Jak vymalovat byt podle Feng Shui
Při rozhodování o tom, jak vymalovat byt, se můžete řídit vlastním úsudkem nebo se inspirovat doporučeními designérů. Jednou z možností je mimo to i učení Feng Shui, které pracuje s energiemi v prostoru a snaží se je harmonizovat. Výsledkem je pak prostředí, co působí pozitivně na všechny, kteří v něm přebývají. Jaké tedy volit interiérové barvy právě podle Feng Shui? To se dovíte v dnešním článku.
Barvy ovlivňují naši psychiku, to je věc, která je lidstvu známa již od nepaměti. Chcete-li vědět, jaké účinky jsou přisuzovány jednotlivým barvám, přečtěte si článek „Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení“. Na těchto principech staví i Feng Shui, jehož cílem je dosáhnutí naprostého pohodlí při bydlení.
Feng Shui upřednostňuje přírodu
Základem principů Feng Shui je 5 přírodních elementů: dřevo, oheň, země, kov a voda. Barvy jsou pak pojímány z tohoto hlediska jako určité vibrace, které dodávají prostoru energii a náboj, čímž je utvořeno zázemí působící na psychickou i fyzickou kondici. K jednotlivým elementům přisuzuje Feng Shui zejména následující barvy:
|
= hnědá a zelená |
|
= červená, oranžová a žlutá |
|
= žlutá, béžová a zemité odstíny |
|
= šedá a bílá |
|
= modrá a černá |
Barvy podle Feng Shui pro jednotlivé místnosti
Konkrétní interiérové barvy je vzhledem k výše uvedenému nutné volit především na základě toho, k čemu má daná místnost sloužit. Zda k relaxaci, nebo má být naopak aktivizujícím a silně podnětným prostředím. Na to pamatuje i učení Feng Shui. Jaké barvy doporučuje?
- Obývací pokoj
Výběr barev pro obývací pokoj je poměrně složitý. Někdo totiž tuto místnost užívá vyloženě pro odpočinek, jiný ji považuje za zázemí, kde se může věnovat koníčkům a různým aktivitám. Tak jako tak je vhodné vyhnout se příliš sytým a agresivním odstínům. Příliš doporučované však nejsou ani nevýrazné. Měla by to být také kombinace barev, maximálně však 3. Za neutrální jsou považovány různé odstíny žluté, okrové a zemité tóny, které udržují vztahy v rovnováze. A obývací pokoj je především společenskou místností.
- Kuchyně
V kuchyni je nutné podpořit především chuť do vaření, potažmo i k jídlu. Feng Shui přisuzuje velký význam přípravě jídla – pokud je kuchař v dobrém rozpoložení, promítne se to do pokrmu a naopak. Nedoporučují se proto opticky studené barvy – modrá nebo šedá, není vhodné zesilovat element ohně, tedy užívat červenou nebo oranžovou. Neutrální je bílá jako barva čistoty, dále je dobrou volbou i matná zelená rozvíjející chutě.
- Ložnice
Ložnice musí působit uklidňujícím dojmem, proto nevolte příliš syté a pozornost poutající barvy. Za nejlepší barvu do této místnosti je považována modrá, dále šedá nebo béžová. Inklinujte zde spíše k neutrálním odstínům, které lze pozvednout pestřejšími doplňky.
- Koupelna
V koupelně se vyvarujte temným barvám, zvláště v menších místnostech, které by pak působily velice tísnivým dojmem. Volte spíše světlejší, pokud se nedokážete rozhodnout, vsaďte na bílou, co symbolizuje čistotu. Dále se doporučuje meruňková, tyrkysová nebo pastelová zelená.
Pokud se při zodpovídání otázky, jak vymalovat byt, budete vést učením Feng Shui, podaří se vám podpořit v prostoru tok pozitivních energií. Musíte však pamatovat i na to, že Feng Shui klade důraz na celkové uspořádání, proto si určitě přečtěte doporučené články, které najdete níže.
Diskuse k článku