Zeolitové substráty a substrát Keramzit pro hydroponii
Moderní pěstování rostlin bez hlíny dovolují speciální nádoby, které se naplní buď zeolitovým nebo keramzitovým substrátem. Jaký je mezi nimi rozdíl nebo jaké materiály se používají pro jejich výrobu či jaké nádoby se používají pro hydroponické pěstování, se dozvíte v následujícím článku.
Značkové substráty Seramis se používají pro pěstování rostlin bez hlíny
Rostliny získávají všechny živiny z látkové výměny mezi kořeny a vodním roztokem, který přebírá látky z půdy. Pěstování rostlin v živném roztoku jim poskytne dostatek živin pro růst. Seramis je porézní substrát, který je teplotně expandován z westerwaldského jílu. Porézní hmota velmi dobře saje tekutinu a umožňuje dobrý přístup kyslíku ke kořenům. Rostliny tedy nezahnívají a jsou také méně náchylné k nemocem. Při zalévání ale musíte myslet na to, že by kořeny neměly být stále ponořeny do vody. Rostlinu tedy zalévejte v pravidelných intervalech a mezitím ji nechejte vsáknout téměř veškerou vlhkost.
Zeolitové substráty díky svému složení pomáhají rostlinám s růstem
Drobné bělavé kamínky vytvoří díky své struktuře vhodné podmínky pro růst rostlin. Tyto hlinitokřemičité minerály mají tzv. mikroporézní strukturu, což znamená, že jsou schopny do sebe nasáknout živnou tekutinu pro rostliny. Nejčastěji se vyskytují v sopečných horninách společně se sopečnými tufy, tedy horninami vzniklými ze sopečného popela. Tyto horniny se používají jako substrát právě díky schopnosti zadržovat vodu, chemické i fyzikální stálosti bez obsahu škodlivých látek a recyklovatelnosti. Jejich krystalická mřížka napomáhá kapilárnímu jevu, a proto získávají zasazené rostliny dostatek vláhy. Čistě minerální substráty jsou vhodné pro zakládání velkých záhonů a výsadbu stromů do interiéru i pro pěstování běžných pokojových rostlin.
Malé hnědé kuličky jsou známé pod názvem substrát keramzit neboli Hydroton
I pro domácí pěstování pokojových rostlin můžeme zvolit pěstování v hydroponickém substrátu keramzit. Místo obyčejné hlíny v květináči budete mít drobné kuličky různých barev podle vlastního přání. Keramzit není jenom otázkou výživy a zavlažování, ale také záležitostí designu, jelikož se vyrábí v různých odstínech od bílé až po červenohnědou barvu. Velikost jednotlivých zrn se volí podle vzrůstu rostliny. Menší pokojová květena má jemnější kořenový systém a potřebuje keramzit o velikosti mezi 4 a 8 milimetry. Silnější a větší rostlina naopak ke svému ukotvení vyžadují keremzit o velikosti 8 až 16 milimetrů.
Alternativu představuje rozdrcený keramzit s názvem Ökostrat
Keramzit či zeolit se používají pro interiérové pěstování rostlin ve vodním hydroponickém prostředí. Ökostrat se však využívá k pěstování v tzv. polohydroponii. Ze samotného názvu vyplývá, že rostlina musí být částečně v půdě a částečně se k ní přidává porézní substrát rozdrceného keramzitu. I tento typ substrátu je vhodný pro interiérové a květináčové pěstování rostlin. Ökostrat se používá jako substrát pro střešní zahrady nebo ho lze užít místo mulčovací vrstvy bránící odparu vody.
Výhody hydroponických substrátů:
- neobsahují škůdce, choroby nebo klíčící semena plevelů, což usnadňuje pěstování
- stálá odolnost vůči povětrnostním vlivům a počasí, včetně mrazů
- nerozkládají se a vydrží tedy dlouhá léta v nezměněné podobě
- jsou lehčí než láva, štěrk nebo jiné podobné materiály
- současně tvoří drenážní, filtrační i vegetační vrstvu
- umožňují výměnu vzduchu mezi kořeny a substrátem, díky čemuž rostliny lépe prospívají
Jmenované výhody představují hned několik důvodů, proč se věnovat hydroponickému pěstování. Pokud se rozhodnete pro tento typ, můžete kontaktovat odborníky ze společnosti Matouš Hydroponie s. r. o., kteří poskytnou odborné rady a případně navrhnou konkrétní řešení osázení zeleně pro daný interiér. Jejich specializací jsou především hotely, konferenční místnosti, nemocnice nebo nákupní centra, avšak doplnění domácích prostor není problémem.
Moderní živé zelené stěny nebo vertikální zahrada
Malý kousek zeleného pralesa přímo na zdi, který bují živými barvami a voní přírodou, si můžete pořídit na míru do svého interiéru. Díky kvalitním materiálům a originálnímu technickému řešení, které pochází z Francie, lze zelenou stěnu vytvořit v jakémkoliv prostoru, a to včetně odpovídajících teplotních a světelných podmínek. Případný nedostatek světla nahradí vkusné moderní designové lampy. Péče o vertikální stěnu je snadná, pokud rostliny dobře prospívají, je třeba pouze kontrolovat jejich růst, dbát na pravidelný přísun živného roztoku. Veškerou péči můžete přenechat odborným pracovníkům společnosti Matouš Hydroponie s.r.o., kteří se postarají o zdravý růst všech rostlin.
Zelená stěna či květinové aranžmá v truhlících promění jakoukoliv místnost v nevšední a luxusní prostor, ve kterém se příchozí budou cítit příjemně a uvolněně.
Diskuse k článku
Martin