Jak vybrat vhodné hmoždinky do sádrokartonu
Sádrokarton je materiál, který se v dnešní době těší ve stavebnictví poměrně velké oblibě. Využívá se především k výstavbě podhledů, příček nebo realizaci zateplení. I přes značné výhody je mu však vyčítáno několik nedostatků. Jedním z nich jsou i problémy spojené s instalací poliček a dalších předmětů. Stává se totiž, že namontované kusy se ze zdi vytrhnou. Pokud však zvolíte správné hmoždinky do sádrokartonu, sníží se takové riziko na minimum.
Základním pravidlem pro výběr hmoždinek do sádrokartonu je pamatovat na vlastnosti tohoto materiálu. Z toho vyplyne i nutnost volit speciální šroubovací hmoždinky nebo hmoždinky a kotvy opatřené závitem s rameny. Pro hmoždinky, které budete potřebovat k zavěšení těžších předmětů, choďte raději do specializovaného obchodu, kde vám také konkrétněji poradí. Hmoždinku je nutno vybírat nejen podle toho, k čemu poslouží, ale také podle tloušťky sádrokartonu či jeho umístění.
Kovové hmoždinky do sádrokartonu jsou nejodolnější
Na trhu je k dostání několik druhů hmoždinek určených pro vrtání do sádrokartonu, liší se nejen svým tvarem, ale především materiálem. Je zřejmé, že větší odolnost poskytuje kov, u nenáročných montáží si vystačíte s plastovými typy, o kterých se více dozvíte na řádcích níže.
Z kovových hmoždinek se nejvíce využívá typů s rozpínacími rameny (metrický závit), které hmoždinku v otvoru upevní z obou stran, a jednoduchých dutých, které v otvoru vytváří jakousi kotvu. Chcete-li například přimontovat lustr do sádrokartonového podhledu, pak se nabízí hmoždinka sklopná.
Hmoždinky do sádrokartonu z plastu pro menší zatížení
Cenově nejdostupnější jsou hmoždinky z plastu. Nejznámější jsou v tomto ohledu zatloukací typy, ty se ovšem k použití do sádrokartonu příliš nehodí, protože by hrozilo jejich vypadnutí. Zpravidla se plastové hmoždinky užívají pro pověšení předmětů s váhou do 10 kg. Plastové hmoždinky mohou být i speciální (mají rozpínací křidélka), například sloužící k využití v omezené hloubce daného otvoru. Typickým příkladem, kde zmenšené typy zastanou velký kus práce, jsou paneláková umakartová jádra.
S výběrem správné hmoždinky vám poradí v každém specializovaném obchodě. Nezapomeňte však na to, že k provedení montáže je potřeba mít speciální nářadí. Především různé tvary hmoždinek do sádrokartonu vyžadují kleště, kterými je možné hmoždinku namontovat do otvoru, aniž by došlo k jejímu poškození, jako by se tomu stalo v případě použití běžných pomůcek. Před nákupem se proto ujistěte, že budete schopni hmoždinky použít.
Diskuse k článku
Vladimír Král