Jak vybrat dveře do sprchového koutu
Pokud si zařizujete novou koupelnu se sprchovým koutem, nepodceňte žádnou z jeho konstrukčních částí. Sprchový kout se stane dominantou místnosti, na jeho designu a umístění si proto dejte záležet. Co při pohledu na něj uvidíte jako první? Jsou to právě dveře, které oddělují prostor pro sprchování od zbytku koupelny. Pryč jsou doby, kdy se ve velké míře používaly závěsy. Neměly vysokou estetickou hodnotu, navíc neudržely vodu ve vymezeném prostoru. Na trhu narazíte na velké množství typů dveří do sprchového koutu. Pojďme si je blíže představit.
Sprchový kout s vaničkou, nebo bez vaničky?
Než se pustíte do výběru samotných dveří, promyslete si, jak váš sprchový kout bude vlastně vypadat. Od toho se odvíjí i výběr konstrukce dveří a způsobu otevírání. Sprchové kouty se standardně dělí na vaničkové a bezvaničkové, tedy tzv. walk-in sprchy. Vaničky sprchových koutů jsou praktické a snadno se udržují, na druhé straně ztěžují přístupnost do sprchy kvůli vyvýšení, navíc narušují celistvý vzhled koupelny.
Právě proto se v moderních koupelnách stále častěji upřednostňují sprchové kouty bez vaničky. Jsou přímo propojené se zbylými částmi místnosti včetně podlahy. Odtok vody je zajištěn podlahovým žlabem, který je k dispozici v různých dekorech a navazuje na jednotný design koupelny. Podle slov Václava Oslzlého z produktového oddělení břeclavské společnosti Alcaplast, která se na výrobu podlahových žlabů specializuje, je o bezvaničkové sprchové kouty se žlaby stále větší zájem. „Zákazníci oceňují funkčnost a moderní vzhled žlabů. Kromě standardních typů s ocelovým perforovaným roštem si mohou vybrat i modely pro plný rošt či pro vložení dlažby.“
Podlahové žlaby lze navíc použít jak u novostaveb, tak rekonstrukcí. „K dispozici jsou také podlahové žlaby s nízkou stavební výškou, které jsou vhodné zejména pro rekonstrukce domů, kde je profil betonové vrstvy podlahy úzký,“ dodává Václav Oslzlý.
Dělení sprchových dveří podle typu konstrukce
Skutečnost, jestli se rozhodnete pro sprchový kout s vaničkou, nebo bez vaničky, má velký vliv i na výběr sprchových dveří. Proto jsme rozdělení na vaničkové a bezvaničkové typy věnovali více pozornosti. Vraťme se však zpátky k výběru sprchových dveří. Na trhu je k dispozici hned několik typů, které se liší svou konstrukcí a způsobem otevírání.
Pivotové dveře
Pivotové dveře sprchových koutů jsou zavěšené na otočných pantech, takže se otevírají do prostoru. Kvůli tomu jsou ideální volbou především do rozměrných koupelen, kde si můžete takový způsob otevírání dovolit. Pivotové dveře do sprchových koutů se snadno udržují i používají. Existují jak v jednokřídlém, tak dvoukřídlém provedení. Po otevření dveří však bude voda stékat na podlahu, takže si dejte pozor na kluzké louže. Tento problém vyřešíte pořízením modelu s otevíráním v obou směrech, takže při výstupu ze sprchy potáhnete dveře směrem k sobě a vyhnete se stékání vody na podlahu.
Posuvné dveře
Vyhledávaným typem dveří do sprchových koutů jsou posuvné. Jejich hlavní výhoda spočívá právě v prostorové nenáročnosti, takže se hodí i do velmi malých koupelen. Posuvné dveře se snadno používají, posun by měl být hladký a možný i pomocí jediné ruky. Posuvné dveře jsou na trhu v různých provedeních a cenových hladinách. Při výběru se zaměřte zejména na materiál pojízdných koleček a jejich velikost. Plynulost chodu si ideálně vyzkoušejte přímo v obchodě. Kolečka by měla být dostatečně velká a ložisková.
Zalamovací dveře
V malých koupelnách se setkáte také se zalamovacím typem dveří, které se dají složit a v rohu sprchy nezaberou téměř žádné místo. Dveře můžete zalomit dovnitř, takže voda nebude stékat do prostoru koupelny, ale do sprchového koutu. Tento typ dveří se hojně používal u klasických plastových koutů, postupně se ale díky svému nadčasovému designu vrací i do bezvaničkových koupelen s podlahovým žlabem. Počítejte však s vyššími nároky na údržbu. Zalamovací dveře by neměly být složené dlouhodobě, neměly by totiž možnost dostatečně proschnout. To by se brzy projevilo výskytem plísní.
Zaměřte se na výplně dveří
Kromě konstrukce otevírání se při výběru dveří do sprchového koutu zaměřte také na výplň. Podle použitého materiálu se dělí na plastové a skleněné. Plastové výplně dveří jsou levnější, navíc jsou odolné vůči usazování vodního kamene, na druhé straně neoslní svým vzhledem. Skleněné výplně působí mnohem luxusněji, vždy však hrozí riziko rozbití, a tedy i poranění.
Proto vybírejte jen dveře vyrobené z kvalitního bezpečnostního skla o minimální tloušťce 0,6 cm. Na skleněných výplních se také rychle usazuje vodní kámen, proto bývají ošetřeny speciální povrchovou úpravou, která odpuzuje vodu. Dveře se dodávají jak v čirém, tak matném provedení, oblíbené jsou kombinace či různé vzory.
Dveře jsou obvykle usazeny v rámu
Dveře sprchových koutů se standardně usazují do rámu, který musí být pevný a odolný. Vyhýbejte se levným plastovým profilům, jejichž životnost není nijak závratná, navíc v luxusní koupelně nevypadají nejlépe. Ideální volbou jsou tenké hliníkové rámy, případně rámy s pochromovaným povrchem, které se skvěle doplňují s podlahovými žlaby s perforovanými rošty.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ dveří do sprchového koutu, přihlédněte k celkovému designu koupelny. Vždy upřednostňujte kvalitní hliníkové či ocelové konstrukce před plastovými. Luxusně vypadají a zaručí vám bezproblémovou funkčnost a dlouhodobou životnost.
Diskuse k článku