Jak na sázení česneku? Počkejte na chladnější dny
Česnek je jedno ze základních koření, které krásně provoní nejen celou kuchyni, ale dodá tu správnou chuť vašemu pokrmu. Nejideálnějším obdobím pro sázení česneku je podzim, nejlépe byste měli počkat až do listopadu. Naučíme jak na správné sázení česneku na podzim.
Při sázení česneku je nejlepší listopad
U česneku platí, že čím později ho na podzim vysadíte, tím uděláte lépe. Proč? Pokud počkáte, až teplota půdy poklesne pod 9°C pojistíte si, že se vám česnek dobře zakoření a nezačne rašit ještě před chladnou zimou. Při vyšších teplotách totiž navíc hrozí hniloba a odumírání rostliny. Proto je pro sázení česneku v říjnu ještě moc brzy. Buďte trpěliví a vyčkejte do listopadu nebo prosince. Při sázení česneku ale více sledujte počasí. Dbát musíte i na to do, jaké půdy česnek sázíte. Nedoporučuje se sázet česnek na stejné místo v kratším intervalu, než jsou 4 roky.
Sázení česneku – příprava půdy
Sázet česnek byste měli na slunném místě. Pro česnek je nejlepší půda propustná, hluboká a spíše lehčí, písčitohlinitá. Záhon je potřeba důkladně odplevelit a zrýt, a to do hloubky alespoň 15 cm. Při sázení česneku si dávejte také pozor, jaká zelenina byla na místě zasazena. Vhodné je sázení česneku po okurkách, naopak nevhodné po cibuli či fazolích.
A jak se česnek správně sází? Při sázení česneku použijeme jen ty zdravé stroužky, které sázíme do hloubky 8-10 cm. Šířka mezi řádky by měla být alespoň 25 cm. Jednotlivé stroužky česneku sázíme po 8 cm od sebe.
Sázení česneku - nezapomínejte na moření česneku
Abychom si byli jistí, že budeme na jaře sklízet zdravou úrodu česneku, je potřeba česnek před sázením namořit, aby nám během vegetace nebo při skladování nehnil. K moření česneku se nejčastěji využívá přípravek Sulka. Česnek do mořidla namočte a nechte asi 20 minut. Poté je česnek připraven k sázení. Proti napadení česneku houbovou chorobou zvanou fusáriové vadnutí ochráníme česnek právě tím, že jej sázíme až na podzim, kdy je půda již dostatečně studená.
Česnek a jeho léčivé účinky
Česnek patří do každé zahrádky a kuchyně. Je totiž nejen výborným pomocníkem při přípravě pokrmů, ale působí také jako silné afrodiziakum. Česnek se využívá i jako prevence nejrůznějších onemocnění. Česnek například:
- posiluje imunitní systém
- pomáhá při chřipce a nachlazení
- snižuje krevní tlak
- ředí krev
- léčí kožní onemocnění
- chrání před cukrovkou
- zpomaluje stárnutí
- odstraňuje bolest zubů
- snižuje hladinu cholesterolu
Látka obsažená v česneku, alicin, má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Vědci před několika lety přišli i na to, že česnek ničí rakovinotvorné buňky. Proto se sázením vlastního česneku neváhejte. Určitě se vám bude hodit nejen v kuchyni.
Diskuse k článku