Zařiďte si vydatný, kvalitní a zdravý spánek
Základ pro dobrý a úspěšný den je potřeba položit už v noci. Dostatek kvalitního spánku potřebuje každý, i když si to mnozí nepřipouští. S jeho nedostatkem jdou ruku v ruce zdravotní komplikace, zprvu nenápadné, jež však později přerůstají o větších problémů. Dostatek odpočinku pak ale poznáte taktéž jednoduše – na svěžím vzhledu, dobré náladě a celkové kondici.
Spíše než o množství nebo délku spánku se na našem portálu zajímat o to, jak k němu vytvořit co nejlepší podmínky. Příjemné prostředí je totiž důležitým aspektem, který možná dodá chybějící kousek mozaiky dokonalého spánku.
Orientace a umístění ložnice
Umístění ložnice by nemělo být náhodné. Místo vyberte to nejklidnější, kam nedoléhá ruch ulice, ani běžného provozu domu. Ne vždy je to možné, hlavně u bytů, ale je potřeba pro to udělat maximum.
Známou poučkou je směrování oken ložnice -ideálně směrem na východ nebo sever, kde je přes léto místnost skryta před horkým sluncem. Ovšem záleží na životním stylu každého z nás – nočním sovám nevadí dlouhé světlo při západní orientaci, ranní skřivani pak zase ocení brzké východy slunce u tradičního natočení.
Tak jako tak musí být v ložnici zajištěno šero – zvláště nepříjemné je světlo z venkovního umělého osvětlení.
Tipy pro správný výběr kvalitní matrace
Módní trendy vždy přizpůsobte
Nezřídka se stává, že moderní a trendy věci nejsou zrovna praktické, a už vůbec ne zdraví prospěšné. Vždy z nich proto čerpejte jen to dobré a špatné rovnou zavrhněte.
Důvěřujte letem prověřenému umístění postele v rohu, nepodceňujte výběr kvalitního roštu a stejně tak si dejte záležet i s matrací.
Stále populární je bodové osvětlení, které je však vhodné jen jako doplňkový zdroj světla k centrálnímu zdroji a malým lampičkám.
Do ložnice se nehodí ani výrazné, ostré a syté barvy. Kupříkladu červené zdi pohodu rozhodně nenavodí. Mnohem více by se měly využívat pastelové odstíny a neutrální barvy. Toužíte-li po pestrých barvách, pak dodejte prostřednictvím doplňků, povlečení nebo přehozů.
Co ničí zdravý spánek
- Přeplnění věcmi: nedostatek úložného prostoru je častý problém, který by se však neměl řešit jejich hromaděním v ložnici, kde „přeci nejdou vidět a nikomu nevadí." Přecpané a stísněné prostory nejsou tím pravým místem, kde je vhodné oddávat se spánku. Podobně působí i nepořádek, který naše podvědomí vnímá.
- Teplota: jistě je příjemné spát v zimě jen v tílku, ovšem přetopené prostory nikterak neprospívají. Optimální teplota by se měla pohybovat mezi 17 – 19°C.
- Větrání: vydýchaný vzduch znamená pro organismus útlum, což by se mohlo zdát, že tedy nikterak nevadí. Ale není tomu tak – před spaním je potřeba vyvětrat a pustit dovnitř čerstvý vzduch, protože i na spánek je potřeba energie, která se tak snadněji najde.
Ajurvéda se například zabývá i vlivem natočení hlavy podle světových stran a jejich odrazu ve spánku: pokud hlava směřuje na východ, můžete se těšit na meditativní sny; v poloze s hlavou na jih lze očekávat příval energie. Západní světová strana přináší divoké sny a sever pak vysává energii. Sami můžete vyzkoušet, nakolik této teorii podléháte vy.
Diskuse k článku