Jak připravit krb na zimu a jak o něj pečovat
Už se nemůžete dočkat, až rozpálíte svůj krb a vytvoříte si příjemné teplo domova? Krby jsou oblíbeným druhem topení, protože kromě tepla vytváří i hezkou romantickou atmosféru. Než ale v krbu na začátku topné sezóny poprvé zatopíte, měli byste se postarat o důkladné čištění a krb pravidelně udržovat i během zimy. Máme pro vás několik tipů a rád, jak připravit krb na zimu a správně o něj pečovat.
Nezapomeňte na revizi
Možná jste to slyšeli už milionkrát, ale neodpustíme si nezmínit důležitost revizí. Pokud topíte na tuhá paliva, musíte zajistit kontrolu či revizi všech palivových cest. Nejdůležitější je postarat se o kontrolu a čištění komínů. Pokud je váš krb v provozu 6 a více měsíců v roků, musí se komín dle platných předpisů čistit 2krát ročně.
Krb před zimou vyčistěte
Krb by se měl důkladně vyčistit po skončení sezóny. Pokud jste na to zapomněli, budete to muset udělat teď. V čem spočívá důkladné čištění krbu? V první řadě je potřeba odstranit popel, uhlíky a další nečistoty, vymést popel a zprůchodnit průduchy, které mohou být zanesené. Krb vyčistěte od mastných sazí během několika desítek minut, počítejte ale s tím, že se během čištění udělá nepořádek kolem krbu. Proto si čištění jeho okolí nechejte až na závěr.
Čištění skleněných dvířek dá zabrat
Při čištění krbu před zahájením topné sezóny vám dá nejvíc zabrat čištění skleněných dvířek. Při spalování dřeva se sklo pořádně zanese a zamastí, bez speciálních čističů na sklo se špíny jen tak nezbavíte. Na trhu jsou k sehnání speciální chemické prostředky na čištění skel krbů. Podle našich zkušeností nejlépe fungují čisticí gely, které na rozdíl od tekutých čištičů neztékají ze skel. Pokud máte doma prostředek na čištění trouby, můžete použít i ten. Saze a mostnotu ze skla dobře odstraníte pomocí starých novin.
Krb čistěte každé 4 dny
Pečlivým vyčištěním krbu na začátku topné sezóny vaše práce nekončí. Pokud chcete, aby vám krb dlouho sloužil a při větší údržbě jste se zbytečně nenadřeli, měli byste krb pravidelně čistit každé 4 dny. Po maximálně 4 dnech byste měli nechat krb vychladnout, vybrat popel a vyčistit ohniště. Používejte krbové nářadí nebo investujte do vysavačů popela, se kterými bude čištění bezprašné. Vždy zkontrolujte, je-li popel zcela vychladlý i ve svém jádru, pak jej můžete vyhodit do popelnice nebo vysypat na zahradu.
Kvalita dřeva má vliv na míru znečištění krbu
Pokud chcete mít s čištěním krbu co nejméně starostí, dejte si záležet na výběru dřeva, které budete k vytápění používat. Nekvalitní či vlhké dřevo vám může krb pořádně znečistit. Totéž platí pro některé podpalovače krbů, které hodně kouří, zapáchají a v podstatě ihned zašpiní sklo dvířek.
Jaké dřevo pro vytápění v krbu používat? Musí být dostatečné proschlé. Čím tvrdší dřevo použijete, tím bude hořet déle a vytvoří méně popelu. Pro roztápění používejte kvalitní měkké dřevo, ideálně nasekané na tenké třísky. Postupně přidávejte vyschlé naštípané tvrdé dřevo, ideální je dub, buk, topol, ale i kaštan, bříza nebo lípa. Výběru vhodného dřeva na otop jsme se věnovali už v minulosti, proto si náš starší článek rozhodně přečtěte.
Pokud se postaráte o pravidelnou a pečlivou údržbu svého krbu, bude vám sloužit dlouho a dobře. Krbová kamna pravidelně vymetejte a pro topení používejte jen kvalitní proschlé dřevo, které bude krásně hořet.
Diskuse k článku