Harmonizujte své bydlení díky Feng Shui
Způsobů, jak obydlí vybavit tak, aby v něm bylo příjemně, existuje celá řada. Můžete si na pomoc přizvat odborníky, nebo se inspirovat v katalozích a časopisech. Čínské umění Feng Shui (Feng Šuej) se však opírá o principy vzájemného působení energií kolujících mezi okolím, nemovitostmi a lidmi. Feng Shui pomáhá, aby život plynul nerušeně a bez problémů.
Cílem Feng Shui při zařizování bytu či domu je analyzovat dané prostory tak, aby bylo možné je uzpůsobit a uspořádat na základě vědomých i nevědomých potřeb člověka či lidí, kteří v nich žijí. Znamená to tedy, že ve výsledku je možné díky Feng Shui kombinovat barvy, materiály, tvary a dispozice prostředí tak, aby byly opravdovým zázemím pro uvolnění a klid, za kterým se lidé každý den vrací do svého domova a jenž je dílem nerušeného plynutí primární energie qi (čchi).
Energie, to je život
Energie, o které je psáno v úvodu, je v rámci Feng Shui chápána jako plynoucí život ve hmotných i nehmotných věcech - hnací motor všech skutků. Pokud jsou této energii kladeny překážky, projeví se to v menší či větší míře negativním způsobem. Feng Shui proto s domem nebo bytem pracuje jako s energií, kterou je třeba harmonizovat se všemi ostatními. Pilíře celého umění utváří polarita jin a jang, čínská astrologie a základních pět elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda).
Feng Shui může problémy řešit či jim předcházet
Pokud chcete bydlet dle Feng Shui, můžete do jeho tajů proniknout dlouhodobým studiem, nebo na pomoc přizvat designéry a profesionály, kteří se jím už nějakou tu dobu zabývají. Vždy však hledejte reference, jinak můžete narazit na člověka, který se o umění dočetl na internetu a snaží se své nabyté informace zpeněžit, aniž by zákonitosti opravdu pochopil a mohl je tak přenést na přání a potřeby domácnosti, jejíž členové chtějí žít dle Feng Shui.
Podívejme se nyní společně na vybrané zásady harmonického bydlení, které vám dají nahlédnout do zlomku obecných metod pro ložnici, kuchyň a obývací pokoj, s nimiž Feng Shui pracuje.
Kuchyně:
- celkový povrch kuchyně ovlivňuje, jak hladce bude proudit energie qi (čchi), pomohou přírodní materiály
- lesklé a tvrdé materiály tok energie zrychlují, oproti tomu měkčí typy stojí za pocitem útulnosti
- světlé a pastelové barvy uvolňují, stejně jako kulatý nebo oválný stůl
- červené květiny na stole upevní zdraví
- vylitá voda musí být co nejdříve uklizena, utváří se v ní negativní energie
Ložnice:
- nesmí mít více než jedny dveře, které navíc nesmí být umístěny oproti schodišti či vchodu
- nevhodné je umístění postele pod zkosený strop (podkrovní ložnice)
- místnost by měla být pravidelného tvaru
- postel se doporučuje dřevěná
- studené osvětlení ze zářivek je na škodu
Obývací pokoj:
- před zařizováním je třeba promyslet, zda chcete, aby místnost byla uklidňující či podněcující
- uklidnění pomáhají navodit vlny, tahy štětcem, otisky vytvořené houbou či válečkem
- podněcující je tisk, kruhy, pásy a opakované motivy
- dlouhé závěsy navozují pocit klidu, musí být z přírodní tkaniny, aby bylo podpořeno proudění energie qi (čchi)
Diskuse k článku