Jak na správné a bezpečné umístění plynových zařízení
Každý rok se z médií dozvídáme smutné zprávy o tom, jak plynové spotřebiče způsobily vážné újmy na zdraví i majetku. Problém však není v samotných plynových kotlech a dalších zařízeních na plyn. Ten spočívá zejména v zanedbání pravidelné kontroly a nedodržení postupu správného a bezpečného umísťování plynových zařízení. Proto jsme se rozhodli zaměřit se na problematiku bezpečného provozu plynových spotřebičů a sepsali jsme pro vás ta nejdůležitější pravidla, která byste měli rozhodně dodržovat.
Plynové spotřebiče se dělí do 3 základních kategorií
Při umísťování plynového spotřebiče musíte vždy zohlednit, jakým způsobem je řešen přívod spalovacího vzduchu a odvod spalin. Podle normy ČSN EN 1749 se plynové spotřebiče rozdělují do tří základních kategorií, a to A, B a C. U plynových spotřebičů typu A se přiváděný vzduch i odcházející spaliny nachází ve stejném prostoru, kde je zařízení nainstalované. Patří sem například plynové sporáky.
Kategorie B je charakteristická tím, že se vzduch přivádí z prostoru, kde je spotřebič nainstalovaný, spaliny se pak odvádí ven. Do této kategorie patří plynové kotle s atmosférickými hořáky, plynová průtoková čerpadla nebo některé typy topidel. Do poslední kategorie C spadají moderní plynové spotřebiče, u kterých je přívod vzduchu i odvod spalin řešen externě. Ty jsou nejbezpečnější. Patří sem například závěsné plynové kotle s přívodem vzduchu a odvodem spalin na fasádu, turbokotle či podokenní topidla na plyn.
Plynové spotřebiče z kategorie B jsou nejrizikovější
Z hlediska bezpečnosti považujeme za nejrizikovější ta plynová zařízení, která spadají do kategorie B. Obvykle se jedná o starší plynové kotle, u kterých hrozí zvýšené riziko úniku spalin a s tím i související riziko otravy plynem. Pokud taková zařízení doma používáte, zaměřte se na profesionální a pravidelnou údržbu a dodržování intervalů kontrol a revizí.
Základem bezpečného umístění plynového kotle a jiného zařízení kategorie B je dostatečný přívod vzduchu. Množství vzduchu dodávaného do místnosti, ve kterém je spotřebič umístěný, musí odpovídat odvodu spalin. V opačném případě totiž může dojít k podtlaku a spaliny začnou pronikat do interiéru.
Pozor na koupelny s utěsněnými dveřmi
Pokud starší plynový spotřebič umístíte do koupelny, nezapomeňte na dostatečný přívod vzduchu. Největším bezpečnostní rizikem z hlediska umístění jsou koupelny, ve kterých jsou okna a dveře velmi dobře utěsněny. Do místnosti se tak nemůže dostat dostatečné množství vzduchu, a tak začne docházet k podtlaku a postupnému pronikání spalin do místnosti.
Proto je třeba umístění plynového spotřebiče prokonzultovat s odborníkem, který v případě potřeby doporučí dodatečné větrání pomocí dveřních průduchů, větracích štěrbin nebo klapek. Energetická náročnost se zvýší jen nepatrně a možná rizika se minimalizují.
Dejte přednost moderním plynovým zařízením
Základem prevence při používání plynových topidel, kotlů a dalších spotřebičů je pravidelná modernizace a samozřejmě i kontroly a revize. Pokud máte plynový kotel už více než 10 let, měli byste zvážit pořízení nového, který bude bezpečnější a úspornější. Dnes se upřednostňují zejména kondenzační plynové kotle, které zajistí úsporné, a především bezpečné vytápění rodinných domů i bytů.
Mezi přední české dodavatele kotlů patří společnost ENBRA, která nám důležitost pravidelné údržby potvrzuje. Doporučuje právě pořízení moderních kondenzačních plynových kotlů, které využívají přívod vzduchu i odvod spalin vně objektu, a to buď do komína, nebo přes stěnu přímo ven.
Umístění plynového spotřebiče konzultujte s odborníky
Montáž nového plynového kotle byste si měli předem dobře promyslet a veškeré možnosti realizace konzultovat s odborníky. Zkušená instalatérská a plynařská firma by vám měla zajistit nejen montáž a uvedení kotle do provozu, ale měla by vám sama doporučit nejvhodnější místo pro montáž. Umísťování plynových zařízení z hlediska bezpečnosti se řídí přísnými pravidly a normami, které se rozhodně nevyplatí podceňovat.
Ať už se rozhodnete pro pořízení jakéhokoliv zařízení, zjistěte si, do jaké kategorie spadá a jaká rizika jsou s ním spojená. Následně vyhledejte nejvhodnější místo pro montáž a poraďte se s odborníky, kteří vám s tím pomohou.
Diskuse k článku