Jak pěstovat orchideje? Nic speciálního není třeba
Orchideje najdete snad už na každém parapetu. Jejich barevné květy, atypický vzhled i snadná péče je předurčují k tomu, aby se staly součástí každého interiéru. K dostání jsou odolné druhy, jež nevyžadují žádné výrazně specifické podmínky, drobné nuance u jednotlivých rodů ale přeci jen jsou.
Je nesmyslné přizpůsobovat podmínky v bytě rostlince orchideje. Vybírejte proto tak, aby se daný druh zabydlel bez problémů. Pokud už ale jste majiteli této krásky bez podrobnějších informací, rozhodně nevěšte hlavu a řiďte se následujícími radami.
Pěstování orchidejí není věda
Alfou a omegou úspěšného pěstování jsou tři faktory, na které je potřeba se zaměřit: světlo, teplota a zálivka. S vlhkostí si nemusíte lámat hlavu, šlechtěné druhy ji spíše nevyžadují. Jednou za čtrnáct dní je pak vhodné orchidejím dopřát zálivku s hnojivem.
Světlo, teplota a umístění
Druhy určené pro pěstování v domácích podmínkách vyžadují hodně světla ovšem ne úplně přímého – ideální je pro ně světlo rozptýlené. Menší problém může nastat v okamžiku, kdy do oken praží ostré jarní a letní slunce, které by mohlo listy orchidejí popálit. Nejvhodnějším místem jsou světlé zimní zahrady nebo okenní parapety se žaluziemi, jestliže takovou možnost nemáte, pak je třeba uměle dosvětlovat (existují speciální zářivky pro tyto účely).
- při nedostatku světla rostliny ztrácí barvu
- příliš mnoho světla zase znamená zbarvení listů do červena nebo žluta a opadávání
- ideální teplota se pohybuje mezi 20 – 30°C, teplomilné snesou teploty vyšší než 30°C, chladnomilným zase vyhovuje 15°C
Zálivka a vlhkost
Zálivku je potřeba přizpůsobit teplotě prostředí a provádět ji pravidelně. Nic nezkazíte tak, že orchidej postavíte jednou za týden na hodinu do nádoby s vodou, aby si natáhla potřebnou vlhkost a v průběhu týdne už jen rosíte. Ovšem pozor, aby se voda nedostala na květy, které by zčernaly. Nikdy také nenechávejte substrát přeschnout, protože pak se nasává voda mnohem hůře.
- hnojivo lze přidat do misky s vodou, případně použít postřikové hnojivo
- používejte speciální přípravky a směsi, které orchidejím prospívají
- v období vegetačního klidu přihnojování omezte
TIP: Možná marně toužíte po zimní zahradě, ale nemáte dostatek prostoru. To může alespoň z části nahradit větší vitrína, kde se dají orchideje pěstovat. Pro taková zařízení existuje mnoho doplňků: vlhkoměry, větráky pro zajištění pohybu vzduchu, dobré osvětlení s automatickým spínačem nebo automatické rosení a mlžení.
Diskuse k článku