Jak zabezpečit chatu před zimou, aby byli zloději bez šance
Dostat se do většiny chat a chalup není nikterak obtížné. Pokud v ní po letní sezoně nic nezůstalo, nezvaný návštěvník se jen otočí na podpatku a odkráčí pryč. Pokud se však v objektu nachází jakékoliv věci, byť téměř bez ceny, je vhodné zvážit jejich kvalitnější zabezpečení. Čím více je chata vybavená, tím by mělo být zajištění důkladnější.
Opuštěné rekreační objekty přitahují přes zimu nezvané návštěvníky jako magnety – a to se nemusí jednat jen o zloděje. Způsobené škody se v roce 2012 pohybovaly kolem 88 milionů korun, přičemž vykradeno bylo přes 4000 objektů. Ve většině případů by ale lepší zabezpečení pomohlo...
Zabezpečení chaty elektronicky či mechanicky?
Drahé elektronické zabezpečení může být v některých případech zbytečné. Třeba tehdy, když by jeho poškození převýšilo hodnotu věcí v objektu. Pokud však využíváte chatu jako místo pro úschovu kol a dalších věcí pro letní radovánky, kuchyň máte vybavenou několika spotřebiči, které není kam přepravit, nebo jen nemáte kde uskladnit starší oblečení nebo nepotřebné věci, pak je vhodné zvážit důmyslnější systém, který jen tak někdo nepřelstí.
Elektronické zabezpečení chaty
Kamery jsou poměrně nákladným řešením, o něco levněji pak vyjdou čidla pohybu. V některých chatách se uplatní i senzory kouře a úniku plynu. Hlavní výhodou je schopnost upozornit okolí (pokud chalupa nestojí zcela osamocena a odříznuta od světa) a přivolat pomoc. Připojení na pult centrální ochrany se doporučuje v případech, že chata disponuje vybavením jeho běžná domácnost. V případě narušení se pak na místo vypraví pracovníci bezpečnostní agentury a prostor zkontrolují.
Mechanické zabezpečení chaty
Spoustě problémů můžete předejít i důsledným dodržováním základních pravidel pro bezpečnost. Znepříjemnit, ztížit nebo dokonce znemožnit zloději přístup do objektu je levnější, avšak ne zcela stoprocentní. Jednat se může o bezpečnostní dveře, bezpečnostní okna nebo třeba jen bezpečnostní folie do těch starších.
Doporučuje se také dodržovat nenápadné, ale účinné rady:
- mít kolem chaty uklizeno (nenechávat povalovat kolem nic, čím by se daly rozbít okna nebo vypáčit dveře)
- nechat v chatě jen to nejnutnější, v ideálním případě téměř nic
- znemožněte prohlédnutí interiéru
- je vhodné objekt nepravidelně navštěvovat (kupříkladu v zimě odházený sníh značí přítomnost majitelů; vhodné je dohodnout se třeba se sousedy nebo jinými důvěryhodnými osobami)
- zapomínat by se nemělo ani na nenápadná místa, kterými se dá vniknout dovnitř – například světlíky je možno zajistit mřížemi
- všechny dveře zabezpečit stejně kvalitně, zamykat i uvnitř; jako psychologický efekt se osvědčilo také opatření vrat nebo vrátek kvalitním zámkem (byť jen visacím)
- co není potřeba zamykat, nechte otevřené, aby zloděj viděl, že skutečně není co odnést
Některé zloděje však nezastaví témř nic a pokud se do objektu nedostanou dveřmi ani oknem, jednoduše probourají stěnu (ano, i takové případy se stávají...). Pro případ vykradení je tak vhodné mít zdokumentováno vše, co se v chatě nacházelo, a to včetně výrobních čísel. Proces s pojišťovnou (v případě, že je chata pojištěna) i policií tak bude značně urychlen.
Zajistit stoprocentní ochranu je asi nemožné, pokud se však budete držet bezpečnostních rad, pak se riziko minimalizuje a na jaře na vás bude čekat chata v takovém stavu, v jakém jste ji s těžkým srdcem na podzim opouštěli...
Diskuse k článku