 cm a výšce 180 cm. Zajímavostí je, že v průběhu let postupně roste průměrná výška obyvatel Japonska, což výrobce japonských stěn vede k výrobě vyšších stěn. Zatímco dříve se vyráběly fusuma stěny vysoké jen 170 cm, dnes je v Japonsku běžné, že mají i 190 cm. Dnes si můžete pořídit japonské stěny vyrobené z neprůhledného papíru i různých druhů látek. Kromě jednobarevných stěn existují i různé druhy dekorů, které ozvláštní interiérové prostory.
Japonská stěna – zajímavé řešení stínění místnosti
Japonské stěny typu fusuma dokáží dokonale zastínit prostor, navíc skvěle vypadají. Ve srovnání s klasickými roletami jsou větší a vynikají variabilnějšími možnostmi využití. Obvykle fungují jako alternativa k závěsu. Snadno se s nimi manipuluje a dobře vypadají. Navíc neobsahují masivní konstrukci, která by narušovala jednotný vzhled interiéru. Posuvné stěny pocházející z Japonska se nejčastěji používají v prostorných interiérech s velkými okny, na kterých působí honosně a poutavě.
Japonské stěny poslouží i k dělení prostoru
Japonské stěny však lze využít i jiným způsobem. Kromě stínění oken se používají k rozdělování místností. V Asii jsou japonské stěny k předělení místností běžnou záležitostí, což u nás neplatí. Pokud hledáte netradiční a konstrukčně jednoduché vytvoření dělicí příčky, které nevyžaduje výraznější stavební úpravy, montáž japonských stěn je ideální volbou. Snadno rozdělíte velkou místnost na dvě menší a díky snadnému posouvání ji kdykoliv propojíte. Takové řešení je vhodné například do prostorných ložnic propojených s obývacím pokojem. Montáží japonské stěny vytvoříte klidnou atmosféru pro kvalitní spánek, během dne zase prostor rozšíříte jejich roztažením.
Výběr látky je u japonských stěn zásadní
Pokud se rozhodnete pro pořízení japonské stěny, kromě typu konstrukce se zaměřte na typ látky. Vybírat můžete z řady typů. Některé mají plný zatemňovací účinek, jiné jsou zase nehořlavé. Na trhu narazíte i na látky japonských stěn vyrobených ze speciálního skelného vlákna, které se snadno udržují a jsou vhodné i pro alergiky.
Japonské stěny využijete jak pro kvalitní zastínění místnosti, tak její rozdělení. Je jen na vás, pro jakou barvu či dekor se rozhodnete.
Diskuse k článku