Jak zabránit úniku tepla a topit úsporně

Jak zabránit úniku tepla a topit úsporně

Pokud se vám nedaří váš dům či byt dostatečně vytopit, nebo za energie platíte příliš vysoké částky, příčin může být několik. Špatně nastavený nebo starý otopný systém vede ke zbytečným ztrátám tepelné energie. K úniku tepla dochází také při nedostatečné izolaci, nevhodnému těsnění oken, nesprávnému používání termoregulace či neefektivnímu způsobu větrání. Pojďme se zaměřit na hlavní příčiny úniku tepla a na možná řešení.

Přes okna a dveře uniká nejvíce tepla

Než se pustíte do rekonstrukce topného systému a jeho modernizace, zaměřte se na okna a dveře. Právě přes ně často uniká nejvíce tepla. Obzvláště u starších typů oken bývá problém s těsněním, takže mezi rámem a křídlem proniká studený venkovní vzduch. Totéž platí v případě špatně utěsněných vchodových dveří.

Nejlevnějším řešením je pořízení nové izolace, která únik tepla alespoň částečně eliminuje. Z dlouhodobého hlediska popřemýšlejte nad výměnou starých oken za nová s izolačními dvojskly či trojskly. Tepelnou izolaci zvyšují i kvalitní žaluzie, okenice či rolety.

Izolace oken

Tepelná izolace je základem úspory na vytápění

Platíte za energie horentní sumy a trvá dlouho, než se místnosti vytopí na požadovanou teplotu? Pokud nemáte zateplený dům, problém hledejte právě v nedostatečné tepelné izolaci. O způsobech tepelné izolace jsme psali už mnohokrát. Možností je spousta, od použití polystyrenu přes minerální vatu po stříkanou izolaci.

Zateplení domu

Vybírejte úsporné topné systémy a nezapomeňte na servis

Od stavebních materiálů a konstrukčních prvků se pomalu přesouváme k samotnému zdroji tepla. Ať už k vytápění používáte jakýkoliv zdroj tepla, postarejte se o to, aby jeho provoz byl co nejefektivnější bez velkých tepelných ztrát. Český dodavatel plynových kotlů a dalších topných systémů ENBRA upozorňuje na to, že základem efektivního vytápění je pravidelná kontrola zařízení. Měla by se provádět minimálně jednou ročně.

Rozhodně se nespokojte s kontrolou a revizí samotného kotle, nezapomeňte na kontrolu ostatních částí systému včetně termostatických hlavic či termostatů. Provádějte údržbu radiátorů a před zahájením topné sezóny je nezapomínejte odvzdušnit. Velmi důležitá je také kontrola a údržba systémů odvodu spalin, která by se měla rovněž provádět alespoň jednou do roka.

Popřemýšlejte nad modernizací topného systému

Pokud plánujete rekonstrukci či modernizaci topného systému, popřemýšlejte nad vhodným zdrojem tepla. Stále oblíbenější jsou tepelná čerpadla, která i přes vyšší počáteční investice zajistí úsporné vytápění s návratností během několika let. Pokud si nevíte rady s výběrem topného systému, obraťte se na odborníky, kteří vám rádi pomohou. Zmiňovaný přední dodavatel ENBRA nabízí různé typy vytápění, od plynových kotlů přes tepelná čerpadla po kotle na tuhá paliva. Díky tomu zná výhody i nevýhody všech typů a s výběrem konkrétního systému vám pomůže.

Regulátor teploty

Za zbytečné úniky tepla si často můžeme sami

Snížit výdaje za vytápění můžeme velmi často bez jakýchkoliv stavebních úprav či změny topného systému. Za zbytečné úniky tepla si totiž často můžeme sami, protože se chováme nehospodárně. Pokud dodržíte následující pravidla, spotřeba tepla u vás viditelně klesne:

  • Větrejte intenzivně, ale krátce. Nenechávejte delší dobu otevřená okna „na ventilačku“, raději je otevřete pořádně, ale jen na pět minut.
  • S teplotou v bytě či rodinném domě to nepřehánějte. Pokojová teplota v obývacím pokoji by se měla pohybovat kolem 20 °C, v ložnici kolem 17 °C. Každý stupeň Celsia navíc znamená nárůst výdajů na topení až o 6 %. Přetápění stojí zbytečné peníze, navíc je nezdravé.
  • Nechávejte prostor kolem radiátorů volný. Nezaskládejte je nábytkem a nezakrývejte je.
  • Naučte se pracovat s regulátorem teploty. Termostatickou hlavici nastavte na stabilní teplotu, ideálně do středu rozsahu regulace. Neustálé zavírání a otevírání ventilu naplno způsobuje zbytečné kolísání teplot, vede ke ztrátám tepla, navíc je nepohodlné.
  • Při odjezdu na delší dobu nastavte nízkou teplotu topení, ale zcela jej nevypínejte. Obvodové stěny by promrzly a jejich opětovné vytopení by trvalo příliš dlouho.

Pokud chcete zabránit úniku tepla a topit úsporně, dohlédněte na všechny faktory, které spotřebu energie ovlivňují. Zaměřte se na stavební prvky (okna, dveře, izolace), kontrolu a případnou modernizaci topného systému, nezapomeňte na šetrný a hospodárný přístup.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...