Jak založit trávník
Krásný a hustý trávník je chloubou každé zahrady. Je ovšem výsledkem mnoha hodin práce. Ten ale rozhodně stojí za to. Procházet se po něm naboso, to je doslova balzám na duši. Jaké jsou však prvotní kroky při zakládání trávníku s pomocí osiva? O tom se dočtete na následujících řádcích.
Založit trávník, to chce dostatek znalostí, ale i trpělivosti a času. Chcete-li, aby byl trávník dlouhodobě kvalitní, je nezbytná pečlivá příprava půdy a také výběr vhodného druhu osiva pro dané prostředí. Primárně pamatujte na to, že před zakládáním trávníku musí být ukončeny všechny stavební a podobné práce, které probíhaly v rámci budování zahrady a dalších úprav pozemku. Na ploše, kterou chcete proměnit v příjemný trávníkový koberec, nesmí být stavební suť, kameny, a pokud chcete mít vydlážděné cestičky, měly by být už hotové.
1/ Zkontrolujte typ půdy
Ještě než se vydáte koupit travní směs, musíte zhodnotit půdu, kterou chcete osít. Je-li přílišně jílovitá a hutná, bude potřeba ji provzdušnit. Toho se nejlépe dosáhne zapravením písku, třeba s pomocí hrábí. (Víte, jak hrábě správně vybrat?) V tomto kroku také zkontrolujte pH půdy, hodnoty by se měly pohybovat zhruba od 5,5 do 7. V případě nižších čísel upravíte kyselost vápencem. Je nutné dbát na to, aby došlo k rovnoměrnému rozprostření.
2/ Vyčistěte půdu od plevele
Jakmile půdu rozryjete, odhalíte i případné problémy v podobě zarůstání plevelem apod. Pokud se o něj postaráte v této fázi, tím menší bude riziko, že s ním bude muset vyrůstající trávník bojovat. S odstraněním pomohou herbicidní přípravky, zpravidla se o vyhubení postarají v horizontu 14 dnů.
3/ Vyrovnejte nerovnosti
Jestliže terén vykazuje nedostatky v podobě kopců, jamek a podobných nerovností, postarejte se o nápravu. Jedná-li se o větší zásahy, měly by být provedeny nejlépe na podzim, rok předtím, než založíte samotný trávník, půda si musí sama „sednout“. Samotný výsev se doporučuje vykonávat na jaře (v období dubna až května), nebo právě na podzim (období srpna až září). Je samozřejmě možné založit trávník i v létě, ale v takovém případě je nezbytné pamatovat na pravidelné a dostatečné zavlažování.
4/ Travní směs sejte rovnoměrně
Jakmile je půda připravena, přichází na řadu samotný výsev. Ten za vás může obstarat stroj. V každém případě je nutno semena rozházet po pozemku rovnoměrně. Obvykle se na 100 m2 používá zhruba 2 až 2,5 kg osiva. Chystáte-li se sít, pak dejte pozor na rozmary počasí. Neměl by foukat vítr a půda by neměla být promáčená od deště. Ideální je, pokud je navlhlá.
5/ Na závěr je třeba zapravit semeno do půdy
Nakonec je nutno travní semeno lehce zapravit do půdy. U drobnějších druhů stačí pozemek přerýt hráběmi, u větších travních semen se pak musíte postarat o to, aby skončily zhruba 1 cm pod povrchem. Na závěr se půda utuží válcem. Pokud ho nemáte k dispozici, stačí, když se po pozemku projdete v botách s plochou podrážkou, případně si na ně připevníte prkna, jimiž pak půdu udusáte.
Trávník můžete založit i položením předpěstovaných „koberců“, je to mnohem rychlejší, avšak dražší varianta. Ať už zvolíte jakýkoliv postup, nezapomeňte na to, že hezký trávník potřebuje důkladnou péči.
Diskuse k článku