Jak se zbavit roztočů
Roztoči jsou tak drobní, že je pouhým okem nezachytíte. Avšak zdravotní komplikace, které dokážou způsobit, mohou mít velké a nepříjemné následky. Vyplatí se proto věnovat čas i úsilí boji proti těmto nezvaným hostům, kteří se nachází ve spoustě domácností. Ukrývají se především v matracích, peřinách či na sedačkách a zbavit se jich úplně je víceméně nemožné. Co všechno tedy můžete udělat pro to, abyste jejich výskyt co nejvíce omezili?
Roztoč je stavbou těla podobný klíštěti. Okem ho však nelze pozorovat. Jsou-li vytvořeny ideální podmínky, kombinace tepla a vlhka, pak se velice rychle množí. Vznikají tak obrovské kolonie, které mohou být příčinou mnoha problémů.
Co roztoči způsobují?
Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, roztoči mohou způsobovat mnohé nepříjemné zdravotní problémy. Jedná se především o alergické projevy v podobě vyrážek, v konečném důsledku se mohou roztoči zasadit o rozvoj atopického ekzému. Dále jsou příčinou astmatu a jiných dýchacích komplikací. Pod velkým náporem alergenů, kterými roztoči (zejména jejich trus) jsou, pak může dojít k celkovému vytížení imunity a pocitům vyčerpanosti. Tyto alergeny se lehce šíří vzduchem, a tak jsou lidmi vdechovány. Dokážou se vázat na poměrně větší částice prachu, a tak se mnohem snadněji usazují na nábytku a v koberci.
Kde se roztoči nejčastěji vyskytují?
Roztočům se daří tam, kde je vlhko, teplo, tma a kde mají dostatek potravy, obdobně jako tomu je u molů. Tou jsou pro ně šupinky pokožky, nehtů a vlasů a další organické zbytky. Je tedy zřejmé, kde se jich nachází nejvíce – v posteli. Matrace, povlečení, deky, polštáře, to všechno tvoří příhodné zázemí. Mohou se usídlit i ve vyšším koberci, dále v sedacím nábytku nebo i v plyšových hračkách.
Spousta odborníků i laiků se pře o tom, zda se mohou roztoči v koberci udržet dlouhodobě. Pravdou je, že v běžném koberci s velmi krátkým vlasem jich asi moc nenajdete, u koberců s vysokým vlasem pak ano. V obou případech tak jako tak na koberci zůstává především trus, který je velice silným alergenem.
-
Proč je nejvíce roztočů právě v posteli?
Jak vyplývá z výše uvedených informací, roztoči se nejvíce vyskytují právě v matracích a lůžkovinách z toho důvodu, že tam mají ideální podmínky pro život. Mají v těchto místech dostatek potravy v podobě odloučených šupinek kůže, povětšinou zde není dostatek světla a také se v posteli pravidelně vytváří teplo i vlhko vznikající dýcháním a pocením. Tyto podmínky jsou oproti těm ve zbylých prostorách v bytě ty nejlepší. Vyhubit zde roztoče je proto nejproblematičtější. Nepomůže ani pravidelné luxování matrace. Roztoči se uvnitř drží v hloubce, kam síla běžného vysavače zkrátka nedosáhne. Netřeba ani zmiňovat, že dostat je pryč z polštářů a dek, to je možné pouze vypráním na vysokou teplotu, čímž se lůžkoviny rychleji opotřebovávají, navíc některé typy to ani neumožňují. Čím si tedy lze pomoci? Čtěte dále.
Úspěšný boj proti roztočům
Čím je tedy možné zamezit dalšímu množení roztočů? Především upravením podmínek v bytě tak, aby se u vás roztočům nedařilo. Pamatujte na to, že vlhkost by neměla přesáhnout 50 %. Prostory také zbytečně nepřetápějte, udržíte-li teploty pod 22 °C, pak roztočům taktéž znepříjemníte život. Ti také nesnesou mráz, nebo extrémní teplo nad 55 °C. V zimě proto můžete nechat byt jednorázově vymrazit. Pomůžete si také tím, když budete do bytu pouštět dostatek světla a budete větrat. Častější výměna lůžkovin a vyváření v prostředku s přídavkem dezinfekce je také vhodným postupem. U sedaček je to obtížnější. Běžně dostupné metody čištění nejsou dostatečně efektivní, a tak se vyplatí nechat nábytek ošetřit odbornou firmou. Na trhu je také k dostání sprej proti roztočům, který se obvykle aplikuje, nechá působit a pak se vysaje.
I když roztoče ve svém obydlí nevidíte, jsou jeho součástí. Budete-li ovšem dodržovat výše uvedená doporučení, určitě se dočkáte změn, které brzy pocítíte. Udržet v bytě optimální vlhkost není jednoduché, ale jde to. Více se dočtete v tomto článku. Tomuto tématu je vhodné věnovat pozornost nejen kvůli roztočům, protože vlhkost obecně je v domácnostech velkým problémem, který dokáže napáchat velké škody. Ovlivňuje nejen komfort bydlení, ale také stavbu. Vlhké zdivo podléhá procesům, z nichž mnohé jsou nevratné, a tak znatelně zkracují životnost budovy.
Zajímavé tipy:
- roztoče odpuzuje eukalyptový olej, používejte ho při stírání prachu
- prach vytírejte vlhkým hadrem
- po probuzení se nedoporučuje hned postel zastlat, ale vyvětrat ji
- pomoci může i čistička vzduchu
- k dostání jsou i speciální protiroztočové povlaky na polštáře a deky
- vyplatí se odstranit z ložnice koberce a další textilie
- věci, ve kterých se drží prach, je vhodné uchovávat pouze ve skříních a dalších uzavřených prostorech
- je-li to možné, je lepší mít ložnici v patře než v přízemí
Diskuse k článku
JACOB