Jak si doma vymalovat snadno a s co nejlepším výsledkem?
Malování místností v bytě či domě přináší spoustu starostí. Od prvotního výběru barvy až k samotnému procesu výmalby. Pokud však jste již ve fázi, že máte připraveny štětce, válečky a barva je v odstínu, jaký jste si představovali, můžete se pustit do díla. A tento článek vám s ním pomůže, abyste s výsledkem byli co nejvíce spokojeni.
Začít malování je vhodné ve chvíli, kdy máte nábytek pečlivě překrytý fólií či novinami, aby nedošlo k jeho potřísnění barvou. Jestliže je ho i tak v místnosti moc a překáží, dejte si tu práci a vystěhujte ho do vedlejších místností. Odměnou za tuto snahu vám bude malování, co půjde od ruky, protože ho nebude rušit nutnost přeskakovat a překračovat přítomné kousky vybavení.
Malování místnosti začínejte zásadně od stropu
Plocha, kterou byste měli malování místnosti začít, je strop. Postupně na něj nanášejte nátěry široké přibližně jeden metr, a to ve směru dopadajícího světla, což je obvykle od okna ke dveřím. Vyvarujete se tak vzniku nevzhledných šmouh, které dokážou pokazit dobrý pocit z odvedené práce. Celkově byste stropu měli věnovat minimálně dvě vrstvy nátěru, přičemž druhá aplikace by měla po té první následovat po několika hodinách (přesné údaje naleznete na obalu konkrétní barvy), až nanesená barva důkladně zaschne, poté můžete v malování pokračovat.
„Nejste-li si jisti odstínem, naneste namíchanou barvu v malém množství na nejméně viditelné místo a počkejte do uschnutí."
Co vrstva, to jiná hustota
Už výše bylo zmíněno, že vrstvy nanášené barvy by měly být minimálně dvě. Avšak u první platí při malování pravidlo, že musí být ředěná více než ta následující, aby se lépe spojila s podkladem. Pro další vrstvu se tedy poté použije hustší barva, aby si zachovala své krycí vlastnosti a malování mělo svůj smysl.
Jakým směrem vést jednotlivé tahy?
Pro používání válečku i štětky platí určité zásady, díky kterým bude malba vypadat dobře a sníží se riziko vzniku nežádoucích stop.
Váleček:
- první vrstva může být nanášena nepravidelně – křížem krážem
- druhá vrstva musí být pravidelná a přesná – jednotlivé pruhy jsou kladeny s malými odstupy vedle sebe, poté natíráte šikmo po stěně a celý malování zakončujete tahy rovnoběžnými
Malířská štětka:
- od začátku je třeba pracovat pečlivě a přesně
- malování probíhá odshora směrem dolů, přičemž jednotlivé tahy je nutno střídat a v přibližném rozměru 10 cm u okrajů překrývat
Malování místnosti je u mnohých obávanou činností, protože někdy nemusí být výsledný efekt takový, jaký si ho představovali. Pokud se však budete držet doporučení, která jsou v tomto článku uvedena, riziko, že s konečným vzhledem nebudete spokojeni, snížíte na nejnižší možnou mez.
Zajímavé tipy:
- pokud štětku namočíte do vody na přibližně dvě až tři hodiny před akcí, bude se vám malovat lépe, protože štětka bude snadněji sát barvu
- nanášejte minimálně dvě vrstvy – první řidší, další hustší
- ještě před malbou stěn začněte s nátěrem hran, míst okolo oken, zásuvek a dalších, která jsou poněkud hůře přístupná
- přirozené světlo je velký pomocník, malujte pouze při něm
- váleček nořte do barvy zhruba do tří čtvrtin jeho celé šířky, poté ho otírejte o mřížku či o hranu nádoby
- ideální teplota pro malování se pohybuje mezi 15 až 25 °C
- v případě starých původních nátěrů, které se odlupují, použijte raději štětku než váleček
- pro malování menších míst okolo vypínačů, zásuvek atd. používejte plochý štětec
- pro dosáhnutí rovnoměrného efektu je možné použít stříkací zařízení
Diskuse k článku
JACOB