Žhnoucí zázrak – dřevěné brikety
Pohled do ohně je strhující a magický. Umocněte relaxaci u sklenice vína, aniž byste si museli navlékat ponožky navíc. Jak toho docílit? Vyzkoušejte topení dřevěnými briketami.
Plusy briket
Spousta lidí spekuluje nad výhodami, které dřevěné brikety bezesporu mají. Těmi hlavními jsou skladnost a výhřevnost. Tu lze vysvětlit jednoduchým srovnáním – jedna briketa vyprodukuje až čtyřikrát více energie než stejně velké poleno dřeva. A to už je rozdíl. Brikety do krbu řadíme mezi všestranná topiva, a tudíž se dají použít ve většině topných zařízeních na pevná paliva. Oceníte také nízký podíl vody, popelovin a dlouhou dobu hoření. Užijete si tak daleko více teplíčka.
Brikety – dřevěný poklad
Dřevěné brikety se vyrábí slisováním dřevních zbytků, které tvoří až třetinu produkce při zpracování dřeva na pilách. Jak se v nich ale vyznat? Obecně se dají rozdělit na dva základní druhy. A to na brikety dřevěné a kůrové.
Kůrovky jsou charakteristické tmavě hnědou barvou, silným slisováním, maximální dobou hoření a žhnutí. Kůrové brikety vydrží sálat i dvakrát déle než ty dřevěné. Skvělé jsou na topení v noci nebo k udržení konstantní pokojové teploty přes den. To je pro teplomily skvělá zpráva.
Bukové brikety, jak už název napovídá, se vyrábí z čisté piliny bukového dřeva bez přídavku lepidel či pojiv. Populární jsou i brikety z mixu dřevin dub/buk nebo brikety čistě dubové.
Ekobrikety
V dnešní náročné době nesmíme zapomínat na matku přírodu. Topení pomocí ekobriket je pro ni mnohem snesitelnější než využívání jiných paliv, které ji zatěžují. Bavíme se o ekologickém topení – brikety nezvyšují podíl skleníkových plynů. Navíc popel z ekobriket je vzácným a účinným hnojivem. Přidejte popel do kompostu a tím vytvoříte směs, která je srovnatelná s nejlepšími minerálními hnojivy.
Není poleno jako poleno
Brikety do krbu mají i svůj estetický význam. S malou nadsázkou se dá říct, že jsou napodobeninou dřevěných polen, proto působí hezky a přirozeně. Vyskládejte je do prostoru pod krbem nebo vedle kamen. Vytvoří vám krásné zátiší a vy se budete mít na co koukat.
Při samotném topení je kombinujte s palivovým dřívím a vytvořte si tak svůj scénář vytápění obydlí. „Aby vydržely být dřevěné brikety kompaktní, měli by hořet nízkým plamínkem, bez přívodu vzduchu”, dodává pan Filípek, odborník z firmy Optimtop, který se prodejem briket zabývá již osm let. Vyhřejte svůj dům jednoduše a spolehlivě.
Diskuse k článku