Jak správně sušit ovoce v sušičce – základní postup a časté chyby
Máte rádi sušené ovoce? Je plné vitamínů, skvěle chutná a můžete jej pojídat kdykoliv v průběhu roku. Sušené ovoce z obchodů ale není nejlevnější. Pokud si pořídíte domácí sušičku na ovoce, budete si moci připravit směsi sušeného ovoce dle uvážení. Pořizovací cena moderních sušiček se pohybuje pod hranicí dvou tisíc korun, nezaberou příliš místa a jejich obsluha je jednoduchá. Hodí se pro domácí výrobu křížal i jiných druhů ovoce. Při sušení se však často dělají chyby, které zhoršují kvalitu výsledného produktu. Pojďme si popsat základní postup a časté chyby.
Výběr zdravého ovoce je důležitý
Než se pustíte do sušené ovoce v sušičce, musíte vybrat vhodné druhy. V sušičce můžete sušit spoustu druhů, tomu se budeme věnovat v druhé části článku. Co je však zásadní, je výběr ovoce. Rozhodně neplatí, že sušička je poslední záchranou nezpracovaného ovoce.
Naopak, plody k sušení byste měli velmi pečlivě vybírat. Sušte jen čerstvé, zralé a zdravé ovoce. Pokud se na ovoci vyskytuje plíseň nebo jiná choroba, nesušte jej. Některé druhy ovoce můžete sušit i přezrálé, dokonce je to žádoucí. Banány, meruňky či švestky pak budou obsahovat více cukru a po usušení budou sladší.
Sušené banány jsou opravdová delikatesa.
Co dělat, aby ovoce po nakrájení nezhnědlo
Jablka, hrušky a další druhy ovoce mají tendenci po rozkrojení hnědnout. Chcete-li mít sušené ovoce bílé, jak znáte z obchodů, musíte provést jednoduché opatření. Jakmile nakrájíte ovoce na požadované kousky, ponořte je na 3 až 6 minut do vody s octem nebo kyselinou citronovou. Proces hnědnutí se pak zastaví. Ovoce okapejte a naskládejte do síta sušičky. Jablka ani hrušky během sušení nezhnědnou. Na 1 litr vody postačí polévková lžíce octa nebo šťáva z jednoho citronu.
Ovoce nakrájejte na stejně velké plátky či kousky
Pokud chcete, aby se ovoce v sušičce sušilo rovnoměrně, musíte mít všechny plátky či kousky stejně velké. Na sítu sušte vždy jen jeden druh ovoce, každý totiž vyžaduje jinou dobu sušení. Hrozny se suší celé, v takovém případě je dobré vybrat vždy stejně velké bobule a ty menší naskládat na samostatné síto. Jablka se krájí na 5 mm plátky či kroužky, banány jen na 3 mm, ananas může být tlustší – klidně i 1 cm. S tloušťkou ovoce experimentujte, v průběhu pravidelného sušení sami odhadnete nejlepší rozměry plátků či kousků.
Sušený ananas
Naplňte sušičku ovoce a nastavte ideální teplotu a čas sušení
Na trhu existují sušičky na ovoce v různých cenových hladinách, jsou různě výkonné a určené pro odlišné množství ovoce. Postup použití je ale v podstatě vždy stejný. Sušička na ovoce obsahuje síta, na která se kousky a plátky ovoce skládají. Pokládejte vždy kousek vedle kousku tak, aby se vzájemně nepřekrývaly a měli mezi sebou alespoň minimální prostor. Pak stačí jen síto správně vložit do sušičky a nastavit vhodnou teplotu a dobu sušení.
Ovoce by se mělo sušit ideálně při teplotě od 50 do 55 °C. Každá sušička je vybavena termostatem a udržuje konstantní teplotu. Stačí ji tak jednou nastavit a o nic dalšího se nestarat. Doba sušení se pak odvíjí na nastavené teplotě a na konkrétním druhu ovoce, pohybuje se od čtyř (např. houby) až do 25 hodin (např. hrozny). Čím šťavnatější, tím delší dobu se bude sušit. Správně usušené ovoce by mělo být měkké a ohebné, přesušené ovoce bude praskat. Na druhé straně se po rozkrojení kousku ovoce nesmí objevit voda. Tak poznáte, že je sušení u konce.
Sušení ovoce v sušičce je snadné, příprava vám nezabere příliš času. Důležité je jen dodržet základní pravidla a nesušit příliš tlusté plátky či kousky ovoce. V pokračování článku se zaměříme na to, co všechno lze v sušičce sušit a při jakých teplotách a optimálních časech.
Diskuse k článku