Jaké dřevo pro výrobu nábytku? Kvalita přináší dobré výsledky a vybavení navěky
Na levný nábytek narazíte na každém rohu. Můžete tak pořizovat stále nový podle aktuálních trendů. Jenže vybavit si domácnost nábytkem z kvalitního dřeva, to je jiná. Každé dřevo pro výrobu nábytku má jiné vlastnosti a vybrat tak můžete vhodné do každých podmínek. Voní, vrže, vyzařuje energii a interiér pozvedne do netušené podoby. Pusťte kouzelné dřevo i do svých domovů!
Dřevěný nábytek: Měkké dřevo je levnější
Interiérový nábytek není vystaven náročným podmínkám, a tak nemusí být vyroben z toho nejlepšího materilu, který je k dispozici. Ovšem čím kvalitnější bude, tím déle vás bude těšit jeho společnost. To už ale závisí na finančních možnostech.
Pro nové vybavení z oblasti dřevěného nábytku můžete zamířit do lehce dostupných řetězců, ale také k renomovaným výrobcům. Těžko se srovnává požadavek kvality u sériového nábytku a designérských kousků.
Každé dřevo se pro výrobu skříní, stolů nebo židlí nehodí. Kromě tvrdosti záleží na pevnosti, vlhkosti, na tom, kolik suků a smůly obsahuje. Nehodí se dřevo s mnoha prasklinami a trhlinami. Z našich lesů se proto využívá dřevo smrkové, bukové,dubové nebo dřevo z borovice. V nabídce se objevuje i exotičtější materiál jako teak, meranti, iroko, bambus, ratan a jiné.
Dřevo pro výrobu nábytku
Dřevo dosud nepřekonal žádný z materiálů. Skříně, stoly, postele z masivu a další vybavení dokáže šikovný truhlář proměnit ve stylový kousek. Ať už v klasické podobě, úsporné moderně nebo rustikální honosnosti zapadne do každého interiéru. Tvrdému a pevnému materiálu ale dodá zručný truhlář i ladné tvary.
Druhy dřeva podle stupně tvrdosti (h3)
Stupeň tvrdosti (tvrdost v megapascalech) a příklad dřeviny
- Velmi měkké dřevo: do 35 (smrk, borovice, jedle, topol, vrba, lípa)
- Měkké dřevo: 35 – 50 (modřín, kleč, olše, bříza, jalovec, jíva)
- Středně tvrdé dřevo: 50 – 65 (kaštan, platan, jilm, líska)
- Tvrdé dřevo: 65 – 100 (tis, dub, buk, ořešák, javor, jabloň, hrušeň)
- Velmi tvrdé dřevo: 100 – 150 (dřín, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz)
- Neobyčejně tvrdé dřevo: nad 150 (eben, mahagon)
Tvrdost dřeva ovlivňuje pevnost nábytku. Neméně důležitá je vizuální kontrola – kvalitní dřevo pro další zpracování nesmí mít praskliny a trhliny, ani nadbytek suků. Z takového materiálu nelze vyrábět ani nábytek nižší jakosti a směřuje rovnou na vyřazení.
Kvalitní dřevo na kvalitní nábytek
Nejčastěji se ale setkáte se smrkovým dřevem. Vzácněji se v nabídkách objevuje nábytek z třešňového dřeva, z olše či břízy. Měkké dřevo bývá častou volbou hlavně z důvodu ceny. Patří totiž mezi levnější materiály a představuje kompromis mezi cenou a kvalitou.
Smrkové dřevo
Ze světlých odstínů smrkového dřeva razí výrazné letokruhy. V porovnání s ostatními stromy se se smrkovým dřevem dobře pracuje. Pevné a zároveň průžné dřevo se snadno štípe, hoblování nebo frézování jde lehce. Pomalu sesychá a málo se bortí. V suchém prostředí má dlouhou trvanlivost. Vyrábí se z něj měkký nábytek.
Smrk tvoří více než polovinu českých lesů, takže s dostupností by neměl být problém. Většinu tvoří i v zahradních školkách, protože patří mezi nejoblíbenější vánoční stromeček.
Smrkové dřevo je charakteristické svou hmotností, která patří mezi dřevem k těm nižším. Jen pro zajímavost: na opačném pólu se nachází akát. Kvůli tomu se na něm objevují škrábance a rýhy a dochází tak k rychlému opotřebení.
Jedlové dřevo
Podobnými vlastnostmi jako smrk disponuje i jedle. Lépe však odolává vlhkosti a provoní tak třeba i koupelny.
Přirozeně rychle vysychá, proto se na něm někdy samovolně tvoří poškozující praskliny a trhliny. Na druhou stranu se dobře opracovává a povrch tak dosáhne perfektního vyhlazení. Patří mezi dřeva, do nichž se snadno zatloukají hřebíky a jednotlivé části se k sobě dají přilepit.
Pozor ale na škůdce, proti kterým se musí jedlové dřevo důkladně chránit.
Modřínové dřevo
Čím je modřínové dřevo starší, tím je dřevo hezčí. Méně časté a krásné dřevo červenohnědé barvy s jemným žilkováním vypadá samo o sobě jako dekorace. Proto se z něj nevyrábí jenom nábytek, ale můžete s ním obložit stěny, stropy i podlahy. Středně tvrdé a ohebné dřevo s přibýváním let jen krásní. Jeho vůně pronikne do každého koutku domova.
Dřevo z borovice
Dřevo z borovice je jako chameleon: nejsvětlejší část má smetanově bílou až okrovou barvu, jádro se barví do hnědo oranžové až k rezavým tónům. Dekor pak borovicovému dřevu propůjčují výrazné letokruhy. Vysoká odolnost jej předurčuje pro nejdůležitější funkce: krovy, trámy, podvaly nebo podporu pod podlahy. Kvalita je vykoupena náročným opracováním, protože obsahuje hodně pryskyřice.
Bukový a dubový nábytek
Z nejvyužívanějšího listnatého stromu se získává tvrdé, málo pružné a poměrně pevné tvrdé dřevo. Vyrábí se z něj třeba ohýbaný nábytek včetně slavných českých židlí oblých tvarů.
Jedno z nejžádanějších dřev pochází z dubu. Má všechny vlastnosti, které se od kvalitního nábytku očekávají: tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Zvládá střídání vlhka a sucha, odolává povětrnostním vlivům ve formě masivu i dýh. Pokud byste hledali inspiraci pro zařizování v historii, pak berte dub velmi vážně – v Anglii po něm pojmenovali dokonce celou jednu historickou éru.
Dřevo ovocných stromů
U nás má tradici také dřevo z ovocných stromů – třešní, jabloní nebo hrušní. Jsou to vlastně jedny z mála ovocných stromů, jejichž dřevo je tímto způsobem využitelné. Díky specifickému zabarvení ale vynikne v detailech – úchytkách či zdobení.
Ne každé dřevo je tedy použitelné na výrobu nábytku. Když už si ale nějaké vyberete, bude vám dělat celoživotní společnost. Navíc je také známo, že dřevěný nábytek šíří energii, která uklidňuje. A pohodový domov by chtěl přece každý.
Diskuse k článku