Jak funguje konsolidace půjček a jaké přináší výhody
Půjčka na auto, pračka na splátky, kontokorent na nule. Může se stát, že si v průběhu několika let vyřídíme z různých důvodů hned několik půjček a postupně se v nich začínáme ztrácet. Lhůty splatnosti se liší, úroky jsou vysoké a zbytečně zatěžují rodinný rozpočet. V takovém případě bývá výhodné rozhodnout se po konsolidaci půjček, díky které se všechny úvěry spojí do jednoho, takže se ve splátkovém kalendáři neztratíte. Navíc ušetříte, protože sloučení více půjček do jedné znamená ve většině případů i úsporu na poplatcích i úrocích.
Co je to konsolidace půjček
Co si pod pojmem konsolidace půjček vlastně představit? Jedná se o službu, kterou nabízí většina bankovních i nebankovních finančních společností. Princip konsolidace spočívá v tom, že se všechny stávající úvěry spojí do jednoho. V praxi to funguje tak, že společnost, která konsolidaci nabízí, za vás předčasně splatí všechny úvěry včetně poplatků, následně vám připraví vlastní produkt, jehož výše odpovídá součtu všech předchozích úvěrů. Budete tak splácet jen jednu vyšší částku. Po spojení úvěrů získáte velmi často nižší úrok, takže se klientům ve většině případů vyplatí.
Rozdíl mezi konsolidací a refinancováním
Než navštívíte pobočku banky, měli byste znát rozdíl mezi konsolidací půjček a refinancováním. Jedná se o podobné produkty, ale liší se především v rozsahu poskytovaných služeb. Konsolidace totiž znamená spojení více úvěru do jednoho. Refinancování pak slouží ke změně jednoho jediného úvěru, obvykle se provádí za účelem získání lepších podmínek.
Pokud jste si v minulosti půjčili u bankovní či nebankovní společnosti peníze a máte pocit, že se jedná o nevýhodný produkt, požádejte konkurenci o refinancování. Předchozí závazky za vás vyřeší a připraví vám nový produkt, který pro vás bude výhodnější.
Máte větší počet úvěrů a chcete je spojit do jednoho? Rozhodněte se pro konsolidaci půjček. Máte-li jen jeden úvěr, který je z vašeho pohledu nevýhodný a příliš drahý, navštivte banku za účelem refinancování půjčky.
Jaké jsou výhody konsolidace půjček
O konsolidaci půjček je dle statistik bankovních i nebankovních společností stále větší zájem. Konsolidace totiž přináší řadu výhod. Patří mezi ně zejména snadnější správa všech finančních závazků. Kontrolovat a splácet jeden jediný úvěr je zkrátka mnohem snazší než se starat třeba i o 5 a více úvěrů. Konsolidace půjčky však přináší i finanční úsporu. Nebudete totiž muset platit poplatky různým společnostem, za vše zaplatíte jen jednou.
Konsolidace půjček je vhodná i pro ty, kteří splácení stávajících úvěrů vzhledem k jejich výši nezvládají. Po konsolidaci dojde k prodloužení termínu splatnosti, nový úvěr si můžete rozdělit do většího počtu splátek a snížit zatížení rodinného rozpočtu. Při vyřizování konsolidace se o vše postarají sami zprostředkovatelé. Splacení předchozích závazků, zjištění smluvních podmínek a další časově náročné kroky provedou za vás.
Konsolidace půjček se nevyplatí každému
Samozřejmě je na místě říci, že i přes veškeré výhody této služby se konsolidace půjček nemusí vyplatit každému. Pokud máte úvěr, za jehož předčasné splacení zaplatíte velmi vysoké poplatky, může být výsledná suma po konsolidaci neúměrně vysoká. Než tak o konsolidaci požádáte, měli byste si sami zjistit podmínky stávajících úvěrů, a především podmínky předčasného splacení, abyste nebyli překvapeni vysokou částkou za nový úvěr po konsolidaci. V takovém případě může být výhodnější zůstat u původního nevýhodného produktu a do konsolidace jej nezahrnovat.
Sjednoťte půjčky různých typů
Mnozí si myslí, že konsolidace úvěrů je určena jen pro spojení několika klasických půjček do jedné. Ve skutečnosti je však možné spojit i několik různých produktů, kromě spotřebitelských úvěrů třeba i nákup na splátky, kontokorent, čerpání kreditních karet, leasing, nebankovní úvěry a mnohé další. Především v případě čerpání kontokorentu či kreditních karet, kde jsou úroky opravdu vysoké, je konsolidace na místě.
Pokud váš rodinný rozpočet zatěžuje hned několik různých úvěrů, je na místě popřemýšlet nad jejich konsolidací. Nezapomeňte si přečíst další články, ve kterých se problematice půjček a financování také věnujeme:
Diskuse k článku