Jak vybrat vhodný psací stůl?
Kvalitní psací stůl je základem každé pracovny, kanceláře, dětského i studentského pokoje, zkrátka všude, kde je potřeba pracovat u stolu. Je-li psací stůl zvolený dobře a pečlivě, pak se nemusíte obávat, že by vás v budoucnu trápily nepříjemnosti v podobě bolestí zad, svalů či hlavy. Za tím vším totiž potřebám neodpovídající psací stůl stojí. Na co se tedy zaměřit při jeho výběru?
Psací stůl je neodmyslitelnou součástí vybavení. Představa, jak důležité dokumenty a formuláře vypisujete skrčení nad konferenčním stolem, nebo s nimi překážíte u stolu kuchyňského, není totiž zrovna příjemná, a to nejen pro vaše záda. Jeho výběr proto ovlivňuje celá řada faktorů, mezi něž je třeba zařadit nejen kvalitu stolu jako takového, ale i způsob a četnost užívání.
Psací stůl nekupujte bez řádného vyzkoušení
Je jedno, zda se chystáte koupit psací stůl pro sebe, nebo pro svou ratolest, osoba, jenž ho bude používat, by si měla vyzkoušet, jak se za stolem sedí. Psací stůl může vypadat skvěle, ale praktická zkušenost s ním může ukázat jeho nevyhovující prvky, které by dříve či později začali dané osobě vadit. Nestačí proto vybírat z internetového nebo tištěného katalogu, kde každý psací stůl vypadá úžasně, ergonomicky a pohodlně. Jak tedy v prodejně co nejlépe vyzkoušet, zda vám psací stůl opravdu vyhovuje? Následovně:
- posaďte se ke stolu a přisuňte se na židli k němu
- narovnejte se, položte lokty a následně předloktí celou plochou rovně na desku
- úhel, který svírá vaše paže s předloktím, by měl být v ideálním případě 90°
- mějte na paměti, že po celou dobu musíte být narovnáni
- poté se přesvědčte, že máte dostatek místa pro nohy a necítíte se nepohodlně
- vyzkoušejte, jak se vám bude pracovat s případnými zásuvkami, policemi a dalšími odkládacími prostory, kterými psací stůl disponuje
- v neposlední řadě si také ozkoušejte, zda je možné ke stolu zasednout (i se od něj zvednout) bez překážek a problémů
Psací stůl může být klasický, rohový nebo také nastavitelný
Na tuzemském trhu je k dostání mnoho rozličných stolů, které se liší barvou, použitým materiálem, povrchovou úpravou, ale také tvarem. Velké zastoupení má samozřejmě klasický tvar, kdy je deska stolu obdélníkového tvaru. Někomu může stačit délka 120 cm, jiný potřebuje prostor, a tak nehledá psací stůl s rozměry pod 200 cm. Proto je třeba zvážit, k čemu budete psací stůl využívat. Jestliže na něj hodláte umístit monitor, je na místě uvažovat o psacím stolu, který předpokládá umístění počítače a je tomu přizpůsoben nejen tvar, ale též policový a zásuvkový systém.
Velmi oblíbený je i rohový psací stůl, díky němuž využijete roh místnosti, který do této doby zel prázdnotou. Nastavitelný psací stůl je víceméně novinkou, která však nabírá stále větší popularitu. Může jím být psací stůl s nastavitelnou deskou (pro různě odstupňované sklonění), nebo takový, který je možné zvyšovat a zmenšovat dle toho, kdo u něj zrovna sedí. Takový psací stůl je určitě tou nejlepší investicí do dětského pokoje, protože děti neustále rostou a pokud byste chtěli, aby měli kvalitní psací stůl, bylo by potřeba ho každé 2 roky měnit.
Práce, studium nebo učení, čtení knih, malování, to je jen namátkový výčet činností, pro které slouží psací stůl. Řadí se tak mezi nábytek, na jehož výběr by měl být kladen opravdový důraz, protože jeho používání přímo souvisí se zdravím člověka. Nevyhovující psací stůl je totiž příčinou mnoha obtíží se zády nebo s hlavou.
Zajímavé tipy:
- standardní výška stolu je 75 cm
- k některým druhům lze dokupovat příslušenství
- plochý monitor by měl být od očí vzdálen alespoň 60 cm, berte na to ohled při zvažování rozměru hloubky stolu
- správnou výšku stolu s počítačem lze otestovat i tak, že oči jsou v přímé rovině s vrchním řádkem na monitoru
- nápaditým řešením je psací stůl s přídavnou deskou, kterou je možno vysouvat a zasouvat do stran dle potřeby
Diskuse k článku