Jak vybrat kancelářskou židli nebo kancelářské křeslo
Trávíte několik hodin denně u počítače a přemýšlíte nad pořízením nové kancelářské židle nebo křesla? Na trhu je k sehnání velké množství židlí a křesel v různých cenových relacích, které se liší mnohými parametry. Pojďme se společně zaměřit na to, podle jakých kritérií novou kancelářskou židli vybrat a na co všechno si dát pozor. Pokud si vyberete správně, bude se vám pracovat pohodlně a uděláte něco i pro své zdraví.
Rozdíl mezi kancelářskou židlí a křeslem
Věděli jste, že existuje rozdíl mezi kancelářskými křesly a židlemi? Často se tyto dva rozdílné výrobky zaměňují, protože stále častěji přejímá jeden některé funkce od toho jiného. Jednoduchým rozlišovacím prvkem je způsob ukotvení područek.
Pokud jsou područky spojeny jen s podsedákem, jde o židli, pokud s podsedákem i opěrákem, pak půjde o židli. Kancelářská křesla bývají zpravidla levnější než židle, mají jen základní funkce a mnohdy zcela postrádají možnost polohování. Hodí se tak spíše pro krátkodobé sezení než pro několikahodinovou práci u stolu.
Příklad klasické kancelářské židle.
Hlavní kritéria při výběru kancelářské židle
Pokud vybíráte kancelářskou židli, je důležité ji vybrat podle svých proporcí. Každý má trochu jinou stavbu těla, a tak neexistuje jedna židle, která by seděla všem. Proto je velmi důležitá polohovatelnost – čím víc možností úpravy posedu konkrétní židle nabízí, tím je větší pravděpodobnost, že si ji nastavíte přesně podle svých potřeb. Pokud se vrhnete do výběru nové kancelářské židle, zaměřte se především na tyto parametry:
Nosnost kancelářské židle
Je velký rozdíl, jestli bude na židli sedávat šedesátikilová slečna, nebo velký metrákový chlap. Kancelářské křeslo či židli musíte vybírat podle své tělesné stavby. Samozřejmě platí, že čím těžší osoba, tím musí být bytelnější konstrukce a tedy i vyšší nosnost. Nejlevnější kancelářské židle mají nosnost obvykle jen do 100 kg, což nemusí být dostatečné. Počítejte i s určitou rezervou. Na trhu narazíte i na velmi kvalitní modely s nosností blížící se k hranici 200 kg.
Jak správně sedět na kancelářské židli.
Rozměry kancelářské židle
Pokud navštívíte obchod s nábytkem, hned si všimnete, že kancelářské židle a křesla se vyrábí v různých velikostech. Pokud nejste omezení co se okolního prostoru týče, klidně pořiďte i velké křeslo s vysokým opěrákem, masivními područkami a širokým podsedákem. Na malých kancelářských židlích se jen těžko dosáhne optimálního posedu, proto nejsou vhodné pro každodenní používání. Důležitá je výška a šířka židle, ale také hloubka podsedáku. Nejlepší je, pokud jsou všechny tři parametry variabilní a nastavitelné.
Výběr podle typu mechaniky
Výrobci kancelářských křesel a židlí představují nové metody nastavení a houpání, díky kterým je práci v křesle opravdu pohodlná. Nejlevnější kancelářská křesla mají pevnou mechaniku, která neumožňuje žádné polohování ani nastavení. Takové židle nemůžeme doporučit, hodí se jen pro krátkodobé používání během dne.
U levnějších křesel se často setkáte s kloubovou mechanikou, která umožňuje nastavení výšky, hloubky i sklonu opěradla. Nastavení se provádí pomocí šroubu. Kancelářské židle mají často i houpací mechanismus, které však zejména u levných modelů může způsobit brzké opotřebení a zničení křesla.
Pokud toužíte po houpacím kancelářském křesle, raději investujte nějakou korunu navíc a pořiďte si kvalitní výrobek. Moderní kancelářské židle pak mají nainstalovanou synchronní mechaniku, která zajistí kopírování pohybů zad společně s naklápěním sedáku. Z hlediska zdraví je tak právě tento typ ideální volbou.
Než si novou kancelářskou židli zakoupíte, vždy si ji vyzkoušejte. Srovnejte několik modelů a vyberte si tu nejpohodlnější. Pokud vyberete židli s pevnou konstrukcí a různými možnostmi nastavení polohy, vydrží vám spoustu let. Při práci se vám bude dobře sedět a možná vás i přestane trápit bolest zad.
Diskuse k článku